Сабақ жоспары (ұмж): Жасушалық органоидтардың ерекшеліктері мен қызметтері (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жасушалық биология
Сабақтың тақырыбы: Жасушалық органоидтардың ерекшеліктері мен қызметтері
Оқу мақсаты: 10.4.2.1. Электрондық микроскоп арқылы көрінетін жасушалық органоидтардың құрылысындағы және атқаратын қызметтеріндегі ерекшеліктерді түсіндіру
Сабақтың мақсаты: Электрондық микроскоп арқылы көрінетін жасушалық органоидтардың құрылысындағы және атқаратын қызметтеріндегі ерекшеліктерді түсіндіру.
Ұйымдастыру кезеңі. сәлемдесу.
(W) «Микроскоптың тарихы» бейнероликті зерделеу.
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсаттары қандай болмақ деген сұраққа ойлануды ұсынады.
Оқушылар топта талықылайды және ұсыныс жасайды.(мұғалім өзі мақсаттарды көрсете/ айта алады ).
Сабақтың мақсатына шығу: (мұғаім айтады)
(T) Мұғалім
- Балалар, Сіздер бейнероликтен түсінгендеріңіз бойынша 1900 жылдардың басында жасуша құрылысының зерттелуінің тоқталуының себебі тіпті 1500 есе ұлғайтып көрсететін микроскоп жасушаны толық зерттеуге мүмкіндік бермемегендігінен болды.Осы шектеулерді ескере отырып ғалымдар жарық толқындарының орнына электрондар шоқтарын қолданатын микроскопты ойлап табады.
- Жасушалық биологияда пайдаланатын өлшем бірліктермен және ұлғайту мен көрсету қабілеттілігінің арасындағы айырмашылықты түсіндіреді
(G) Мұғалім оқушыларға жарық және электрондық микроскоп арқылы алынған жасушалардың микрофотосуреттерін ұсынады. Айырмашылықтарын табуды сұрайды. Анағұрлым білімі жоғары оқушыларға карточка А (белгіленбеген), жасушалық компоненттерді анықтауда қиналатын оқушыларға карточка В ұсынылады (белгіленген).
Мұғалім үшін:
- Жарық микроскобы арқылы жақсы көрінеді: ядро, цитоплазма, орталық вакуоль, мембрана.
- Эектрондық микроскоп арқылы көруге болады: митохондрияларды, ЭПТ, хлоропластарды, Гольджи аппаратын, лизосомаларды, рибосомаларды.
(I) Оқушыларға «Электрондық микроскоптың артықшылықтары мен кемшіліктері» ақпараттық парақты оқып шығу ұсынылады.
(W) «Жасуша деген не?» бейнеролигін зерделеу ұсынылады. Түйінді фактілер:
• Барлық жасушаларды ядрода сақталатын маңызды генетикалық ақпарат болады,ядро цитоплазмада орналасады.
• Цитоплазмада сонымен қатар нәруызды синтездеуші рибосомалар, және тыныс алуға қажетті митохондриялар, болады.
• Өсімдік жасушасындағы хлоропластар фотосинтез үдерісінде жарық энергиясын тұтынуға мүмкіндік береді..........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жасушалық биология
Сабақтың тақырыбы: Жасушалық органоидтардың ерекшеліктері мен қызметтері
Оқу мақсаты: 10.4.2.1. Электрондық микроскоп арқылы көрінетін жасушалық органоидтардың құрылысындағы және атқаратын қызметтеріндегі ерекшеліктерді түсіндіру
Сабақтың мақсаты: Электрондық микроскоп арқылы көрінетін жасушалық органоидтардың құрылысындағы және атқаратын қызметтеріндегі ерекшеліктерді түсіндіру.
Ұйымдастыру кезеңі. сәлемдесу.
(W) «Микроскоптың тарихы» бейнероликті зерделеу.
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсаттары қандай болмақ деген сұраққа ойлануды ұсынады.
Оқушылар топта талықылайды және ұсыныс жасайды.(мұғалім өзі мақсаттарды көрсете/ айта алады ).
Сабақтың мақсатына шығу: (мұғаім айтады)
(T) Мұғалім
- Балалар, Сіздер бейнероликтен түсінгендеріңіз бойынша 1900 жылдардың басында жасуша құрылысының зерттелуінің тоқталуының себебі тіпті 1500 есе ұлғайтып көрсететін микроскоп жасушаны толық зерттеуге мүмкіндік бермемегендігінен болды.Осы шектеулерді ескере отырып ғалымдар жарық толқындарының орнына электрондар шоқтарын қолданатын микроскопты ойлап табады.
- Жасушалық биологияда пайдаланатын өлшем бірліктермен және ұлғайту мен көрсету қабілеттілігінің арасындағы айырмашылықты түсіндіреді
(G) Мұғалім оқушыларға жарық және электрондық микроскоп арқылы алынған жасушалардың микрофотосуреттерін ұсынады. Айырмашылықтарын табуды сұрайды. Анағұрлым білімі жоғары оқушыларға карточка А (белгіленбеген), жасушалық компоненттерді анықтауда қиналатын оқушыларға карточка В ұсынылады (белгіленген).
Мұғалім үшін:
- Жарық микроскобы арқылы жақсы көрінеді: ядро, цитоплазма, орталық вакуоль, мембрана.
- Эектрондық микроскоп арқылы көруге болады: митохондрияларды, ЭПТ, хлоропластарды, Гольджи аппаратын, лизосомаларды, рибосомаларды.
(I) Оқушыларға «Электрондық микроскоптың артықшылықтары мен кемшіліктері» ақпараттық парақты оқып шығу ұсынылады.
(W) «Жасуша деген не?» бейнеролигін зерделеу ұсынылады. Түйінді фактілер:
• Барлық жасушаларды ядрода сақталатын маңызды генетикалық ақпарат болады,ядро цитоплазмада орналасады.
• Цитоплазмада сонымен қатар нәруызды синтездеуші рибосомалар, және тыныс алуға қажетті митохондриялар, болады.
• Өсімдік жасушасындағы хлоропластар фотосинтез үдерісінде жарық энергиясын тұтынуға мүмкіндік береді..........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтары 2-сабақ (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтары 1-сабақ (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жасушадағы органоидтардың құрылымы мен функцияларының ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтері. (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу (Биология, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Митохондрийдің құрылымы мен қызметі (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтары 2-сабақ (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтары 1-сабақ (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жасушадағы органоидтардың құрылымы мен функцияларының ерекшеліктері. Жасушаның негізгі компоненттері: жасуша қабырғасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоидтері. (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жасушаның сызықтық ұлғаюын есептеу (Биология, 9 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Митохондрийдің құрылымы мен қызметі (Биология, 10 сынып, I тоқсан)
Іздеп көріңіз: