Сабақ жоспары (ұмж): Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері. (Биология, 9 сынып, I тоқсан)
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе
Сабақ тақырыбы: Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.3.1.2 - энергия ағымының тиімділігін есептеу
9.3.1.3 - энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: қоректік тізбек құрады
қоректік тізбекте өндірушілер, тұтынушылармен ыдыратушыларды анықтайды пирамиданың үш түрін суретінен анықтайды
Оқушылардың көпшілігі: ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды.есептеулерді жұпта орындайды.
энергия ағыны тұрғысынан экологиялық пирамиданы сипаттайды
Кейбір оқушылар: қоректік тізбектегі энергия ағымы мен заттардың айналымын талдайды.Есептеулерді өз бетімен орындайды.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, жақсы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Starter : Экожүйе құрылымын еске түсірейік!
Оқу мақсаты : 9.3.1.2 - энергия ағымының тиімділігін есептеу
9.3.1.3 - энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Жаңа кілт сөздермен таныса отырып, тірі ағзалардың арасындағы қоректік байланысты анықтау.
(G/P) суреттерден қоректік тізбектің құрастырымын жасайды.
(T) Оқушыларға өсімдіктер мен жануарлардың шіруі туралы баяу бейне жазбасын көрсету
(I) Оқушыларға ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды. Кілт сөздермен белсенді жұмыс
Қарапайым қоректік тізбекте энергия ағымы сипатталады
Организмдердің қоректік тізбегіндегі энергияның берілу заңы «10 % ереже» деп аталатын 1942 жылы ашылған Р.Линдеман заңына түсінік беру.
(G/f)) Оқушылар топта жұмыс жасайды: Энергия ағымының тиімділігін есептер шығару .
№1,2,3,4 тапсырмаларды әр топқа беруге болады. Сараптау.(дифференц.)
(I) Оқушыларға ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды.
ағылшын тілінде сөзтіркестерін пайдалануы керек.
«ИӘ » немесе «ЖОҚ» деп белгілеу тапсырмасын орындау.
ОМ: 9.3.1.3 - Энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
1. Популяция санының өзгеру себептерін түсіндіруін сұрау
2. Экологиялық пирамиданың негізгі үш түрін сипаттау
3. сандық, биомасса, энергия пирамидалар түрін құрастыруы.
Бағалау парағына өздерін бағалау...........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе
Сабақ тақырыбы: Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.3.1.2 - энергия ағымының тиімділігін есептеу
9.3.1.3 - энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: қоректік тізбек құрады
қоректік тізбекте өндірушілер, тұтынушылармен ыдыратушыларды анықтайды пирамиданың үш түрін суретінен анықтайды
Оқушылардың көпшілігі: ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды.есептеулерді жұпта орындайды.
энергия ағыны тұрғысынан экологиялық пирамиданы сипаттайды
Кейбір оқушылар: қоректік тізбектегі энергия ағымы мен заттардың айналымын талдайды.Есептеулерді өз бетімен орындайды.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, жақсы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Starter : Экожүйе құрылымын еске түсірейік!
Оқу мақсаты : 9.3.1.2 - энергия ағымының тиімділігін есептеу
9.3.1.3 - энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Жаңа кілт сөздермен таныса отырып, тірі ағзалардың арасындағы қоректік байланысты анықтау.
(G/P) суреттерден қоректік тізбектің құрастырымын жасайды.
(T) Оқушыларға өсімдіктер мен жануарлардың шіруі туралы баяу бейне жазбасын көрсету
(I) Оқушыларға ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды. Кілт сөздермен белсенді жұмыс
Қарапайым қоректік тізбекте энергия ағымы сипатталады
Организмдердің қоректік тізбегіндегі энергияның берілу заңы «10 % ереже» деп аталатын 1942 жылы ашылған Р.Линдеман заңына түсінік беру.
(G/f)) Оқушылар топта жұмыс жасайды: Энергия ағымының тиімділігін есептер шығару .
№1,2,3,4 тапсырмаларды әр топқа беруге болады. Сараптау.(дифференц.)
(I) Оқушыларға ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды.
ағылшын тілінде сөзтіркестерін пайдалануы керек.
«ИӘ » немесе «ЖОҚ» деп белгілеу тапсырмасын орындау.
ОМ: 9.3.1.3 - Энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
1. Популяция санының өзгеру себептерін түсіндіруін сұрау
2. Экологиялық пирамиданың негізгі үш түрін сипаттау
3. сандық, биомасса, энергия пирамидалар түрін құрастыруы.
Бағалау парағына өздерін бағалау...........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы 1-сабақ (Жаратылыстану, 6 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы 2-сабақ (Жаратылыстану, 6 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Табиғи қоректік тізбекті салыстыру. Қоректік тізбек және қоректік торлар. (Биология, 7 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы 1-сабақ (Жаратылыстану, 6 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Механикалық энергия мен импульстің сақталу заңдары 2-сабақ (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы 1-сабақ (Жаратылыстану, 6 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы 2-сабақ (Жаратылыстану, 6 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Табиғи қоректік тізбекті салыстыру. Қоректік тізбек және қоректік торлар. (Биология, 7 сынып, I тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы 1-сабақ (Жаратылыстану, 6 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Механикалық энергия мен импульстің сақталу заңдары 2-сабақ (Физика, 10 сынып, I тоқсан)
Іздеп көріңіз: