Сабақ жоспары (ұмж): Комбинаторика формулаларын қолданып, есептер шығару 1-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Комбинаторика элементтері
Сабақтың тақырыбы: Комбинаторика формулаларын қолданып, есептер шығару 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.3.1.5 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып, есептер шығару;
Сабақ мақсаттары: Оқушылардың:
Мүмкін тәсілдер санын жүйелі түрде есептеу арқылы комбинаторикалық есептерді шешу дағдылары мен қабілеттерін қалыптастыру.
1.Ұйымдастыру бөлімі:
Оқушылардың сабаққа қатысын қадағалау.
2.Білімді өзектендіру:
Мақсаты: қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу формулалары туралы білімдерін қалыптастыру;
Дағдылар:білу, түсіну
Мұғалімнің іс-әрекеті: комбинаторика формулалары жазылған кеспе қағаздарын үстел үстіне орналастырады.
Бақылайды, қиындық туған кезде көмек береді.
Оқушының іс-әрекеті:Әрбір оқушы ұсынған кеспе қағаздың біреуін таңдайды, формулаларды сәйкестендіру арқылы жұп құрайды.
Сипаты: Карточкаларды алып, формулаларды, тұжырым-дарды сәйкестендіру арқылы жұп құрайды және жұпқа қалай бөлінгендері туралы түсіндіреді, қайталау қамтылады.
Оқушылар сабақта игерілетін сабақтың мақсаты мен оқу мақсатын анықтайды.
3. Жұппен жұмыс
Мақсаты:Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу формулалары туралы білімдерін қалыптастыру
Дағдылар: білу, қолдану
Мұғалімнің іс-әрекеті: Әрбір құрылған жұпқа тапсырма бере
отырып, туындаған мәселелер бойынша нұсқау жасайды.
Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы жұптаса отырып орындау.
Сипаты:әрбір жұп талқылай отырып,тапсырманы орындайды.
Егер қандай да бір жұп тапсырма орындауға қиналса, онда мұғалім екінші жұптың мүшелерімен оқушыларды алмастырады. Оқушылар берілген уақыт өткен соң, интербелсенді тақтада ұсынылған үлгімен жауаптарын салыстырады.
Бағалау: жұптағы өзара бағалау
4. Топпен жұмыс
Мақсаты: Мүмкін тәсілдер санын жүйелі түрде есептеу арқылы комбинаторикалық есептерді шешу дағдылары
мен қабілеттерін қалыптастыру.
Мұғалімнің іс-әрекеті:оқушылардың үш шағын тобын құрады
Оқушының іс-әрекеті:талқылай отырып, тапсырманы орындау
Сипаты: оқушылар топтарының жеке қабілеттерін ескере
отырып, дифференциальдық тапсырмалар құрылады. Оқушылардың нәтижелі жұмыстануы үшін топтық дифференциация қолданылады. Бірінші топ үшін білімдер-індегі кемшіліктерді толықтыруға арналған тапсырмалар беріледі. Екінші топ үшін бар білімдерін қайталау және бекітуге арналған тапсырмалар ұсынылады. Үшінші топ үшін жоғары қиындықтағы комбинаторика есептерін шешуге арналған жаңа тәсілдерді меңгеруге арналған тапсырмалар беріледі.
Бағалау: әрбір жұптың тапсырмасын мұғалім тексереді,
талдайды, өзара кері байланыс жасайды.
5.Қалыптастырушы бағалау.
Түрі: жеке жұмыс
Мақсаты: Мүмкін тәсілдер санын жүйелі түрде есептеу арқылы комбинаторикалық есептерді шешу дағдылары мен қабілеттерін қалыптастыру .
Мұғалімнің іс-әрекеті:тапсырманы орындау үшін оқушыларға нұсқау береді.
Оқушының іс-әрекеті: оқушылар тапсырманы компьютер арқылы орындайды.
Сипаты: Оқушыларға комбинаторикалық есептерді шешудегі білімдері мен дағдыларын саралау үшін онлайн режимінде жүйеленген 10 есеп беріледі..........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Комбинаторика элементтері
Сабақтың тақырыбы: Комбинаторика формулаларын қолданып, есептер шығару 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.3.1.5 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып, есептер шығару;
Сабақ мақсаттары: Оқушылардың:
Мүмкін тәсілдер санын жүйелі түрде есептеу арқылы комбинаторикалық есептерді шешу дағдылары мен қабілеттерін қалыптастыру.
1.Ұйымдастыру бөлімі:
Оқушылардың сабаққа қатысын қадағалау.
2.Білімді өзектендіру:
Мақсаты: қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу формулалары туралы білімдерін қалыптастыру;
Дағдылар:білу, түсіну
Мұғалімнің іс-әрекеті: комбинаторика формулалары жазылған кеспе қағаздарын үстел үстіне орналастырады.
Бақылайды, қиындық туған кезде көмек береді.
Оқушының іс-әрекеті:Әрбір оқушы ұсынған кеспе қағаздың біреуін таңдайды, формулаларды сәйкестендіру арқылы жұп құрайды.
Сипаты: Карточкаларды алып, формулаларды, тұжырым-дарды сәйкестендіру арқылы жұп құрайды және жұпқа қалай бөлінгендері туралы түсіндіреді, қайталау қамтылады.
Оқушылар сабақта игерілетін сабақтың мақсаты мен оқу мақсатын анықтайды.
3. Жұппен жұмыс
Мақсаты:Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу формулалары туралы білімдерін қалыптастыру
Дағдылар: білу, қолдану
Мұғалімнің іс-әрекеті: Әрбір құрылған жұпқа тапсырма бере
отырып, туындаған мәселелер бойынша нұсқау жасайды.
Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы жұптаса отырып орындау.
Сипаты:әрбір жұп талқылай отырып,тапсырманы орындайды.
Егер қандай да бір жұп тапсырма орындауға қиналса, онда мұғалім екінші жұптың мүшелерімен оқушыларды алмастырады. Оқушылар берілген уақыт өткен соң, интербелсенді тақтада ұсынылған үлгімен жауаптарын салыстырады.
Бағалау: жұптағы өзара бағалау
4. Топпен жұмыс
Мақсаты: Мүмкін тәсілдер санын жүйелі түрде есептеу арқылы комбинаторикалық есептерді шешу дағдылары
мен қабілеттерін қалыптастыру.
Мұғалімнің іс-әрекеті:оқушылардың үш шағын тобын құрады
Оқушының іс-әрекеті:талқылай отырып, тапсырманы орындау
Сипаты: оқушылар топтарының жеке қабілеттерін ескере
отырып, дифференциальдық тапсырмалар құрылады. Оқушылардың нәтижелі жұмыстануы үшін топтық дифференциация қолданылады. Бірінші топ үшін білімдер-індегі кемшіліктерді толықтыруға арналған тапсырмалар беріледі. Екінші топ үшін бар білімдерін қайталау және бекітуге арналған тапсырмалар ұсынылады. Үшінші топ үшін жоғары қиындықтағы комбинаторика есептерін шешуге арналған жаңа тәсілдерді меңгеруге арналған тапсырмалар беріледі.
Бағалау: әрбір жұптың тапсырмасын мұғалім тексереді,
талдайды, өзара кері байланыс жасайды.
5.Қалыптастырушы бағалау.
Түрі: жеке жұмыс
Мақсаты: Мүмкін тәсілдер санын жүйелі түрде есептеу арқылы комбинаторикалық есептерді шешу дағдылары мен қабілеттерін қалыптастыру .
Мұғалімнің іс-әрекеті:тапсырманы орындау үшін оқушыларға нұсқау береді.
Оқушының іс-әрекеті: оқушылар тапсырманы компьютер арқылы орындайды.
Сипаты: Оқушыларға комбинаторикалық есептерді шешудегі білімдері мен дағдыларын саралау үшін онлайн режимінде жүйеленген 10 есеп беріледі..........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Комбинаторика формулаларын қолданып, есептер шығару 3-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Комбинаторика формулаларын қолданып, есептер шешу 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қайталау. Комбинаторика және ықтималдықтар теориясының негіздері (Алгебра, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Келтіру формулалары (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулалары (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Комбинаторика формулаларын қолданып, есептер шығару 3-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Комбинаторика формулаларын қолданып, есептер шешу 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қайталау. Комбинаторика және ықтималдықтар теориясының негіздері (Алгебра, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Келтіру формулалары (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулалары (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: