Сабақ жоспары (ұмж): Мәтін есептерге математикалық модель құру (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері
Сабақтың тақырыбы: Мәтін есептерге математикалық модель құру
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
Сабақ мақсаты: Есептің шартына талдау жасай алады; есептің математикалық моделін құрып орындайды; жалпы білімдерін өмірмен байланыстырып, шартты қанағаттандыратын нәтиже ала алады.
Мотивациялық кезеңі:
а) Сәлемдесу;
ә) Оқушыларды түгендеу;
б) Оқушылардың сабаққа ынтасын арттыру;
в)Үй жұмыстарының тексерілуін қадағалайды;
г)Интерактивті тақтаға үй жұмыстарының шешімдерін көрсетіледі;
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды.
Сабақтың бағалау критерийлері мен тілдік мақсат айтылады.
Қайталауға арналған сұрақтар:
• Есептерді құрылымына қарай қалай бөлуге болады?
• Мәтін есеп дегеніміз?
• Мәтін есептерге мысалдар келтіріңдер?
• Мәтінді есептедің шығарылу жолдары қандай деп ойлайсыңдар?
Жаңа сабақты түсіну
Сыныппен жұмыс:
Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.
«Жақын арада даму аймағын» анықтау.
Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру.
Сабақ басында оқушылардың мәтін есептер туралы білімдерін еске түсіру үшін сұрақ қойылады.
Осыдан соң сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. Бағалау критерийлері оқушылармен таңдалады.
Мысалдар:
Мысал №2
Оқушыларға үлестірмелі материалдар беріледі, ондағы есептерді достарының көмегінсіз өзі орындауы тиіс. (Қосымша№1)
Тапсырма
Токарь 120 деталь өңдеуі керек еді. Жаңа тескіш қолдану арқасында сағатына 4 детальдан артық өңдеп, берілген тапсырманы 2 сағ 30 мин-қа ерте бітірді. Жаңа кескішті қолдана отырып токарь сағатына неше детальдан өңдеді?
(Қосымша№2)
Тапсырма
Екі бригада орындықтар жасады. Сонда бірінші бригада 65 орындық, ал екінші бригада 66 орындық жасады. Бірінші бригада 1 күнде екіншісіден екі орындық артық, бірақ одан 1 күн кем жұмыс жасады. 2 бригада бірлесе отырып, бір күнде қанша орындық жасады?.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер және олардың жүйелері
Сабақтың тақырыбы: Мәтін есептерге математикалық модель құру
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру
Сабақ мақсаты: Есептің шартына талдау жасай алады; есептің математикалық моделін құрып орындайды; жалпы білімдерін өмірмен байланыстырып, шартты қанағаттандыратын нәтиже ала алады.
Мотивациялық кезеңі:
а) Сәлемдесу;
ә) Оқушыларды түгендеу;
б) Оқушылардың сабаққа ынтасын арттыру;
в)Үй жұмыстарының тексерілуін қадағалайды;
г)Интерактивті тақтаға үй жұмыстарының шешімдерін көрсетіледі;
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды.
Сабақтың бағалау критерийлері мен тілдік мақсат айтылады.
Қайталауға арналған сұрақтар:
• Есептерді құрылымына қарай қалай бөлуге болады?
• Мәтін есеп дегеніміз?
• Мәтін есептерге мысалдар келтіріңдер?
• Мәтінді есептедің шығарылу жолдары қандай деп ойлайсыңдар?
Жаңа сабақты түсіну
Сыныппен жұмыс:
Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.
«Жақын арада даму аймағын» анықтау.
Өтілген сабақпен жаңа сабақты байланыстыру.
Сабақ басында оқушылардың мәтін есептер туралы білімдерін еске түсіру үшін сұрақ қойылады.
Осыдан соң сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. Бағалау критерийлері оқушылармен таңдалады.
Мысалдар:
Мысал №2
Оқушыларға үлестірмелі материалдар беріледі, ондағы есептерді достарының көмегінсіз өзі орындауы тиіс. (Қосымша№1)
Тапсырма
Токарь 120 деталь өңдеуі керек еді. Жаңа тескіш қолдану арқасында сағатына 4 детальдан артық өңдеп, берілген тапсырманы 2 сағ 30 мин-қа ерте бітірді. Жаңа кескішті қолдана отырып токарь сағатына неше детальдан өңдеді?
(Қосымша№2)
Тапсырма
Екі бригада орындықтар жасады. Сонда бірінші бригада 65 орындық, ал екінші бригада 66 орындық жасады. Бірінші бригада 1 күнде екіншісіден екі орындық артық, бірақ одан 1 күн кем жұмыс жасады. 2 бригада бірлесе отырып, бір күнде қанша орындық жасады?.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару 3-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару 1-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қолданбалы есептерді шешуде туынды қолдану (қайталау) (Алгебра, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтін есептерді шешу (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтінді есептерді сызықтық теңдеулер арқылы шешу (Алгебра, 7 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару 3-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтінді есептерді теңдеулер жүйелері арқылы шығару 1-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қолданбалы есептерді шешуде туынды қолдану (қайталау) (Алгебра, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтін есептерді шешу (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтінді есептерді сызықтық теңдеулер арқылы шешу (Алгебра, 7 сынып, I тоқсан)
Іздеп көріңіз: