Сабақ жоспары (ұмж): Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинар және турбулентті ағындар (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
Пән: Физика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сұйықтар мен газдардың механикасы
Сабақ тақырыбы: Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинар және турбулентті ағындар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Сұйықтар мен газдардағы ламинар және турбулентті ағындарды сипаттау;
Сабақ мақсаттары: Барлығы: Сұйықтар мен газдардағы ламинар және турбулентті ағындарды сипаттай алады.
Көпшілігі: Ламинар және турбулентті ағындарды сипаттау арқылы идеал және реал сұйықтытардың қасиеттерін түсіндіре алады. Үзіліссіздік теңдеуін қорыта алады.
Кейбіреуі: Идеал және реал сұйықтардың қасиеттерін «сұйықтың тұтқырлығы» түсінігі арқалы түсіндіре алады, өмірден мысалдар келтіре алады.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқу мақсаттарымен және сабақтың мақсаттарымен таныстыру.
Демонстрациялық тәжірибе
Төрт түрлі сұйық бірдей пластикалық ыдыстарға құйылған. Шариктің сұйық бойымен қозғалысының уақытын өлшеу арқылы оқушылар неліктен осы өлшенген уақыттың әр түрлі екендігін түсіндіреді.
Тәжірибе нәтижелерін талқылау
1. Неліктен шарик ыдыстың түбіне жету үшін әр түрлі уақыт жұмсалады?
2. Шаритің қозғалысын түсіндіру үшін «Тұтқырлық» ұғымын пайдаланыңыз. (Слайд бойынша)
W Жаңа ұғымдарды түсіндіру (слайдтар бойынша)
Ламинар және турбулентті ағыстарды сипаттау (13-14 слайдтар)
Сұрақ (15 слайд) бойынша
Анимацияда қандай ағын түрлері көрсетілген? Бөгетке кездескен соң ағын өзгере ма?
Жауапты тексеру (16 слайд) бойынша:
Анимацияда ламинарлы ағындар көрсетілген. Бөгеттен өткен соң ағын өзінің алғашқы қалпына қайтып келеді.
Жұмыс парақшасы бойынша тапсырмалар орындау (демонстрациялық тәжірибелер бойынша) Парақшалар алдын ала таратылады, тәжірибе жасалып болған соң оқушылар жұмыс парақшаларын толтырады
D Демонстрациялық тәжірибе 2.
Ағын жылдамдығын өзгерте отырып, ламинар және турбулентті ағыс жасаңыз. Ағын дыбысының өзгерісіне көңіл аударыңыз.
D Демонстрациялық тәжірибе 3.
Май шамды тұтатып, оны сөндіргеннен соң, ламинар және турбулентті түтін ағынын бақылаңыз.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сұйықтар мен газдардың механикасы
Сабақ тақырыбы: Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинар және турбулентті ағындар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Сұйықтар мен газдардағы ламинар және турбулентті ағындарды сипаттау;
Сабақ мақсаттары: Барлығы: Сұйықтар мен газдардағы ламинар және турбулентті ағындарды сипаттай алады.
Көпшілігі: Ламинар және турбулентті ағындарды сипаттау арқылы идеал және реал сұйықтытардың қасиеттерін түсіндіре алады. Үзіліссіздік теңдеуін қорыта алады.
Кейбіреуі: Идеал және реал сұйықтардың қасиеттерін «сұйықтың тұтқырлығы» түсінігі арқалы түсіндіре алады, өмірден мысалдар келтіре алады.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқу мақсаттарымен және сабақтың мақсаттарымен таныстыру.
Демонстрациялық тәжірибе
Төрт түрлі сұйық бірдей пластикалық ыдыстарға құйылған. Шариктің сұйық бойымен қозғалысының уақытын өлшеу арқылы оқушылар неліктен осы өлшенген уақыттың әр түрлі екендігін түсіндіреді.
Тәжірибе нәтижелерін талқылау
1. Неліктен шарик ыдыстың түбіне жету үшін әр түрлі уақыт жұмсалады?
2. Шаритің қозғалысын түсіндіру үшін «Тұтқырлық» ұғымын пайдаланыңыз. (Слайд бойынша)
W Жаңа ұғымдарды түсіндіру (слайдтар бойынша)
Ламинар және турбулентті ағыстарды сипаттау (13-14 слайдтар)
Сұрақ (15 слайд) бойынша
Анимацияда қандай ағын түрлері көрсетілген? Бөгетке кездескен соң ағын өзгере ма?
Жауапты тексеру (16 слайд) бойынша:
Анимацияда ламинарлы ағындар көрсетілген. Бөгеттен өткен соң ағын өзінің алғашқы қалпына қайтып келеді.
Жұмыс парақшасы бойынша тапсырмалар орындау (демонстрациялық тәжірибелер бойынша) Парақшалар алдын ала таратылады, тәжірибе жасалып болған соң оқушылар жұмыс парақшаларын толтырады
D Демонстрациялық тәжірибе 2.
Ағын жылдамдығын өзгерте отырып, ламинар және турбулентті ағыс жасаңыз. Ағын дыбысының өзгерісіне көңіл аударыңыз.
D Демонстрациялық тәжірибе 3.
Май шамды тұтатып, оны сөндіргеннен соң, ламинар және турбулентті түтін ағынын бақылаңыз.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Сұйықтардың кинематикасы (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинарлы және тубуленттік ағыс. (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Сұйықтық кинематикасы 2-сабақ (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Лабораториялық жұмыс №3 «Тұтқыр сұйықтағы дене қозғалыс жылдамдығының оның радиусына тәуелділігін зерттеу» (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтеруші күш (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Сұйықтардың кинематикасы (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Гидродинамика. Сұйықтар мен газдардағы ламинарлы және тубуленттік ағыс. (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Сұйықтық кинематикасы 2-сабақ (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Лабораториялық жұмыс №3 «Тұтқыр сұйықтағы дене қозғалыс жылдамдығының оның радиусына тәуелділігін зерттеу» (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Үзіліссіздік теңдеуі. Бернулли теңдеуі. Көтеруші күш (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
Іздеп көріңіз: