Қазақша Ашық сабақ: Тілдер күні (Тіл дамыту)
Сабақтың тақырыбы: Тіл дамыту
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың алған білімдерін нығайту, теориялық білімдерін практикамен ұштастыру.
Дамытушылық: Сөздік қорын молайту, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ - жауап
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, кезекші мәліметімен танысу. Класс тазалығына мән беру.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
І топ «Білімділер»
ІІ топ «Алғырлар»
ІІІ топ «Тапқырлар»
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
352 - жаттығу
І топ Мәтінді оқып, «Абай Құнанбаев жайында не білеміз?» деген тақырыпта сөйлеу.
ІІ топ Екпін ерекше түсетін сөздерді табу.
ІІІ топ Мәтіннен тасымалданбайтын сөздерді табу.
Сонымен оқушылар, «Екпін» дегеніміз не? Олардың түрлерін атаңдаршы.
Оқулықпен жұмыс
353 - жаттығу Суреттер топтамасындағы 2 - суретке қарап, түлкінің, қоянның, үйректің мінез - қылығына лайық диалогтар құрап, әңгіме жазу.
Үш топ үздік деген әңгімелерін оқиды.
Топтың басшысы құрамындағы оқушыларын бағалайды.
Білекті бірді жығады,
Білімді бірді жығады.
Мақалдың бірінші жолына математикалық дыбыстық талдау жасау.
Ал, енді балалар сабағымызды әдебиет пәнімен байланыстырайық. Әдебиет оқулығының 141 - бетін ашыңдар. Өлеңді («Ғылым таппай мақтанба») көз жүгіртіп оқып, екпін түспейтін қосымшалы сөздерді тауып, мәнерлеп жатқа айтуға дайындалыңдар.
І «Білімділер» тобынан 1 оқушы өлеңді жатқа айтады.
ІІ «Алғырлар» тобынан 1 оқушы тақтаға шығып, «құмарланып» сөзіне фонетикалық талдау жасау.
ІІІ «Тапқырлар» тобы екпін түспейтін сөздерді (таппай, мақтанба, жесеңіз, білсеңіз) атап шығады.
Сабақты қорытындылау
«Алма ағашы» берілген. Алмаларда сұрақтар жасырылған. Әр топтан 1 оқушы шығып, сұрақтарға жауап береді.
1 алма. Фонетика жайлы не білесің?
2 алма. Тіл білімінің салаларын ата.
3 алма. Дауысты дыбыс деген не?
4 алма. Дауыссыз дыбыс деген не?
5 алма. Буын деген не?
«Біздің үйіміз»
Үйдің бөліктері берілген. Әрбір бөліктерде сұрақтар жасырылған. Осы сұрақтарға жауап бере отырып, үйді орнатамыз.
Ашық, қысаң дауыстыларды ата.
Еріндік, езулік дауыстыларды ата.
Әке сөзіне фонетикалық талдау жаса.
Тасымал деген не?
Үйге тапсырма
354 - жаттығу. Қарамен жазылған сөздерге фонетикалық талдау жасау.
Бағалау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың алған білімдерін нығайту, теориялық білімдерін практикамен ұштастыру.
Дамытушылық: Сөздік қорын молайту, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың әдісі: талдау, сұрақ - жауап
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, кезекші мәліметімен танысу. Класс тазалығына мән беру.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
І топ «Білімділер»
ІІ топ «Алғырлар»
ІІІ топ «Тапқырлар»
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
352 - жаттығу
І топ Мәтінді оқып, «Абай Құнанбаев жайында не білеміз?» деген тақырыпта сөйлеу.
ІІ топ Екпін ерекше түсетін сөздерді табу.
ІІІ топ Мәтіннен тасымалданбайтын сөздерді табу.
Сонымен оқушылар, «Екпін» дегеніміз не? Олардың түрлерін атаңдаршы.
Оқулықпен жұмыс
353 - жаттығу Суреттер топтамасындағы 2 - суретке қарап, түлкінің, қоянның, үйректің мінез - қылығына лайық диалогтар құрап, әңгіме жазу.
Үш топ үздік деген әңгімелерін оқиды.
Топтың басшысы құрамындағы оқушыларын бағалайды.
Білекті бірді жығады,
Білімді бірді жығады.
Мақалдың бірінші жолына математикалық дыбыстық талдау жасау.
Ал, енді балалар сабағымызды әдебиет пәнімен байланыстырайық. Әдебиет оқулығының 141 - бетін ашыңдар. Өлеңді («Ғылым таппай мақтанба») көз жүгіртіп оқып, екпін түспейтін қосымшалы сөздерді тауып, мәнерлеп жатқа айтуға дайындалыңдар.
І «Білімділер» тобынан 1 оқушы өлеңді жатқа айтады.
ІІ «Алғырлар» тобынан 1 оқушы тақтаға шығып, «құмарланып» сөзіне фонетикалық талдау жасау.
ІІІ «Тапқырлар» тобы екпін түспейтін сөздерді (таппай, мақтанба, жесеңіз, білсеңіз) атап шығады.
Сабақты қорытындылау
«Алма ағашы» берілген. Алмаларда сұрақтар жасырылған. Әр топтан 1 оқушы шығып, сұрақтарға жауап береді.
1 алма. Фонетика жайлы не білесің?
2 алма. Тіл білімінің салаларын ата.
3 алма. Дауысты дыбыс деген не?
4 алма. Дауыссыз дыбыс деген не?
5 алма. Буын деген не?
«Біздің үйіміз»
Үйдің бөліктері берілген. Әрбір бөліктерде сұрақтар жасырылған. Осы сұрақтарға жауап бере отырып, үйді орнатамыз.
Ашық, қысаң дауыстыларды ата.
Еріндік, езулік дауыстыларды ата.
Әке сөзіне фонетикалық талдау жаса.
Тасымал деген не?
Үйге тапсырма
354 - жаттығу. Қарамен жазылған сөздерге фонетикалық талдау жасау.
Бағалау
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақша Ашық сабақ: Тілдер күні (Тіл дамыту – ой дамыту | 5 сынып)
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ тілі | Эвфемизм мен дисфемизм (5 сынып)
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ тілі | Жұрнақ пен жалғау (2 сынып)
» Қазақша Ашық сабақ: Қазақ тілі | Қазақтың ұлттық ойындары
» Қазақша Ашық сабақ: Ана тілі | 25 Қазан - Республика күні (Қазақстан - Республикам менің)
» Қазақша Ашық сабақ: Тілдер күні (Тіл дамыту – ой дамыту | 5 сынып)
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ тілі | Эвфемизм мен дисфемизм (5 сынып)
» Қазақша ашық сабақ: Қазақ тілі | Жұрнақ пен жалғау (2 сынып)
» Қазақша Ашық сабақ: Қазақ тілі | Қазақтың ұлттық ойындары
» Қазақша Ашық сабақ: Ана тілі | 25 Қазан - Республика күні (Қазақстан - Республикам менің)
Іздеп көріңіз: