Сабақ жоспары (ұмж): 10 сынып геометрия курсын қайталау (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
Пән: Геометрия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Кеңістіктегі векторлар
Сабақ тақырыбы: 10 сынып геометрия курсын қайталау
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;
Сабақ мақсаты: 10 сыныптағы геометрия курсының теориялық материалдарын қайталау және осы курс бойынша есеп шығару біліктіліктерін бекіту.
Ұйымдастыру кезеңі.
оқушылардың назарын жинақтау;
оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын анықтау.
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау
ІІ. Білімді өзектендіру. Сабақ басында мұғалім оқушыларға «Сұрақ – жауап» стратегиясын пайдаланып геометрия курсының 10 сыныптағы теориялық материалын қайталауды ұсынады.
ІІІ. «GO TO» ойыны.
Кабинетте әр жерге тапсырмалар жазылған11 карточка ілініп қойылады. Әр таратпа қағазда тапсырма мәтіні, нөмірі және тапсырмаға жауаптар нұсқалары жазылған. Әр оқушы кез келген таратпа қағазды таңдап, тапсырманы орындай бастайды. Тапсырмалар тест түрінде берілген. Есепті шығарып болған оқушы жауабын тауып қана қоймайды, ол келесі тапсырманың нөмірін анықтайды. Барлық тапсырманы орындаған және өзінің бастапқы карточкасына қайта оралған оқушы жеңімпаз болып танылады. Әр оқушы өз маршрутының дұрыстығын (5 слайд) арқылы бағалайды, қажет болған жағдайда мұғалім кеңес береді. Барлық тапсырмаларды орындап болғаннан кейін оқушылар бір-бірімен жауаптарын салыстырады және интерактивті тақтадағы жауаппен тексереді.
1. С нүктесі АВ кесіндісінің ортасы. А, В және С нүктелері арқылы өтетін параллель түзулер α жазықтығын сәйкесінше А_1,В_1 және С_1 нүктелерінде қияды. Егер 〖АА〗_1=3 см, 〖ВВ〗_1=5 см болса, онда 〖СС〗_1 кесіндісін табыңыз. Жауабы: 4.
2. Параллельжазықтықтар АОВ бұрышының ОА қабырғасын сәйкесінше С және С_1нүктелерінде, ал ОВ қабырғасын D және D_1нүктелерінде қияды. Егер ОС = 6 см, ОС_1 = 10 см, 〖С_1 D〗_1=15 см болса, онда СD кесіндісін табыңыз. Жауабы: 9.
3. АК кесіндісі ABCD тіктөртбұрыш жазықтығына перпендикуляр. Егер АК=2√14 м, АВ=5 м, АD=12м болса, онда КС-ны табыңыз. Жауабы: 15.
4. Теңқабырғалы АВС үшбұрыш төбелерінен D нүктесіне дейінгі қашықтық 5см. Егер АВ=8см болса, онда D нүктесінен АВС жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. Жауабы: √(11/3).
5. Егер a ⃗=(√2; 2; -√2),b ⃗=(-3;0;3) болса, a ⃗ және b ⃗ векторлары арасындағы бұрышты анықтаңыз. Жауабы:〖135〗^0.
6. Есептеңіз: |■(1&2&3@4&-3&1@4&-1&5)|. Жауабы: -22.
7. Егер А(-1; 1; 1), В(1; 2; 3) болса, А және В нүктелерінен өтетін түзудің канондық теңдеуін жазыңыз. Жауабы: (x+1)/2=(y-1)/1=(z-1)/2.
8. ABCD параллелограммның А, В және С төбелерінің координаталары белгілі. Егер болса, D төбесінің координатасын табыңыз. Жауабы: D( - 1; 2; 1).
9. АВ көлбеуі жазықтықпен бұрыш жасайды. АС кесіндісі оның проекциясы. болса, проекция ұзындығын анықтаңыз. Жауабы: 24.
10. векторлары берілген. және векторлары арқылы салынған параллелограммның ауданын табыңыз. Жауабы: .
11. нүктелері арқылы өтетін жазықтық теңдеуін жазыңыз. Жауабы: .....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Кеңістіктегі векторлар
Сабақ тақырыбы: 10 сынып геометрия курсын қайталау
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;
Сабақ мақсаты: 10 сыныптағы геометрия курсының теориялық материалдарын қайталау және осы курс бойынша есеп шығару біліктіліктерін бекіту.
Ұйымдастыру кезеңі.
оқушылардың назарын жинақтау;
оқушылармен бірлесіп оқу мақсатын, сабақ мақсаттарын анықтау.
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау
ІІ. Білімді өзектендіру. Сабақ басында мұғалім оқушыларға «Сұрақ – жауап» стратегиясын пайдаланып геометрия курсының 10 сыныптағы теориялық материалын қайталауды ұсынады.
ІІІ. «GO TO» ойыны.
Кабинетте әр жерге тапсырмалар жазылған11 карточка ілініп қойылады. Әр таратпа қағазда тапсырма мәтіні, нөмірі және тапсырмаға жауаптар нұсқалары жазылған. Әр оқушы кез келген таратпа қағазды таңдап, тапсырманы орындай бастайды. Тапсырмалар тест түрінде берілген. Есепті шығарып болған оқушы жауабын тауып қана қоймайды, ол келесі тапсырманың нөмірін анықтайды. Барлық тапсырманы орындаған және өзінің бастапқы карточкасына қайта оралған оқушы жеңімпаз болып танылады. Әр оқушы өз маршрутының дұрыстығын (5 слайд) арқылы бағалайды, қажет болған жағдайда мұғалім кеңес береді. Барлық тапсырмаларды орындап болғаннан кейін оқушылар бір-бірімен жауаптарын салыстырады және интерактивті тақтадағы жауаппен тексереді.
1. С нүктесі АВ кесіндісінің ортасы. А, В және С нүктелері арқылы өтетін параллель түзулер α жазықтығын сәйкесінше А_1,В_1 және С_1 нүктелерінде қияды. Егер 〖АА〗_1=3 см, 〖ВВ〗_1=5 см болса, онда 〖СС〗_1 кесіндісін табыңыз. Жауабы: 4.
2. Параллельжазықтықтар АОВ бұрышының ОА қабырғасын сәйкесінше С және С_1нүктелерінде, ал ОВ қабырғасын D және D_1нүктелерінде қияды. Егер ОС = 6 см, ОС_1 = 10 см, 〖С_1 D〗_1=15 см болса, онда СD кесіндісін табыңыз. Жауабы: 9.
3. АК кесіндісі ABCD тіктөртбұрыш жазықтығына перпендикуляр. Егер АК=2√14 м, АВ=5 м, АD=12м болса, онда КС-ны табыңыз. Жауабы: 15.
4. Теңқабырғалы АВС үшбұрыш төбелерінен D нүктесіне дейінгі қашықтық 5см. Егер АВ=8см болса, онда D нүктесінен АВС жазықтығына дейінгі қашықтықты табыңыз. Жауабы: √(11/3).
5. Егер a ⃗=(√2; 2; -√2),b ⃗=(-3;0;3) болса, a ⃗ және b ⃗ векторлары арасындағы бұрышты анықтаңыз. Жауабы:〖135〗^0.
6. Есептеңіз: |■(1&2&3@4&-3&1@4&-1&5)|. Жауабы: -22.
7. Егер А(-1; 1; 1), В(1; 2; 3) болса, А және В нүктелерінен өтетін түзудің канондық теңдеуін жазыңыз. Жауабы: (x+1)/2=(y-1)/1=(z-1)/2.
8. ABCD параллелограммның А, В және С төбелерінің координаталары белгілі. Егер болса, D төбесінің координатасын табыңыз. Жауабы: D( - 1; 2; 1).
9. АВ көлбеуі жазықтықпен бұрыш жасайды. АС кесіндісі оның проекциясы. болса, проекция ұзындығын анықтаңыз. Жауабы: 24.
10. векторлары берілген. және векторлары арқылы салынған параллелограммның ауданын табыңыз. Жауабы: .
11. нүктелері арқылы өтетін жазықтық теңдеуін жазыңыз. Жауабы: .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Кеңістіктегі вектордың координаталары 4-сабақ (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кеңістіктегі векторлардың координаталары мен ұзындығы (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Векторлардың коллинеарлығы және компланарлығы (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кеңістіктегі вектордың координаталары 3-сабақ (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кеңістіктегі векторлардың координаталары 2-сабақ (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кеңістіктегі вектордың координаталары 4-сабақ (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кеңістіктегі векторлардың координаталары мен ұзындығы (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Векторлардың коллинеарлығы және компланарлығы (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кеңістіктегі вектордың координаталары 3-сабақ (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кеңістіктегі векторлардың координаталары 2-сабақ (Геометрия, 10 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: