Ашық сабақ: 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы
Тақырыбы: 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы
Мақсаты:1.1986жылғы желтоқсан оқиғасының тарихи
маңызын ашып, оқушыларға жеткізу.
2.Оқушылардың қосымша құжаттарды меңгере отырып, өздігінен
ізденіп, білімдерін толықтыру.
3.Жасақшылардан қайтпаған, қаймықпаған желтоқсаншылардың ерлігін үйрете отырып, жас ұрпақты ерлікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, презентациялар,рефераттар,саяси карта,
газет-журналдардан мақалалар
Сабақтың түрі: ақпараттық-коммуникативтік сабақ
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы , қазақ әдебиеті ,география пәндері
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Үй жұмысын тексеру
- 1950-1960жылдары Қазақстанда қандай өнеркәсіп орындары болды?
- Мыс қорыту зауыты қай қалада орналасты? /Балқаш/
- Тың игеру қай жылы басталды?Қай облыстарда жүргізілді?
/1954ж.Ақмола,Көкшетау,Қостанай,Павлодар,Солтүстік Қазақстан,Торғай/
ІІІ.Жаңа сабақ түсіндіру
Жоспары:
А).1986жылғы Желтоқсан оқиғасының әлеуметтік-экономикалық және
саяси астары.
Ә).Желтоқсан оқиғасының сипаты.
Б).Желтоқсан оқиғасының себептері,тарихи маңызы.
Эпиграфы: «1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары қазақ жастарының сана-сезімінің қаншалықты өскендігін көрсетті».
1986 жылы 16 желтоқсанда Қазақстан Компартиясы Орталық Комитетінің Ү пленумы өтті,ол 18 минутқа созылды. КОКП Орталық Комитетінің
Хатшысы Г.Разумовский ұсынысымен Д.А.Қонаев қызметінен босатылды.
Оның орнына Ресей Федерациясында Ульянов облыстық партия ұйымын басқарған Г.Колбинді сайлады.
Шын мәнінде бұл ешқандай сайлауц емес, Қазақстанда орталықтың саясатын жүргізуге тиіс болған номенклатура өкілін пленумға жиналғандарға таныстыру рәсімі ғана еді.
17 желтоқсан күні таңертең Алматының Брежнев атындағы алаңға жастар жинала бастады.Кешке қарай жиналғандардың саны 25-30 мыңға жетті.
Бұл бейбіт шеру болатын.Өйткені жастардың қолында: «Әр халыққа - өз көсемі!», «Жасасын біздің Қазақстан!» сияқты плакаттар ғана болатын.
Алаңға жиналғандар орталықтың саясатына наразылық білдірді.
Салдары:
- 8,5 мыңнан астам адам ұсталып, 2401 адам уақытша қамау орындарына жеткізілді, қалғандары қала сыртына апарылып тасталды;
- 99 адам айыпталып, бас бостандығынан айырылып, 2 адам өлім жазасына кесілді;
- 246 студент оқудан шығарылды;
- ЖОО-ның 12 ректоры қызметінен алынды;
- 1720 адам жарақат алды;
Хамзина Әлимаш– Ләззат Асанова туралы реферат;
Сеит Жангел – Қайрат Рысқұлбеков туралы реферат дайындап
3-4 мин.баяндайды.
Қайрат Рысқұлбеков – 1966ж.Жамбыл облысы,Мойынқұм ауданы,Бірлік ауылында дүниеге келген.1986 жылы Алматы сәулет-құрылыс институтының
1 курс студенті.
ІҮ.Сабақты қорытындылау.
Пікірталас.
- 1986ж.Желтоқсан оқиғасына сенің көзқарасың қандай?
- Осы көтеріліске сен қатысар ма едің?
- Болашақ Қазақстанды қалай елестетесің?
Желтоқсан құрбаны Қайрат Рысқұлбековке 1996 жылы «Халық қаһарманы» атағы берілді.
Алматы қаласында орталық алаңға Желтоқсан көтерілісінің құрметіне Тәуелсізді таңы деп аталатын ескерткіш орнатылды.
1986ж. Желтоқсан оқиғаларына тарихи-ғылыми баға беру үшін құрылған комиссия оларға ғасырлар бойы азаттық,тәуелсіздік үшін жүргізілген қозғалыстардың жалғасы, Кеңес еліндегі демократия жолындағы қозғалыстардың басы, жаршысы деп баға берді.
Желтоқсан оқиғалары – Қазақстан тарихындағы естен кетпес, аса ауыр және қайғылы беттердің бірі.Бұл оқиғалар Қазақстанда ғана емес, бүкіл Кеңес Одағына жаңа еніп келе жатқан жас демократия үшін күрестің басы болды.
1986 жылғы 17-18 желтоқсандағы Алматы қаласындағы жастар бейбіт шеруге шықты.
- Д.Қонаев Қазақстанды 1960ж.қаңтардан – 1986ж.желтоқсан айына дейін басқарды.
- М.Горбачев КОКП ОК-ның бас хатшысы болған жыл – 1985жыл.
- 1990жылы «1986ж.желтоқсан оқиғасына қатысқандар Желтоқсан партиясын құрды.
- Н.Назарбаев «1986жылғы 17-18 желтоқсанда Қазақстандағы оқиғаға қатысқаны үшін жауапқа тартылған азаматтарды ақтау жөнінде» 1991ж.12 желтоқсанда Жарлық шығарды.
Ү.Үйге тапсырма:S32.оқып, мазмұнын айту,
ҮІ.Бағалау.
Мақсаты:1.1986жылғы желтоқсан оқиғасының тарихи
маңызын ашып, оқушыларға жеткізу.
2.Оқушылардың қосымша құжаттарды меңгере отырып, өздігінен
ізденіп, білімдерін толықтыру.
3.Жасақшылардан қайтпаған, қаймықпаған желтоқсаншылардың ерлігін үйрете отырып, жас ұрпақты ерлікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, презентациялар,рефераттар,саяси карта,
газет-журналдардан мақалалар
Сабақтың түрі: ақпараттық-коммуникативтік сабақ
Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы , қазақ әдебиеті ,география пәндері
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ.Үй жұмысын тексеру
- 1950-1960жылдары Қазақстанда қандай өнеркәсіп орындары болды?
- Мыс қорыту зауыты қай қалада орналасты? /Балқаш/
- Тың игеру қай жылы басталды?Қай облыстарда жүргізілді?
/1954ж.Ақмола,Көкшетау,Қостанай,Павлодар,Солтүстік Қазақстан,Торғай/
ІІІ.Жаңа сабақ түсіндіру
Жоспары:
А).1986жылғы Желтоқсан оқиғасының әлеуметтік-экономикалық және
саяси астары.
Ә).Желтоқсан оқиғасының сипаты.
Б).Желтоқсан оқиғасының себептері,тарихи маңызы.
Эпиграфы: «1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары қазақ жастарының сана-сезімінің қаншалықты өскендігін көрсетті».
1986 жылы 16 желтоқсанда Қазақстан Компартиясы Орталық Комитетінің Ү пленумы өтті,ол 18 минутқа созылды. КОКП Орталық Комитетінің
Хатшысы Г.Разумовский ұсынысымен Д.А.Қонаев қызметінен босатылды.
Оның орнына Ресей Федерациясында Ульянов облыстық партия ұйымын басқарған Г.Колбинді сайлады.
Шын мәнінде бұл ешқандай сайлауц емес, Қазақстанда орталықтың саясатын жүргізуге тиіс болған номенклатура өкілін пленумға жиналғандарға таныстыру рәсімі ғана еді.
17 желтоқсан күні таңертең Алматының Брежнев атындағы алаңға жастар жинала бастады.Кешке қарай жиналғандардың саны 25-30 мыңға жетті.
Бұл бейбіт шеру болатын.Өйткені жастардың қолында: «Әр халыққа - өз көсемі!», «Жасасын біздің Қазақстан!» сияқты плакаттар ғана болатын.
Алаңға жиналғандар орталықтың саясатына наразылық білдірді.
Салдары:
- 8,5 мыңнан астам адам ұсталып, 2401 адам уақытша қамау орындарына жеткізілді, қалғандары қала сыртына апарылып тасталды;
- 99 адам айыпталып, бас бостандығынан айырылып, 2 адам өлім жазасына кесілді;
- 246 студент оқудан шығарылды;
- ЖОО-ның 12 ректоры қызметінен алынды;
- 1720 адам жарақат алды;
Хамзина Әлимаш– Ләззат Асанова туралы реферат;
Сеит Жангел – Қайрат Рысқұлбеков туралы реферат дайындап
3-4 мин.баяндайды.
Қайрат Рысқұлбеков – 1966ж.Жамбыл облысы,Мойынқұм ауданы,Бірлік ауылында дүниеге келген.1986 жылы Алматы сәулет-құрылыс институтының
1 курс студенті.
ІҮ.Сабақты қорытындылау.
Пікірталас.
- 1986ж.Желтоқсан оқиғасына сенің көзқарасың қандай?
- Осы көтеріліске сен қатысар ма едің?
- Болашақ Қазақстанды қалай елестетесің?
Желтоқсан құрбаны Қайрат Рысқұлбековке 1996 жылы «Халық қаһарманы» атағы берілді.
Алматы қаласында орталық алаңға Желтоқсан көтерілісінің құрметіне Тәуелсізді таңы деп аталатын ескерткіш орнатылды.
1986ж. Желтоқсан оқиғаларына тарихи-ғылыми баға беру үшін құрылған комиссия оларға ғасырлар бойы азаттық,тәуелсіздік үшін жүргізілген қозғалыстардың жалғасы, Кеңес еліндегі демократия жолындағы қозғалыстардың басы, жаршысы деп баға берді.
Желтоқсан оқиғалары – Қазақстан тарихындағы естен кетпес, аса ауыр және қайғылы беттердің бірі.Бұл оқиғалар Қазақстанда ғана емес, бүкіл Кеңес Одағына жаңа еніп келе жатқан жас демократия үшін күрестің басы болды.
1986 жылғы 17-18 желтоқсандағы Алматы қаласындағы жастар бейбіт шеруге шықты.
- Д.Қонаев Қазақстанды 1960ж.қаңтардан – 1986ж.желтоқсан айына дейін басқарды.
- М.Горбачев КОКП ОК-ның бас хатшысы болған жыл – 1985жыл.
- 1990жылы «1986ж.желтоқсан оқиғасына қатысқандар Желтоқсан партиясын құрды.
- Н.Назарбаев «1986жылғы 17-18 желтоқсанда Қазақстандағы оқиғаға қатысқаны үшін жауапқа тартылған азаматтарды ақтау жөнінде» 1991ж.12 желтоқсанда Жарлық шығарды.
Ү.Үйге тапсырма:S32.оқып, мазмұнын айту,
ҮІ.Бағалау.
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақша Ашық сабақ: Төрт түлік
» Қазақша Ашық сабақ: Тілдер күні (Тіл дамыту – ой дамыту | 5 сынып)
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ әдебиеті | Қадыр Мырзалиев "Кәрі Қыран" өлеңі (7 сынып)
» Ашық сабақ: 16 Желтоқсан - Тәуелсіздік күні (Балабақша | Тәуелсіздік ел тілегі)
» Қазақша Ашық сабақ: Математика | Логарифмдік теңдеулерді шешу (11 сынып)
» Қазақша Ашық сабақ: Төрт түлік
» Қазақша Ашық сабақ: Тілдер күні (Тіл дамыту – ой дамыту | 5 сынып)
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ әдебиеті | Қадыр Мырзалиев "Кәрі Қыран" өлеңі (7 сынып)
» Ашық сабақ: 16 Желтоқсан - Тәуелсіздік күні (Балабақша | Тәуелсіздік ел тілегі)
» Қазақша Ашық сабақ: Математика | Логарифмдік теңдеулерді шешу (11 сынып)
Іздеп көріңіз: