Сабақ жоспары (ұмж): Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса 1-сабақ (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
Пән: Химия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Стехиометрия. Атомдар, иондар және молекулалар
Сабақтың тақырыбы: Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 10.1А және 10.2 А бөлімдерінде алынған оқушылар білімдеріне негізделеді.
Оқушылар қосылыстарды атомдардың тұрақты қатынасындағы элементтер жиынтығы ретінде түсінулері керек.
Олар сондай-ақ химиялық таңбаны (символды) элемент өкілі ретінде түсініп, ал олардың салыстырмалы атомдық массасын алу үшін
10.3В тарауынан Периодтық кестені пайдалана білулері керек.
Сабақтың мақсаттары: 10.1 және 10.2 зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу
1.Амандасу.
Оқушыларды түгелдеу.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
2. Сабақ басында және ортасында психологиялық сергіту жүргізіңіз. Мақсаты – оқушылардың эмоциялық күйін білу. Әрбір оқушыда оқушылар көңіл күйін анықтауға арналған смайликтер табличкасы беріледі (Сурет 1).
Өзіне сәйкес көңіл күйін тауып, белгі қояды.
Әрбір оқушыда белгі сабақ соңында сол жақ бір бөлікке жылжыса жақсы болады.
3. Төмендегі суреттерге қарап, сабақтың тақырыбын болжаңыз.
Дұрыс , салыстырмалы атомдық , молекулалық массалар.
Сабақтың мақсатын айқындау.
Өткен сабақты қайталауға арналған сұрақтар.
Осы бөлім 10.1А және 10.2 А бөлімдерінде алынған оқушылар білімдеріне негізделеді. Оқушылар қосылыстарды атомдардың тұрақты қатынасындағы элементтер жиынтығы ретінде түсінулері керек.
Олар сондай-ақ химиялық таңбаны (символды) элемент өкілі ретінде түсініп, ал олардың салыстырмалы атомдық массасын алу үшін 10.3В тарауынан Периодтық кестені пайдалана білулері керек.
4. Периодтық кестедегі химиялық элементтерді білу.
Химиялық жаттығу: «Анаграммалы сөздер»
(Топтық жұмыс):
Әрбір сөздегі әріптердің орнын ауыстырып, анаграмманы табуға тырысыңыз, сөйтіп химиялық элементтің атауын табыңыз.
Ткгмөіреі - бұл элементсіз пеште отын болмайды
(көміртегі)
Тіотге - бұл элементсіз он минут өмір сүре алмайсыз
(оттегі)
Кникрей - бұл элементті тастар арасынан іздеңіз
(Кремний)
Сікмү - жылтырайды, бірақ алтын емес.
(Күміс)
5. Өткен сабақты қайталауға арналған сұрақтар.
№1 Тапсырма
А) Мыстың атомдық массасы оттек, күкірт, және сутектің атомдық массасымен салыстырғанда неше есеге ауыр.
В) Неге атомдық массасаны салыстырмалық дейді?
С) Магний атомының массасы көміртегі атомының
массасынан неше есе артық?
Д) Оттегі атомы массасынан салыстырмалы атомдық
массасы көп болатын үш элементті Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі кестесінде көрсетіңіз.
Жаңа тақырыпты түсіндіріңіз:
Молярлық масса деп зат массасының зат мөлшеріне қатынасымен анықталатын шаманы айтады........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Стехиометрия. Атомдар, иондар және молекулалар
Сабақтың тақырыбы: Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 10.1А және 10.2 А бөлімдерінде алынған оқушылар білімдеріне негізделеді.
Оқушылар қосылыстарды атомдардың тұрақты қатынасындағы элементтер жиынтығы ретінде түсінулері керек.
Олар сондай-ақ химиялық таңбаны (символды) элемент өкілі ретінде түсініп, ал олардың салыстырмалы атомдық массасын алу үшін
10.3В тарауынан Периодтық кестені пайдалана білулері керек.
Сабақтың мақсаттары: 10.1 және 10.2 зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық массаны есептеу
1.Амандасу.
Оқушыларды түгелдеу.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
2. Сабақ басында және ортасында психологиялық сергіту жүргізіңіз. Мақсаты – оқушылардың эмоциялық күйін білу. Әрбір оқушыда оқушылар көңіл күйін анықтауға арналған смайликтер табличкасы беріледі (Сурет 1).
Өзіне сәйкес көңіл күйін тауып, белгі қояды.
Әрбір оқушыда белгі сабақ соңында сол жақ бір бөлікке жылжыса жақсы болады.
3. Төмендегі суреттерге қарап, сабақтың тақырыбын болжаңыз.
Дұрыс , салыстырмалы атомдық , молекулалық массалар.
Сабақтың мақсатын айқындау.
Өткен сабақты қайталауға арналған сұрақтар.
Осы бөлім 10.1А және 10.2 А бөлімдерінде алынған оқушылар білімдеріне негізделеді. Оқушылар қосылыстарды атомдардың тұрақты қатынасындағы элементтер жиынтығы ретінде түсінулері керек.
Олар сондай-ақ химиялық таңбаны (символды) элемент өкілі ретінде түсініп, ал олардың салыстырмалы атомдық массасын алу үшін 10.3В тарауынан Периодтық кестені пайдалана білулері керек.
4. Периодтық кестедегі химиялық элементтерді білу.
Химиялық жаттығу: «Анаграммалы сөздер»
(Топтық жұмыс):
Әрбір сөздегі әріптердің орнын ауыстырып, анаграмманы табуға тырысыңыз, сөйтіп химиялық элементтің атауын табыңыз.
Ткгмөіреі - бұл элементсіз пеште отын болмайды
(көміртегі)
Тіотге - бұл элементсіз он минут өмір сүре алмайсыз
(оттегі)
Кникрей - бұл элементті тастар арасынан іздеңіз
(Кремний)
Сікмү - жылтырайды, бірақ алтын емес.
(Күміс)
5. Өткен сабақты қайталауға арналған сұрақтар.
№1 Тапсырма
А) Мыстың атомдық массасы оттек, күкірт, және сутектің атомдық массасымен салыстырғанда неше есеге ауыр.
В) Неге атомдық массасаны салыстырмалық дейді?
С) Магний атомының массасы көміртегі атомының
массасынан неше есе артық?
Д) Оттегі атомы массасынан салыстырмалы атомдық
массасы көп болатын үш элементті Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі кестесінде көрсетіңіз.
Жаңа тақырыпты түсіндіріңіз:
Молярлық масса деп зат массасының зат мөлшеріне қатынасымен анықталатын шаманы айтады........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса 2-сабақ (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Масс-спектрометр 1-сабақ (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Масс-спектрометрдің жұмыс істеу принципі (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Масс-спектрометрия 3-сабақ (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Атом – күрделі бөлшек (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса 2-сабақ (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Масс-спектрометр 1-сабақ (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Масс-спектрометрдің жұмыс істеу принципі (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Масс-спектрометрия 3-сабақ (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Атом – күрделі бөлшек (Химия, 10 сынып, I тоқсан)
Іздеп көріңіз: