Сабақ жоспары (ұмж): Жарық және көлеңке 2-сабақ (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
Пән: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Табиғат физикасы. Жарық, дыбыс, электрлік, магниттілік.
Сабақтың тақырыбы: Жарық және көлеңке 2-сабақ
Оқу мақсаттары : 4.5.2.1 - көлеңкенің кедергі өлшемі мен жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру;
4.1.2.1 - зерттеу әдістерін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу;
4.1.2.2 - нәтижені оқушы таңдауымен графикалық түрде ұсыну;
Сабақ мақсаттары: Көлеңкенің кедергі өлшемі мен жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру.
I.Ұйымдастыру бөлімі
«Сөйлейтин қолдар» тренинг
Мақсаты: оқушылардың ара-қатынастарын жақындату, жағымды көңіл-күй орнату.
Қуанышымызды көрстейік.
Басты сипайық.
Арқадан қағайық.
Тілегімізді білдірейік.
Оқушылар ішкі-сыртқы шеңберлерде жұп болып тұрып, мұғалімнің берген нұсқаулықтарын үндемей орындайды.
-Ендеше, айдай арайлап, жұлдыздай жарқырап,судай таза көңілмен сабағымызды бастайық.
ІІ.Өткенді қайталау
Мақсаты:Сұрақтарға жауап алу арқылы өткен сабақта алған білімді қайта жаңғырту.
-Балалар, өткен сабақта біз қандай тақырып өтіп едік?
«Жалғастыр» ойыны
1.Зәр шығару жүйесіне ............... жатады.
2. Зәр түзуші мүшеге ... жатады.
3. Ересек адам бүйрегінің салмағы шамамен...... .
4. Бүйректің негізгі қызметі ............. .
-Жалпы адам ағзасында тағы қандай жүйелер қызмет атқарады?
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін мен сендерге суретті жұмбақты шешуді ұсынамын.
Мақсаты:Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамытып, қызығушылықтарын арттыру.
Оқушылардың жауаптарын тыңдап, толықтыру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтап, тақтаға жазу.
Бүгінгі сабақта біз жарық пен көлеңке жайлы әңгіме өрбітеміз.
Құрылған БК сабақ соңында қайта оралатынымызды ескертіледі.
(МК, Ұ)Видео тамашалау «Көлеңкелер театры» Оқушыларға көлеңкелер театрының видеосын көрсету. –Көлеңкелердің көлемі мен пішіні неліктен әр түрлі?
Оқушылардың жауаптарын тыңдап толықтыру.
(МК,Ұ)Суретпен жұмыс
Мақсаты:Сурет арқылы көлеңке мен жарықтың ерекшеліктерін салыстыру
-Қай кейіпкер үлкен, қайсы кіші?
-Қоянның көлеңкесі неліктен қасқырдың көлеңкесінен үлкен?
Жауаптардың тізімін құрастыру.
(ОТ, Т, Ж) Зерттеу жүргізу
Зерттеу сұрағы:-«Неліктен көлеңкенің мөлшері жарық көзінен қашықтыққа тәуелді?»
Зерттеу барысында қолшамның жарығы және денелер түсірген көлеңкелер анағұрлым анық болуы үшін терезенің пердесі жабылады........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Табиғат физикасы. Жарық, дыбыс, электрлік, магниттілік.
Сабақтың тақырыбы: Жарық және көлеңке 2-сабақ
Оқу мақсаттары : 4.5.2.1 - көлеңкенің кедергі өлшемі мен жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру;
4.1.2.1 - зерттеу әдістерін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу;
4.1.2.2 - нәтижені оқушы таңдауымен графикалық түрде ұсыну;
Сабақ мақсаттары: Көлеңкенің кедергі өлшемі мен жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру.
I.Ұйымдастыру бөлімі
«Сөйлейтин қолдар» тренинг
Мақсаты: оқушылардың ара-қатынастарын жақындату, жағымды көңіл-күй орнату.
Қуанышымызды көрстейік.
Басты сипайық.
Арқадан қағайық.
Тілегімізді білдірейік.
Оқушылар ішкі-сыртқы шеңберлерде жұп болып тұрып, мұғалімнің берген нұсқаулықтарын үндемей орындайды.
-Ендеше, айдай арайлап, жұлдыздай жарқырап,судай таза көңілмен сабағымызды бастайық.
ІІ.Өткенді қайталау
Мақсаты:Сұрақтарға жауап алу арқылы өткен сабақта алған білімді қайта жаңғырту.
-Балалар, өткен сабақта біз қандай тақырып өтіп едік?
«Жалғастыр» ойыны
1.Зәр шығару жүйесіне ............... жатады.
2. Зәр түзуші мүшеге ... жатады.
3. Ересек адам бүйрегінің салмағы шамамен...... .
4. Бүйректің негізгі қызметі ............. .
-Жалпы адам ағзасында тағы қандай жүйелер қызмет атқарады?
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін мен сендерге суретті жұмбақты шешуді ұсынамын.
Мақсаты:Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамытып, қызығушылықтарын арттыру.
Оқушылардың жауаптарын тыңдап, толықтыру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. Бағалау критерийлерін анықтап, тақтаға жазу.
Бүгінгі сабақта біз жарық пен көлеңке жайлы әңгіме өрбітеміз.
Құрылған БК сабақ соңында қайта оралатынымызды ескертіледі.
(МК, Ұ)Видео тамашалау «Көлеңкелер театры» Оқушыларға көлеңкелер театрының видеосын көрсету. –Көлеңкелердің көлемі мен пішіні неліктен әр түрлі?
Оқушылардың жауаптарын тыңдап толықтыру.
(МК,Ұ)Суретпен жұмыс
Мақсаты:Сурет арқылы көлеңке мен жарықтың ерекшеліктерін салыстыру
-Қай кейіпкер үлкен, қайсы кіші?
-Қоянның көлеңкесі неліктен қасқырдың көлеңкесінен үлкен?
Жауаптардың тізімін құрастыру.
(ОТ, Т, Ж) Зерттеу жүргізу
Зерттеу сұрағы:-«Неліктен көлеңкенің мөлшері жарық көзінен қашықтыққа тәуелді?»
Зерттеу барысында қолшамның жарығы және денелер түсірген көлеңкелер анағұрлым анық болуы үшін терезенің пердесі жабылады........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Жарық пен көлеңке 1-сабақ (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Көлеңкені өзгертуге бола ма? (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дыбыс пен кедергі (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу (Жаратылыстану, 2 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дыбыстың шағылуы деген не? (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жарық пен көлеңке 1-сабақ (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Көлеңкені өзгертуге бола ма? (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дыбыс пен кедергі (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу (Жаратылыстану, 2 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дыбыстың шағылуы деген не? (Жаратылыстану, 4 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: