Сабақ жоспары (ұмж): Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
Пән: Геометрия
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шеңбер. Көпбұрыштар
Сабақ тақырыбы: Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Оқушылар:
9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану
Сабақ мақсаттары: - доғаның ұзындығын есептеу формуласын білу және қолдану.
І.Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу.
Мұғалім оқушыларды топтарға бөледі
Тапсырма 1. Шеңбердің радиусы 8см.
1. Шеңбердің ұзындығын табыңыз.
2. Жарты доғаның ұзындығын табыңыз.
3. 900 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.
4. 600 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.
5. 420 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.
6.Кез келген центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын қалай табуға болады?
Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау
ІІ. Жаңа материалды меңгеру
Жоғарыда берілген тапсырманы орындау барысында оқушылар шеңбердің ұзындығын табу формуласын еске түсіруі қажет. Содан соң центрлік бұрыштың анықтамасы еске түсіріп ,цетрлік бұрышқа сәйкес доғаның шамасы анықталып, оның ұзындығын табу жолдарын қарастырады.Нәтижесінде шеңбердің доғасының формуласын қорытып шығаруға әкеледі.
Мұғалім үдерісті бақылайды, қажет жағдайда бағыттаушы сұрақтар қояды. Материалды түсіну деңгейін тексеру үшін бірнеше ауызша сұрақтар қояды.
IІІ. Білімдерін бекіту
Оқушыларға деңгейлері әртүрлі есептер ұсынылады.
Жұптық жұмыс.
№2-4 тапсырмаларын оқушылар жұпта орындайды. Талқылайды, бір-біріне түсіндіреді. Содан соң мұғалім дайын жауптар береді,оқушылар бірін-бірі тексереді. Мұғалім үдерісті бақылайды, қажет болған жағдайда, туындаған қиындықтар туралы сөз қозғайды. Қажет жағдайда кейбір есептерді тақтада шығару жұмысын ұйымдастырады.
Топтық жұмыс.
Оқушыларға №5-6 тапсырмаларының анализін жасауға уақыт беріледі. Әр топқа бір тапсырманы орындау тапсырылады. Мұғалім есептерді құрылымдық бөліктерге бөлуін сұрайды, қажет жағдайда бағыттайды, тапсырмаға дескрипторлар құрылады. Оқушылар шығару жолын бірге талқылайды. Содан соң есептердің шешімі кезең кезеңмен сипатталып, тақтада шығарылады. Мұғалім есепті шығаруда қиындық туындаған оқушыларға көмек көрсетеді.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Шеңбер. Көпбұрыштар
Сабақ тақырыбы: Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Оқушылар:
9.1.1.1 доға ұзындығының формуласын қорытып шығару және қолдану
Сабақ мақсаттары: - доғаның ұзындығын есептеу формуласын білу және қолдану.
І.Ұйымдастыру кезеңі
Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу.
Мұғалім оқушыларды топтарға бөледі
Тапсырма 1. Шеңбердің радиусы 8см.
1. Шеңбердің ұзындығын табыңыз.
2. Жарты доғаның ұзындығын табыңыз.
3. 900 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.
4. 600 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.
5. 420 –тық центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын табыңыз.
6.Кез келген центрлік бұрышқа сәйкес доғаның ұзындығын қалай табуға болады?
Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау
ІІ. Жаңа материалды меңгеру
Жоғарыда берілген тапсырманы орындау барысында оқушылар шеңбердің ұзындығын табу формуласын еске түсіруі қажет. Содан соң центрлік бұрыштың анықтамасы еске түсіріп ,цетрлік бұрышқа сәйкес доғаның шамасы анықталып, оның ұзындығын табу жолдарын қарастырады.Нәтижесінде шеңбердің доғасының формуласын қорытып шығаруға әкеледі.
Мұғалім үдерісті бақылайды, қажет жағдайда бағыттаушы сұрақтар қояды. Материалды түсіну деңгейін тексеру үшін бірнеше ауызша сұрақтар қояды.
IІІ. Білімдерін бекіту
Оқушыларға деңгейлері әртүрлі есептер ұсынылады.
Жұптық жұмыс.
№2-4 тапсырмаларын оқушылар жұпта орындайды. Талқылайды, бір-біріне түсіндіреді. Содан соң мұғалім дайын жауптар береді,оқушылар бірін-бірі тексереді. Мұғалім үдерісті бақылайды, қажет болған жағдайда, туындаған қиындықтар туралы сөз қозғайды. Қажет жағдайда кейбір есептерді тақтада шығару жұмысын ұйымдастырады.
Топтық жұмыс.
Оқушыларға №5-6 тапсырмаларының анализін жасауға уақыт беріледі. Әр топқа бір тапсырманы орындау тапсырылады. Мұғалім есептерді құрылымдық бөліктерге бөлуін сұрайды, қажет жағдайда бағыттайды, тапсырмаға дескрипторлар құрылады. Оқушылар шығару жолын бірге талқылайды. Содан соң есептердің шешімі кезең кезеңмен сипатталып, тақтада шығарылады. Мұғалім есепті шығаруда қиындық туындаған оқушыларға көмек көрсетеді.......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Доғаның ұзындығы (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Шеңбердің ұзындығы, доғаның ұзындығы. (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дұрыс көпбұрыштар. Шеңбердің ұзындығы, доғаның ұзындығы (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек ,сектор және сегменттің аудандары. (Алгебра, 7 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Центрлік және іштей сызылған бұрыштар 1-сабақ (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Доғаның ұзындығы (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Шеңбердің ұзындығы, доғаның ұзындығы. (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дұрыс көпбұрыштар. Шеңбердің ұзындығы, доғаның ұзындығы (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Шеңбер және дөңгелек. Доғаның ұзындығы. Дөңгелек ,сектор және сегменттің аудандары. (Алгебра, 7 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Центрлік және іштей сызылған бұрыштар 1-сабақ (Геометрия, 9 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: