Сабақ жоспары (ұмж): y=sin(x) және y=cos(x) функцияларының графиктерінің түрлендірулері (Алгебра, 10 сынып, I тоқсан)
Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: В Тригонометриялық функциялар
Сабақ тақырыбы: y=sin(x) және y=cos(x) функцияларының графиктерінің түрлендірулері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.1.3.1 тригонометриялық функциялардың анықтамаларын, қасиеттерін білу, графиктерін сала білу;
10.1.3.2 тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер арқылы сала білу;
Сабақ мақсаттары: тригонометриялық функциялардың графигін сала алады;
функциялардың графиктерін түрлендіруді орындай алады;
тригонометриялық функциялардың графигін программалық жасақтаманы қолдана отырып сала алады:
1. Сыныпты ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару.
Оқушыларда сабаққа бағыттау.
Үй жұмысын тексеру.
Өткенді еске түсіру.
а) Оқушыларды түрлі түсті жүрекшелер арқылы 4 топқа бөлемін. Топтан бір оқушы келіп топшама (у= sin x, y=cosx, y=tgx, y=ctgx) таңдайды. Топшама бойынша Desmos компьютерлік бағдарламасында салып, функцияның қасиеттерін айтады.
Осы қасиеттеріне байланысты оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қоя отырып сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерін оқушылармен бірге анықтау.
ә) Сәйкестендірy.
y=tan(1/2 x)
y=sin(x-π/2)
y=1/2 cos(x)
y=tan(x)-2
y=2cos(x)
y=1/2 sin(x)
y=-1/2 tan(x)
y=sin(x+π/2)
y=-2tan(x)
y=sin(-2x)
y=cos(x)+2
y=cos(x-π/2)
y=sin(1/2 x)
y=tan(x-π/2)
y=cos(-2x)
y=sin(x)+2
a)f(x)=-sin x b) f(x)=cos(π/2-x)
с) f(x)=1/2 tg x d) f(x)=-ctg x
y=f(x) функциясын зерттеп графигін салыңыз және компьютерлік бағдарламада, мысалы, GeoGebra, Desmos тексеріңіз.
Сабақ соңында оқушылардан ауызша кері байланыс аламын.
Сабақ басында сабақ мақсаты мен тақырыбын еске түсіріп кетеміз.
y = cos x және y = 3 + cos x функцияларының графигін салыстырыңыз. Функциялар қандай ортақ қасиетке ие?
І топ
1) Бір координаталық жазықтыққа салу y = sin x;
y = 3 sin x; y = sin x – 2
2) Функцияның анықталу, мәндер облысын , жұп –
тақтылығын, периодын тауып y=cos(x-π/3)+2 функцияның графигін салыңдар және монотонды аралықтарын табыңдар......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: В Тригонометриялық функциялар
Сабақ тақырыбы: y=sin(x) және y=cos(x) функцияларының графиктерінің түрлендірулері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.1.3.1 тригонометриялық функциялардың анықтамаларын, қасиеттерін білу, графиктерін сала білу;
10.1.3.2 тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендірулер арқылы сала білу;
Сабақ мақсаттары: тригонометриялық функциялардың графигін сала алады;
функциялардың графиктерін түрлендіруді орындай алады;
тригонометриялық функциялардың графигін программалық жасақтаманы қолдана отырып сала алады:
1. Сыныпты ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару.
Оқушыларда сабаққа бағыттау.
Үй жұмысын тексеру.
Өткенді еске түсіру.
а) Оқушыларды түрлі түсті жүрекшелер арқылы 4 топқа бөлемін. Топтан бір оқушы келіп топшама (у= sin x, y=cosx, y=tgx, y=ctgx) таңдайды. Топшама бойынша Desmos компьютерлік бағдарламасында салып, функцияның қасиеттерін айтады.
Осы қасиеттеріне байланысты оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қоя отырып сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерін оқушылармен бірге анықтау.
ә) Сәйкестендірy.
y=tan(1/2 x)
y=sin(x-π/2)
y=1/2 cos(x)
y=tan(x)-2
y=2cos(x)
y=1/2 sin(x)
y=-1/2 tan(x)
y=sin(x+π/2)
y=-2tan(x)
y=sin(-2x)
y=cos(x)+2
y=cos(x-π/2)
y=sin(1/2 x)
y=tan(x-π/2)
y=cos(-2x)
y=sin(x)+2
a)f(x)=-sin x b) f(x)=cos(π/2-x)
с) f(x)=1/2 tg x d) f(x)=-ctg x
y=f(x) функциясын зерттеп графигін салыңыз және компьютерлік бағдарламада, мысалы, GeoGebra, Desmos тексеріңіз.
Сабақ соңында оқушылардан ауызша кері байланыс аламын.
Сабақ басында сабақ мақсаты мен тақырыбын еске түсіріп кетеміз.
y = cos x және y = 3 + cos x функцияларының графигін салыстырыңыз. Функциялар қандай ортақ қасиетке ие?
І топ
1) Бір координаталық жазықтыққа салу y = sin x;
y = 3 sin x; y = sin x – 2
2) Функцияның анықталу, мәндер облысын , жұп –
тақтылығын, периодын тауып y=cos(x-π/3)+2 функцияның графигін салыңдар және монотонды аралықтарын табыңдар......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру (Алгебра, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы салу. y=sinx функциясының графигін түрлендіру арқылы салу (Алгебра, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері 2-сабақ (Алгебра, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың графигі және оның қасиеттері 2-сабақ (Алгебра, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру (Алгебра, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру арқылы салу. y=sinx функциясының графигін түрлендіру арқылы салу (Алгебра, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың графиктерін түрлендіру (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кері тригонометриялық функциялар, олардың қасиеттері мен графиктері 2-сабақ (Алгебра, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың графигі және оның қасиеттері 2-сабақ (Алгебра, 10 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: