Сабақ жоспары (ұмж): Қызықты сегізаяқтар (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
Пән: Көркем еңбек
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су – тіршілік көзі
Сабақ тақырыбы: Қызықты сегізаяқтар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 3.2.2.1 Аса күрделі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
Сабақ мақсаттары: • Су асты әлемінің және онда мекендейтің жануарлардың ерекшеліктерімен танысу;
• Әртүрлі материалдарды қолдана отырып су асты әлемін және онда мекендейтің жануарларды бейнелеу;
Су асты әлемінің керемет көріністері бейнеленген материалдарды көрсетіңіз (бейне ролик, презентация және т.б.).
• Балалар, қалай ойласындар, сабақ барысында біз бүгін қандай тақырыпты қарастырамыз?
Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет.
Әнгімелесу. Сұрақтар:
Су асты әлемін мекендеушілер туралы бейнематериал немесе суреттерді топта көруді ұсыныңыз.
Су асты әлемін мекендейтіндердің пішінін сипаттап беріңіз.
Сұрақ:
• Су асты әлемін мекендейтіндер қалай қимылдайды және қандай дене бөліктері көмектеседі?
Оқушыларға су астын мекендейтіндердің моделін жасау туралы идеяларын талқылауды ұсыныңыз:
• көркемөнер/қолда бар материалдар;
• көлемді пішіндерді жасау тәсілдері;
• түстік шамманы таңдау;
• бөлек бөлшектердің біріктіру әдістері.
Оқушылармен бірге бүгін сегізаяқтардың модельін жасайтындығынызды айтыңыз.
Жұмыс алдында оқушыларды түрлі материалдардан бөліктерді біріктірудің тәсілдерімен таныстырыңыз, күрделірек техника мен тәсілді таңдауды ұсыныңыз.
Қағаздарды бүгу, бөлшектерді желімдеу мен біріктіру. Қалай белгілеу, өлшеу, қию керектігін көрсетіңіз. Техника қауіпсіздік ережелерін сақтауға назарларын аудартыңыз.
Сегізаяқтың қарапайым пішінін қалай жасау керектігін көрсетіңіз. Мысалы:
1. Қағаздан 12х10 см көлемде тікбұрыш қиып алыңыз.
2. Оны бүктеу сызығымен екіге бөліңіз.
3. Қағаздың төменгі жиек сызығымен сызғышпен 1 см белгі қойыңыз.
4. Осы белгіден бүктеу сызығына дейін сызғышпен жіңішке сызық сызыңызжәне жиек сызығының бойымен қайшымен бүктеу сызыққа дейін қиыңыз.
5. Қиып алған әр жолақты қарындаштың көмегімен түтікше етіп барлық жолақ қағаздан ширатыңыз.
6. Желімді қағаздың екі шетіне жағып, өзара біріктіріңіз.
7. Дайын пішінді әсемдеңіз, қажетті бөліктермен толықтырыңыз.........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Су – тіршілік көзі
Сабақ тақырыбы: Қызықты сегізаяқтар
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 3.2.2.1 Аса күрделі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
Сабақ мақсаттары: • Су асты әлемінің және онда мекендейтің жануарлардың ерекшеліктерімен танысу;
• Әртүрлі материалдарды қолдана отырып су асты әлемін және онда мекендейтің жануарларды бейнелеу;
Су асты әлемінің керемет көріністері бейнеленген материалдарды көрсетіңіз (бейне ролик, презентация және т.б.).
• Балалар, қалай ойласындар, сабақ барысында біз бүгін қандай тақырыпты қарастырамыз?
Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет.
Әнгімелесу. Сұрақтар:
Су асты әлемін мекендеушілер туралы бейнематериал немесе суреттерді топта көруді ұсыныңыз.
Су асты әлемін мекендейтіндердің пішінін сипаттап беріңіз.
Сұрақ:
• Су асты әлемін мекендейтіндер қалай қимылдайды және қандай дене бөліктері көмектеседі?
Оқушыларға су астын мекендейтіндердің моделін жасау туралы идеяларын талқылауды ұсыныңыз:
• көркемөнер/қолда бар материалдар;
• көлемді пішіндерді жасау тәсілдері;
• түстік шамманы таңдау;
• бөлек бөлшектердің біріктіру әдістері.
Оқушылармен бірге бүгін сегізаяқтардың модельін жасайтындығынызды айтыңыз.
Жұмыс алдында оқушыларды түрлі материалдардан бөліктерді біріктірудің тәсілдерімен таныстырыңыз, күрделірек техника мен тәсілді таңдауды ұсыныңыз.
Қағаздарды бүгу, бөлшектерді желімдеу мен біріктіру. Қалай белгілеу, өлшеу, қию керектігін көрсетіңіз. Техника қауіпсіздік ережелерін сақтауға назарларын аудартыңыз.
Сегізаяқтың қарапайым пішінін қалай жасау керектігін көрсетіңіз. Мысалы:
1. Қағаздан 12х10 см көлемде тікбұрыш қиып алыңыз.
2. Оны бүктеу сызығымен екіге бөліңіз.
3. Қағаздың төменгі жиек сызығымен сызғышпен 1 см белгі қойыңыз.
4. Осы белгіден бүктеу сызығына дейін сызғышпен жіңішке сызық сызыңызжәне жиек сызығының бойымен қайшымен бүктеу сызыққа дейін қиыңыз.
5. Қиып алған әр жолақты қарындаштың көмегімен түтікше етіп барлық жолақ қағаздан ширатыңыз.
6. Желімді қағаздың екі шетіне жағып, өзара біріктіріңіз.
7. Дайын пішінді әсемдеңіз, қажетті бөліктермен толықтырыңыз.........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Қабыршақты балықтар (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ғажайып суасты әлемі (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Теңіз табиғаты (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Судағы бейнелер (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Объективте ғарыш (Көркем еңбек, 4 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қабыршақты балықтар (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ғажайып суасты әлемі (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Теңіз табиғаты (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Судағы бейнелер (Көркем еңбек, 3 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Объективте ғарыш (Көркем еңбек, 4 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: