Сабақ жоспары (ұмж): Физикалық және химиялық құбылыстар (Химия, 7 сынып, I тоқсан)
Пән: Химия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Зат күйінің өзгерісі
Сабақ тақырыбы: Физикалық және химиялық құбылыстар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
Сабақ мақсаттары: Оқушылар:
• Сипаттамалары және белгілері бойынша физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алады.
Ұйымдастыру кезеңі
Стартер
Сурет бойынша сабақ тақырыбын ашу.
Оқушылар таратылған карточкаларды жіктейді.
Бейнебаян: Физикалық және химиялық құбылыстар (ағылшын тілінде)
Бейнебаян бойынша оқушылармен ой бөлісу. Сабақ тақырыбы мен мақсатын ашу.
Кері байланыс: Мұғалім - оқушы
Физикалық және химиялық құбылыс туралы оқушылармен ой бөлісу.
Денелерде болатын кез келген өзгерістер құбылыстар деп аталады. табиғатта екі құбылысты ажыратады: физикалық және химиялық.
Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтіннен физикалық және химиялық құбылыстардың анықтамаларын жазып алады.
Оқушылармен бірге зерттеу жұмысын жүргізіп, физикалық және химиялық құбылыстарды анықтау.
(D) Зерттеу жұмысы
1. Қантты қыздыру
2. Қантты еріту
- Қанттың физиалық қасиеттерін сипатта (Қатты, ақ, суда ериді)
- Қант суда ерігенде не байқадыңдар? (Еріген соң қант кристалдары жойылды)
-Қандай әдіспен қант және су қоспасын бөлуге болады? (Буландыру).
-Зат, оның қасиеті өзгерді ме? (Жоқ)
- Қандай процесті бақыладыңдар? (Еру).
- Қантты қыздырғанда не байқалды? (Түсі өзгерді).
- Не сездіңдер? (Иіс).
- Алынған зат қандай қасиеттерге ие? (Түс өзгеріп, иіс сезілді)
- Ол бастапқы зат қантқа ұқайма? (Жоқ)
- қандай процесті байқадыңдар? (Қыздыру).
-Қай кезде физикалық, ал қай кезде химиялық процес жүрді?
Реактивтер:
Қант, су, спирт шамы, сіріңке
-Физикалық құбылыс кезінде заттар және оның қасиеттерінде не байқалады?
- Химиялық құбылыс кезінде заттар және оның қасиеттерінде не байқалады?
Кері байланыс: Мұғалім - оқушы
(I) Практикалық жұмыс N4
Физикалық және химиялық құбылыстар
Химиялық құбылыстардың белгілері
/(W, f) оқушылар бақылаған өзгерістерді түсініп, оларды жіктеулері керек. Түйінді сұрақ:
: "Бұл құбылыс физикалық, әлде химиялық құбылысқа жата ма?? Жауабыңды түсіндір»
Дәптерге жазу. Химиялық реакциялардың белгілері:
•Түстің өзгеруі;
•Тұнба түзілуі;
•Иістің пайда болуы;
•Газдың бөлінуі;
•Жылудың сіңірілуі немесе бөлінуі
(кейде жарық шығара отырып)......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Зат күйінің өзгерісі
Сабақ тақырыбы: Физикалық және химиялық құбылыстар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату
Сабақ мақсаттары: Оқушылар:
• Сипаттамалары және белгілері бойынша физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алады.
Ұйымдастыру кезеңі
Стартер
Сурет бойынша сабақ тақырыбын ашу.
Оқушылар таратылған карточкаларды жіктейді.
Бейнебаян: Физикалық және химиялық құбылыстар (ағылшын тілінде)
Бейнебаян бойынша оқушылармен ой бөлісу. Сабақ тақырыбы мен мақсатын ашу.
Кері байланыс: Мұғалім - оқушы
Физикалық және химиялық құбылыс туралы оқушылармен ой бөлісу.
Денелерде болатын кез келген өзгерістер құбылыстар деп аталады. табиғатта екі құбылысты ажыратады: физикалық және химиялық.
Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтіннен физикалық және химиялық құбылыстардың анықтамаларын жазып алады.
Оқушылармен бірге зерттеу жұмысын жүргізіп, физикалық және химиялық құбылыстарды анықтау.
(D) Зерттеу жұмысы
1. Қантты қыздыру
2. Қантты еріту
- Қанттың физиалық қасиеттерін сипатта (Қатты, ақ, суда ериді)
- Қант суда ерігенде не байқадыңдар? (Еріген соң қант кристалдары жойылды)
-Қандай әдіспен қант және су қоспасын бөлуге болады? (Буландыру).
-Зат, оның қасиеті өзгерді ме? (Жоқ)
- Қандай процесті бақыладыңдар? (Еру).
- Қантты қыздырғанда не байқалды? (Түсі өзгерді).
- Не сездіңдер? (Иіс).
- Алынған зат қандай қасиеттерге ие? (Түс өзгеріп, иіс сезілді)
- Ол бастапқы зат қантқа ұқайма? (Жоқ)
- қандай процесті байқадыңдар? (Қыздыру).
-Қай кезде физикалық, ал қай кезде химиялық процес жүрді?
Реактивтер:
Қант, су, спирт шамы, сіріңке
-Физикалық құбылыс кезінде заттар және оның қасиеттерінде не байқалады?
- Химиялық құбылыс кезінде заттар және оның қасиеттерінде не байқалады?
Кері байланыс: Мұғалім - оқушы
(I) Практикалық жұмыс N4
Физикалық және химиялық құбылыстар
Химиялық құбылыстардың белгілері
/(W, f) оқушылар бақылаған өзгерістерді түсініп, оларды жіктеулері керек. Түйінді сұрақ:
: "Бұл құбылыс физикалық, әлде химиялық құбылысқа жата ма?? Жауабыңды түсіндір»
Дәптерге жазу. Химиялық реакциялардың белгілері:
•Түстің өзгеруі;
•Тұнба түзілуі;
•Иістің пайда болуы;
•Газдың бөлінуі;
•Жылудың сіңірілуі немесе бөлінуі
(кейде жарық шығара отырып)......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Табиғаттағы химиялық реакциялар (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Зертханалық жұмыс: "Химиялық құбылыстарды зерттеу белгілері" (Химия, 7 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Оксидтер. Зертханалық тәжірибе №6 Оксидтердің қасиеттерін зерттеу 2-сабақ (Химия, 8 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ароматты көмірсутек. Бензол (Химия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер. (Химия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Табиғаттағы химиялық реакциялар (Химия, 8 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Зертханалық жұмыс: "Химиялық құбылыстарды зерттеу белгілері" (Химия, 7 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Оксидтер. Зертханалық тәжірибе №6 Оксидтердің қасиеттерін зерттеу 2-сабақ (Химия, 8 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ароматты көмірсутек. Бензол (Химия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Галогендер. Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер. (Химия, 10 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: