Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың тұз ерітінділерімен реакциясы (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
Пән: Химия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Металдар белсенділігін салыстыру
Сабақ тақырыбы: Металдардың тұз ерітінділерімен реакциясы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен орынбасу
реакцияларын жоспарлау және зерттеу
Сабақ мақсаттары: • металдар мен тұз ерітінділерін арасындағы реакция жүру мүмкіндігін болжау үшін металдардың белсенділік қатарын қолдана алады;
• белсенді металдардың тұз ерітінділерінен белсенділігі төмен металдарды ығыстыратындығын біледі;
• ақпаратты тиімді құра алады және өңдей алады;
• білім деңгейін бағалай алады;
Ұйымдастыру бөлімі.
Жұптық жұмыс
Тапсырма атауы: металдардың белсенділік қатарын құру
Мақсаты: металдар мен тұз ерітінділерін арасындағы реакция жүру мүмкіндігін болжау үшін металдардың белсенділік қатарын қолдана алады;
Сипаты: оқушыларға металл символдары жазылған карточкалар үлестіріледі. Оқушылар сынып кабинетінің кең орнына шығып, металдардың белсенділік қатарын құрады.
Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушылардың жетістіктерін бақылау жүргізеді;
Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы орындау;
Бағалау критерийлері:
• металдардың белсенділік қатарын біледі;
Бағалау:
• өзін-өзі бағалау
Топтық жұмыс
Тапсырма атауы: зерттеу жұмысы
Мақсаты: белсенді металдардың тұз ерітінділерінен белсенділігі төмен металдарды ығыстыратындығын біледі;
Сипаты: оқушылар сыныпта шығармашылық топтарға бөлінеді. Әр топ өз тапсырмасын орындайды, тәжірибені жүргізуге қажетті реактивтерді алады.
Әр топ өз бетімен зерттеу жүргізеді.
1 топ жұмысы.
Зерттеу мақсаты: сілтілік металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;
2 топ жұмысы.
Зерттеу мақсаты: сілтілік жер металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;
3 топ жұмысы:
Зерттеу мақсаты: алюминий металының тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;
4 топ жұмысы:
Зерттеу мақсаты: қосымша топ металдарының тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;
Мұғалімнің іс-әрекеті: нұсқау беру, бақылау;
Оқушының іс-әрекеті: оқушылар нұсқаумен танысқан соң, тапсырманы орындау реттілігін жүргізеді. Тәжірибені жүргізу барысындағы туындаған мәселерді шешуге тырысады. Жұмыс парағын толтырады.
Бағалау критерийлері:
• логикалық ойлау қабілетін дамыта алады;
• ғылыми терминдерді қолдана алады;
• проблемалық сұрақтарды шеше алады;
Бағалау:
• бірін-бірі бағалау;
Жұптық жұмыс
Тапсырма атауы: интеллектуалдық карта толтыру
Мақсаты: ақпаратты тиімді құра алады және өңдей алады;
Сипаты: өздерінің сарамандық жұмысты орындау барысындағы практикалық дағдысы мен білімін қолдана отырып, шығармашылық және интеллектуалдық карта құрады
Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушыларға бағыт береді;
Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы орындайды;
Бағалау критерийлері:
• өткізілген тәжірибелерді түсінеді және еске сақтай алады;
• химиялық реакция теңдеулерін жаза алады;
Бағалау:
• бірін-бірі бағалау......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Металдар белсенділігін салыстыру
Сабақ тақырыбы: Металдардың тұз ерітінділерімен реакциясы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.2.4.6 металдардың тұз ерітінділерімен орынбасу
реакцияларын жоспарлау және зерттеу
Сабақ мақсаттары: • металдар мен тұз ерітінділерін арасындағы реакция жүру мүмкіндігін болжау үшін металдардың белсенділік қатарын қолдана алады;
• белсенді металдардың тұз ерітінділерінен белсенділігі төмен металдарды ығыстыратындығын біледі;
• ақпаратты тиімді құра алады және өңдей алады;
• білім деңгейін бағалай алады;
Ұйымдастыру бөлімі.
Жұптық жұмыс
Тапсырма атауы: металдардың белсенділік қатарын құру
Мақсаты: металдар мен тұз ерітінділерін арасындағы реакция жүру мүмкіндігін болжау үшін металдардың белсенділік қатарын қолдана алады;
Сипаты: оқушыларға металл символдары жазылған карточкалар үлестіріледі. Оқушылар сынып кабинетінің кең орнына шығып, металдардың белсенділік қатарын құрады.
Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушылардың жетістіктерін бақылау жүргізеді;
Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы орындау;
Бағалау критерийлері:
• металдардың белсенділік қатарын біледі;
Бағалау:
• өзін-өзі бағалау
Топтық жұмыс
Тапсырма атауы: зерттеу жұмысы
Мақсаты: белсенді металдардың тұз ерітінділерінен белсенділігі төмен металдарды ығыстыратындығын біледі;
Сипаты: оқушылар сыныпта шығармашылық топтарға бөлінеді. Әр топ өз тапсырмасын орындайды, тәжірибені жүргізуге қажетті реактивтерді алады.
Әр топ өз бетімен зерттеу жүргізеді.
1 топ жұмысы.
Зерттеу мақсаты: сілтілік металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;
2 топ жұмысы.
Зерттеу мақсаты: сілтілік жер металдардың тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;
3 топ жұмысы:
Зерттеу мақсаты: алюминий металының тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;
4 топ жұмысы:
Зерттеу мақсаты: қосымша топ металдарының тұз ерітінділерімен әрекеттесу реакцияларына зерттеу жүргізу;
Мұғалімнің іс-әрекеті: нұсқау беру, бақылау;
Оқушының іс-әрекеті: оқушылар нұсқаумен танысқан соң, тапсырманы орындау реттілігін жүргізеді. Тәжірибені жүргізу барысындағы туындаған мәселерді шешуге тырысады. Жұмыс парағын толтырады.
Бағалау критерийлері:
• логикалық ойлау қабілетін дамыта алады;
• ғылыми терминдерді қолдана алады;
• проблемалық сұрақтарды шеше алады;
Бағалау:
• бірін-бірі бағалау;
Жұптық жұмыс
Тапсырма атауы: интеллектуалдық карта толтыру
Мақсаты: ақпаратты тиімді құра алады және өңдей алады;
Сипаты: өздерінің сарамандық жұмысты орындау барысындағы практикалық дағдысы мен білімін қолдана отырып, шығармашылық және интеллектуалдық карта құрады
Мұғалімнің іс-әрекеті: оқушыларға бағыт береді;
Оқушының іс-әрекеті: тапсырманы орындайды;
Бағалау критерийлері:
• өткізілген тәжірибелерді түсінеді және еске сақтай алады;
• химиялық реакция теңдеулерін жаза алады;
Бағалау:
• бірін-бірі бағалау......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы. Зертханалық тәжірибе № 3: «Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы» 1-сабақ (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Демонстрация. «Тұз ерітінділерінен металды ығыстырып шығару» (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың белсенділік қатары. № 4 Практикалық жұмыс: «Металдардың белсенділігін салыстыру» (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы. № 5 Зертханалық жұмыс: «Металдардың қышқылмен өзара әрекеттесу реакциясы» (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың белсенділік қатарын қолданып реакциялар құру (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы. Зертханалық тәжірибе № 3: «Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы» 1-сабақ (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Демонстрация. «Тұз ерітінділерінен металды ығыстырып шығару» (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың белсенділік қатары. № 4 Практикалық жұмыс: «Металдардың белсенділігін салыстыру» (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы. № 5 Зертханалық жұмыс: «Металдардың қышқылмен өзара әрекеттесу реакциясы» (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Металдардың белсенділік қатарын қолданып реакциялар құру (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
Іздеп көріңіз: