Қазақша ашық сабақ: Ерліктің символы - Махамбет поэзиясы (10 сынып)
Зерттеу сабақ тақырыбы: Ерліктің символы-Махамбет поэзиясы (10 сынып)
Сабақ мақсаты: 1)ақын өмірі,өлеңдерінің тақырыбы,мақсаты,
тарихы туралы мәлімет беру,жаңа қырынан таныту,қосымша мәліметтер беру,өлеңге талдау ;
2) ұлжандылыққа,батылдыққа,туған елін,жерін сүюге,қорғауға тәрбиелеу;
3) қосымша деректерді пайдалану,танымдық,шығармашылық ізденіске жетелеу,өз ойларын еркін айтуға,әдеби көркем тілмен сөйлеуге дағдыландыру.
Түрі:жаңа білімді игерту
Әдісі:ой қозғау,шығармашылық жұмыстар,топтық жұмыс,өлең талдау,мәнерлеп оқу.
Көрнекілігі:слайд,ердің бес қаруы,ақынның «Жұмыр қылыш» күйі.
Пәнаралық байланыс:тарих,қазақ тілі,саз өнері.
Сабақ барысы.
Ұйымдастыру.Зейндерін шоғырландыру.
Төмендегі жоспар бойынша үй тапсырмасы тексеріледі.
1.«Зар заман» ақындары туралы.
2.Еділдің бойы-ен тоғай,
Ел қондырсам деп едім...
(Көтерілістің шығу тарихы,мақсаты)
3.Өтемістен туған он едік... (Ақынның өмірі).
Жаңа сабақ.Мұғалімнің кіріспе сөзі.
Сыныпты «Ізденуші»,«Сөз тапқыштар»,«Тұжырымдаушы» деп 3
топқа бөлемін,әр топтың жұмыс істеу жүйесі алдын ала беріледі.
«Махамбет-өзіне дейінгі халық әдебиетінің барлық табыстарын толық меңгеріп,кемшілігін қайталамай,өз бетін,өз стилін айқындап,
әдебиетте көрнекті үлгі қалдырған ақын..».Қ.Жұмалиев.
-Балалар,біз дауылды жылдардың жалынды жыршысы болған Махамбет Өтемісұлының азаттық идея мен азаматтық үнге толы,
нағыз ерлік жыры «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңімен танысамыз.
Ақын өлеңдері идеялық мәні,көркемдік қуаты жағынан қазақ әдебиетінің классикалық үлгісіне жатады.
Сабақ мақсаты: 1)ақын өмірі,өлеңдерінің тақырыбы,мақсаты,
тарихы туралы мәлімет беру,жаңа қырынан таныту,қосымша мәліметтер беру,өлеңге талдау ;
2) ұлжандылыққа,батылдыққа,туған елін,жерін сүюге,қорғауға тәрбиелеу;
3) қосымша деректерді пайдалану,танымдық,шығармашылық ізденіске жетелеу,өз ойларын еркін айтуға,әдеби көркем тілмен сөйлеуге дағдыландыру.
Түрі:жаңа білімді игерту
Әдісі:ой қозғау,шығармашылық жұмыстар,топтық жұмыс,өлең талдау,мәнерлеп оқу.
Көрнекілігі:слайд,ердің бес қаруы,ақынның «Жұмыр қылыш» күйі.
Пәнаралық байланыс:тарих,қазақ тілі,саз өнері.
Сабақ барысы.
Ұйымдастыру.Зейндерін шоғырландыру.
Төмендегі жоспар бойынша үй тапсырмасы тексеріледі.
1.«Зар заман» ақындары туралы.
2.Еділдің бойы-ен тоғай,
Ел қондырсам деп едім...
(Көтерілістің шығу тарихы,мақсаты)
3.Өтемістен туған он едік... (Ақынның өмірі).
Жаңа сабақ.Мұғалімнің кіріспе сөзі.
Сыныпты «Ізденуші»,«Сөз тапқыштар»,«Тұжырымдаушы» деп 3
топқа бөлемін,әр топтың жұмыс істеу жүйесі алдын ала беріледі.
«Махамбет-өзіне дейінгі халық әдебиетінің барлық табыстарын толық меңгеріп,кемшілігін қайталамай,өз бетін,өз стилін айқындап,
әдебиетте көрнекті үлгі қалдырған ақын..».Қ.Жұмалиев.
-Балалар,біз дауылды жылдардың жалынды жыршысы болған Махамбет Өтемісұлының азаттық идея мен азаматтық үнге толы,
нағыз ерлік жыры «Ереуіл атқа ер салмай» өлеңімен танысамыз.
Ақын өлеңдері идеялық мәні,көркемдік қуаты жағынан қазақ әдебиетінің классикалық үлгісіне жатады.
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақша Ашық сабақ: Қазақ әдебиеті | Махамбет Өтемісұлының өлеңдері
» Қазақша ашық сабақ: Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ әдебиеті | Иса Байзақов «Құралай сұлу» поэмасы
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ әдебиеті | Қадыр Мырзалиев "Кәрі Қыран" өлеңі (7 сынып)
» Қазақша Ашық сабақ: Ана тілі | 25 Қазан - Республика күні (Қазақстан - Республикам менің)
» Қазақша Ашық сабақ: Қазақ әдебиеті | Махамбет Өтемісұлының өлеңдері
» Қазақша ашық сабақ: Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ әдебиеті | Иса Байзақов «Құралай сұлу» поэмасы
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ әдебиеті | Қадыр Мырзалиев "Кәрі Қыран" өлеңі (7 сынып)
» Қазақша Ашық сабақ: Ана тілі | 25 Қазан - Республика күні (Қазақстан - Республикам менің)
Іздеп көріңіз: