Сабақ жоспары (ұмж): Ықтималдықтын статистикалық анықтамасы 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар: Ықтималдықтар теориясының элементтері
Сабақ тақырыбы: Ықтималдықтын статистикалық анықтамасы 2-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын біледі;
Сабақ мақсаттары: - Ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
- есеп шығару барысында ықтималдықтың стистикалық анықтамасын қолдана алу.
1. Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ тақырыбымен, мақсатымен және тілдік мақсатпен таныстырады.
Оқушыларға «Ықтималдықтар теориясы» тақырыбын қайталау.
Үйге берілген тапсырмаларды тексеру
2. Білімді өзектендіру
Сыныппен жұмыс:
Оқушыларды жұпқа бөліп, оларға тиын немесе ойын сүйегін ұсыныңыз. Жұпта біреуі ойын сүйегін немесе тиынды тастап отырса, екіншісі нәтижені кестеге жазып отыруы қажет. Осылай олар 15-20 рет осы тәжірибені жалғастырсын. Кестеде олар абсолютті жиілікті көрсетеді.
Енді оқушыларды топтарға біріктіріп, әр топқа ноутбук немесе планшет беріп, оларға Оқыту ресурстары бағанындағы алғашқы екі сілтемені беріңіз. Бұл тәжірибелерді көріп шыққаннан кейін, оқушыларды бұл оқиғалардың тәжірибе саны көп болған сайын салыстырмалы жиіліктері алдыңғы тақырыптарда қарастырылған ықтималдыққа жақын болатынына әкеліңіз. Яғни теориялық есептеулер мен тәжірибе нәтижесінің арасында біраз келісушілік бар.
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылардың түсінуі үшін, сынып ауқымында талқылау пайдаланылады.Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізіледі.
3. Жаңа сабақты түсіну
Жұптық жұмыс:
Тапсырма 1.
Жарық шамдарын жасайтын ұйым өздері жасап шығарған жарық шамдарының жұмыс істеу ұзақтығын тестілейді. Олар барлығы 350 шамды тестілегеннен кейін, келесіні анықтады: 91 жарық шамы 800 сағаттан кем уақыт жұмыс жасайды, 175 жарық шамы 800 бен 1200 сағат аралығында жұмыс жасайды, ал қалғаны 1200 сағаттан артық жұмыс жасайды.
а) 800 сағаттан кем жұмыс жасайтын жарық шамының ықтималдығын бағалаңыз.
ә) 1200 сағаттан артық жұмыс жасайтын жарық шамының ықтималдығын бағалаңыз.
б) Дүкен осындай 1500 жарық шамын сатып алды. Олардың ішінде қанша жарық шамы 1200 сағаттан артық жұмыс жасайтынын болжаңыз?
Болжамалы абсолютті жиілікті = (салыстырмалы жиілік) * (тәжірибе саны)
Қандай да бір оқиғаның ықтималдығын анықтау үшін оның орындалу жиілігін санау керек.
Жүргізілген n экспериментте берілген оқиға қанша рет орындалғанын абсолюттік жиілік көрсетеді.
Эксперименттің қандай үлесінде оқиғаның орындалғанын салыстырмалы жиілік не жиілік көрсетеді, ол абсолюттік жиіліктің эксперимент санына қатынасы......
Ұзақ мерзімді жоспар: Ықтималдықтар теориясының элементтері
Сабақ тақырыбы: Ықтималдықтын статистикалық анықтамасы 2-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын біледі;
Сабақ мақсаттары: - Ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу;
- есеп шығару барысында ықтималдықтың стистикалық анықтамасын қолдана алу.
1. Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ тақырыбымен, мақсатымен және тілдік мақсатпен таныстырады.
Оқушыларға «Ықтималдықтар теориясы» тақырыбын қайталау.
Үйге берілген тапсырмаларды тексеру
2. Білімді өзектендіру
Сыныппен жұмыс:
Оқушыларды жұпқа бөліп, оларға тиын немесе ойын сүйегін ұсыныңыз. Жұпта біреуі ойын сүйегін немесе тиынды тастап отырса, екіншісі нәтижені кестеге жазып отыруы қажет. Осылай олар 15-20 рет осы тәжірибені жалғастырсын. Кестеде олар абсолютті жиілікті көрсетеді.
Енді оқушыларды топтарға біріктіріп, әр топқа ноутбук немесе планшет беріп, оларға Оқыту ресурстары бағанындағы алғашқы екі сілтемені беріңіз. Бұл тәжірибелерді көріп шыққаннан кейін, оқушыларды бұл оқиғалардың тәжірибе саны көп болған сайын салыстырмалы жиіліктері алдыңғы тақырыптарда қарастырылған ықтималдыққа жақын болатынына әкеліңіз. Яғни теориялық есептеулер мен тәжірибе нәтижесінің арасында біраз келісушілік бар.
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылардың түсінуі үшін, сынып ауқымында талқылау пайдаланылады.Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізіледі.
3. Жаңа сабақты түсіну
Жұптық жұмыс:
Тапсырма 1.
Жарық шамдарын жасайтын ұйым өздері жасап шығарған жарық шамдарының жұмыс істеу ұзақтығын тестілейді. Олар барлығы 350 шамды тестілегеннен кейін, келесіні анықтады: 91 жарық шамы 800 сағаттан кем уақыт жұмыс жасайды, 175 жарық шамы 800 бен 1200 сағат аралығында жұмыс жасайды, ал қалғаны 1200 сағаттан артық жұмыс жасайды.
а) 800 сағаттан кем жұмыс жасайтын жарық шамының ықтималдығын бағалаңыз.
ә) 1200 сағаттан артық жұмыс жасайтын жарық шамының ықтималдығын бағалаңыз.
б) Дүкен осындай 1500 жарық шамын сатып алды. Олардың ішінде қанша жарық шамы 1200 сағаттан артық жұмыс жасайтынын болжаңыз?
Болжамалы абсолютті жиілікті = (салыстырмалы жиілік) * (тәжірибе саны)
Қандай да бір оқиғаның ықтималдығын анықтау үшін оның орындалу жиілігін санау керек.
Жүргізілген n экспериментте берілген оқиға қанша рет орындалғанын абсолюттік жиілік көрсетеді.
Эксперименттің қандай үлесінде оқиғаның орындалғанын салыстырмалы жиілік не жиілік көрсетеді, ол абсолюттік жиіліктің эксперимент санына қатынасы......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Ықтималдықтың статистикалық анықтамасы 1-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ықтималдықтың классикалық анықтамасы 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтіндік есептерді шығару 1-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтіндік есептерді шығару 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ықтималдықтың классикалық анықтамасына есептер шығару (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ықтималдықтың статистикалық анықтамасы 1-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ықтималдықтың классикалық анықтамасы 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтіндік есептерді шығару 1-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Мәтіндік есептерді шығару 2-сабақ (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Ықтималдықтың классикалық анықтамасына есептер шығару (Алгебра, 9 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: