Сабақ жоспары (ұмж): Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 3-сабақ (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)

Сабақ жоспары (ұмж): Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 3-сабақ (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)

[quote] Пән: Алгебра
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4А Теңсіздіктер
Сабақтың тақырыбы: Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 3-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу
Сабақтың мақсаты: Аралықтар әдісін қолданып бөлшек-рационал теңсіздіктерді шешеді.

Ұйымдастыру бөлімі
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды, осы сабақта бөлшек-рационал теңсіздіктерді шешудің әдісімен танысатынларын түсіндіреді.
Оқушыларды топқа бөлу үшін әртүрлі кәмпиттерді қолдануға болады. Оқушылар пакеттен кәмпитті суырып алып, әрбір түрі бойынша топтарға бөлінеді.
Білімді жаңғырту
Бұрын өткен тақырыпты қайталау үшін тұжырымдарды үш топқа жіктеу керек: ӘРҚАШАН дұрыс, КЕЙДЕ дұрыс, ЕШҚАШАН дұрыс емес.
Әрбір топқа карточкалар жинағы мен ӘРҚАШАН, КЕЙДЕ, ЕШҚАШАН бағандарынан тұратын кесте таратылады. Оқушылар топта талқылап, карточкаларды сәйкес ұяшықтарға орналастырады.
Тұжырым:
x^2+x+1>0 теңсіздігі х-тың кез келген мәнінде дұрыс. (ӘРҚАШАН)
x^2+m өрнегі тек оң мәндер қабылдайды. (КЕЙДЕ)
х –тың бірдей мәнінде (x-a)(x-b) және (x-a)/(x-b) өрнектерінің таңбалары қарама-қарсы болады. (ЕШҚАШАН)
(x^2+5)(3x-1)≤0 теңсіздігінің шешімі мен (3x-1)≤0 теңсіздігінің шешімі бірдей. (ӘРҚАШАН)
Егер теңсіздіктің екі жағын да х-ке көбейтсек, онда теңсіздік таңбасы сақталады. (КЕЙДЕ)
Егер теңсіздіктің екі жағын да х-ке көбейтсек, онда теңсіздік таңбасы өзгереді. (КЕЙДЕ)

Дескрипторлар
- Тұжырым қай топқа жататыны дұрыс анықталған
- Тұжырымның қай уақытта дұрыс болатыны нақтыланған

Мұғалім жұмысты тексеру үшін талқылау ұйымдастырады: слайдта тұжырым көрсетіледі, топтар өз қорытындыларына негізделе отырып тұжырым қау уақытта дұрыс (әрқашан немесе кейде) екенін көрсетеді немесе тұжырымның дұрыс еместігін түсіндіреді.
Жаңа материалды меңгеру
Оқушылармен бірге қандай теңсіздіктер бөлшек-рационал болатынын талқылау ұйымдастырылады.
Оқушыларға теңсіздікті шешу ұсынылады:
((x+5)(x-3))/(x+2)>0.
Оқушылар х –тың бірдей мәнінде (x-a)(x-b) және (x-a)/(x-b) өрнектерінің таңбалары бірдей болатыны жөнінде қорытындыны қолданып, берілген теңсіздіктің орнына мына теңсіздікті шешуді ұсынулары мүмкін:
(x+5)(x-3)(x+2)>0.
Бұл теңсіздікті шешу үшін аралықтар әдісі қолданылады.
Шешу әдісін жалпылау:
х айнымалысының кез келген мәнінде (f(x) және g(x) функцияларының нөлдерін санамағанда) f(x)∙g(x) көбейтіндісінің және (f(x))/(g(x)) бөліндісінің таңбалары бірдей болады, сондықтан f(x)∙g(x)
Доп      


Мақала ұнаса, бөлісіңіз:

Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 1-сабақ (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 2-сабақ (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 4-сабақ (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Рационал теңсіздік 3-сабақ (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 5-сабақ (Алгебра, 8 сынып, IV тоқсан)

Іздеп көріңіз:
умж ұмж қмж кмж сабақ жоспары Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 3-сабақ 8 сынып алгебра, алгебрадан қмж кмж ұмж умж ұзақ мерзімді қысқа сабақ жоспары дидактикалық материал әдістемелік нұсқаулар, долгосрочный и краткосрочный план на казахском, алгебра умж ұмж кмж қмж кыска узак мерзимди сабак жоспары дидактикалык материал әдістемелік нұсқаулар, Бүтін-рационал теңсіздіктерді шешу 3-сабақ

Пікір жазу

  • [cmxfinput_gallery][cmxfinput_youtube]