Сабақ жоспары (ұмж): Теңіз табиғаты (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
Пән: Көркем еңбек
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су – тіршілік көзі
Сабақ тақырыбы: Теңіз табиғаты
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 3.2.1.1 Қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдермен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
Сабақ мақсаттары: • Теңіз көріністерінің ерекшеліктерімен танысу;
• Теңіз көрінісін әртүрлі материалдарды қолдана отырып бейнелеу;
Теңіз толқындары бейнеленген (бейне ролик, презентация және т.б.).
• Балалар, қалай ойласындар, сабақ барысында біз бүгін қандай тақырыпты қарастырамыз?
Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет.
Әнгімелесу. Сұрақтар:
Оқушыларға теңіз пейзажы жанрындағы өнер туындыларын қарастыруды ұсыныңыз.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
• Бұл бейнелерді не біріктіреді?
• Әр қайсысының қандай ерекшелігі бар?
Талқылауды қортындылап, теңіз пейзажы марина деп аталатындығын естеріне түсіріңіз.
Оқушыларға өнер туындыларының әр түрлі жанрларын көруге ұсыныңыз.
- Марина – бұл не?
- Бұл сөздің мағынасын білесің ба?
- Картинадағы марина жанрын анықта?
- Өз таңдауыңды түсіндір.
Жұмыстарды талдау
Әр топқа суретшілер И.Айвазовский және У.Тернердің немесе басқа да маринист суретшілердің картиналарын зерттеуді ұсыныңыз.
- Картинадағы судың беті қандай (тегіс, тынық емес, өрескел, бұрқыраған)?
- Суретші көрерменге қандай шығармашылық идеясын жеткізгісі келді?
- Суретшілер сезімдерін, көңіл-күйін қалай білдіреді?
Тәжірибелік жұмыс
Бейнелей өнерінің барлық мәнерлеу құралдары мен түстік гамманы қолданып оқушыларға теңіз пейзажын бейнелеуді ұсыныңыз.
Тәуліктің әр уақытындағы судың реңктері мен түсіне оқушылардың назарын аударту қажет. Мысалы, күннің бату уақытында судың бетінде қызыл-сары реңктерді пайдаланса, түнде – сия түсті реңктерді, судың бетінде айдың жолын көрсетіп, ал күндізгі мезгілде әшейіндегі судың түсін қолданады, яғни, көгілдір-күлгін т.б.........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су – тіршілік көзі
Сабақ тақырыбы: Теңіз табиғаты
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 3.2.1.1 Қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдермен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
Сабақ мақсаттары: • Теңіз көріністерінің ерекшеліктерімен танысу;
• Теңіз көрінісін әртүрлі материалдарды қолдана отырып бейнелеу;
Теңіз толқындары бейнеленген (бейне ролик, презентация және т.б.).
• Балалар, қалай ойласындар, сабақ барысында біз бүгін қандай тақырыпты қарастырамыз?
Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет.
Әнгімелесу. Сұрақтар:
Оқушыларға теңіз пейзажы жанрындағы өнер туындыларын қарастыруды ұсыныңыз.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді:
• Бұл бейнелерді не біріктіреді?
• Әр қайсысының қандай ерекшелігі бар?
Талқылауды қортындылап, теңіз пейзажы марина деп аталатындығын естеріне түсіріңіз.
Оқушыларға өнер туындыларының әр түрлі жанрларын көруге ұсыныңыз.
- Марина – бұл не?
- Бұл сөздің мағынасын білесің ба?
- Картинадағы марина жанрын анықта?
- Өз таңдауыңды түсіндір.
Жұмыстарды талдау
Әр топқа суретшілер И.Айвазовский және У.Тернердің немесе басқа да маринист суретшілердің картиналарын зерттеуді ұсыныңыз.
- Картинадағы судың беті қандай (тегіс, тынық емес, өрескел, бұрқыраған)?
- Суретші көрерменге қандай шығармашылық идеясын жеткізгісі келді?
- Суретшілер сезімдерін, көңіл-күйін қалай білдіреді?
Тәжірибелік жұмыс
Бейнелей өнерінің барлық мәнерлеу құралдары мен түстік гамманы қолданып оқушыларға теңіз пейзажын бейнелеуді ұсыныңыз.
Тәуліктің әр уақытындағы судың реңктері мен түсіне оқушылардың назарын аударту қажет. Мысалы, күннің бату уақытында судың бетінде қызыл-сары реңктерді пайдаланса, түнде – сия түсті реңктерді, судың бетінде айдың жолын көрсетіп, ал күндізгі мезгілде әшейіндегі судың түсін қолданады, яғни, көгілдір-күлгін т.б.........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Қабыршақты балықтар (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қызықты сегізаяқтар (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Судағы бейнелер (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ғажайып суасты әлемі (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Суасты мекендеушілері. Тасбақа (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қабыршақты балықтар (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қызықты сегізаяқтар (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Судағы бейнелер (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ғажайып суасты әлемі (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Суасты мекендеушілері. Тасбақа (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: