Сабақ жоспары (ұмж): Жүректің өткізгіш жүйесі (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биомедицина және биоинформатика
Сабақ тақырыбы: Жүректің өткізгіш жүйесі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Жүректің өткізгіш жүйесі туралы түсінік қалыптастыру;
Жүрек автоматиясы механизмі туралы түсінік қалыптастыру;
Бір жүрек циклінің электрокардиограммасының PQRST тісшелерін сипаттау.
Сабақ мақсаттары: Жүректің өткізгіш жүйесін сипаттайды;
Жүрек автоматиясы мезанизмін сипаттайды;
Электрокардиограмма тісшелерін белгілей отырып жүрек жұмысының жүрек жұмысының сызбасын құрастырады;
Сау адамның және денсаулығында ақаулығы бар адамның жүрек электрокардиограммасын ажырата алады.
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.
Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
(Ұ) Оқушыларға проблемалық сұраққа жауап беру ұсынылады:
- «Жүрек тоқтап қалғанда не себепті дефибриллятор қолданады?»
Сұрақ пен дефибрилятордың суретін көрсетіңіз.
ЭКГ-ң жұмысы туралы және оның медицинада жүрек ауруларын анықтауда қолданылатындығын айту қажет.
Түрткі сұрақтар: Сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтауға арналған сұрақтар қою:
- Жүректің автономды жұмыс жасау қабілеті неге байланысты болды?
- Адам миында ақпараттардың қабылдануы қалай жүзеге асады ойлайсыздар?
- Бұл процесс ненің әсерінен жүзеге асуы мүмкін.
Болжамды жауаптар: Жүректен пайда болатын импульстар, жүйке жүйесіндегі рецепторлар арқылы. Қозудың пайда болуынан.
Мақсатты ашуға арналған жетекші сұрақтар қою:
- Қозу дегеніміз не?
Оқушылар жүйке жүйесін өткендегі білімдерін қолданады. Деполаризация , реполяризация терминдерін естеріне түсіреді.
Мұғалім: Ендеше бүгінгі сабағымыздың мақсаты не болуы мүмкін?
Оқушылардың болжамды жауабы: Мидағы импульстер.
Оқушыларды сабақ мақсатымен және жетістік критерийлерімен танысу.
(М) Жүректің өткізгіш жүйесі туралы және жүрек бұлшықеттерінің өздігінен жиырылу мүмкіндігі айтылады. .....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биомедицина және биоинформатика
Сабақ тақырыбы: Жүректің өткізгіш жүйесі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): Жүректің өткізгіш жүйесі туралы түсінік қалыптастыру;
Жүрек автоматиясы механизмі туралы түсінік қалыптастыру;
Бір жүрек циклінің электрокардиограммасының PQRST тісшелерін сипаттау.
Сабақ мақсаттары: Жүректің өткізгіш жүйесін сипаттайды;
Жүрек автоматиясы мезанизмін сипаттайды;
Электрокардиограмма тісшелерін белгілей отырып жүрек жұмысының жүрек жұмысының сызбасын құрастырады;
Сау адамның және денсаулығында ақаулығы бар адамның жүрек электрокардиограммасын ажырата алады.
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.
Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
(Ұ) Оқушыларға проблемалық сұраққа жауап беру ұсынылады:
- «Жүрек тоқтап қалғанда не себепті дефибриллятор қолданады?»
Сұрақ пен дефибрилятордың суретін көрсетіңіз.
ЭКГ-ң жұмысы туралы және оның медицинада жүрек ауруларын анықтауда қолданылатындығын айту қажет.
Түрткі сұрақтар: Сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтауға арналған сұрақтар қою:
- Жүректің автономды жұмыс жасау қабілеті неге байланысты болды?
- Адам миында ақпараттардың қабылдануы қалай жүзеге асады ойлайсыздар?
- Бұл процесс ненің әсерінен жүзеге асуы мүмкін.
Болжамды жауаптар: Жүректен пайда болатын импульстар, жүйке жүйесіндегі рецепторлар арқылы. Қозудың пайда болуынан.
Мақсатты ашуға арналған жетекші сұрақтар қою:
- Қозу дегеніміз не?
Оқушылар жүйке жүйесін өткендегі білімдерін қолданады. Деполаризация , реполяризация терминдерін естеріне түсіреді.
Мұғалім: Ендеше бүгінгі сабағымыздың мақсаты не болуы мүмкін?
Оқушылардың болжамды жауабы: Мидағы импульстер.
Оқушыларды сабақ мақсатымен және жетістік критерийлерімен танысу.
(М) Жүректің өткізгіш жүйесі туралы және жүрек бұлшықеттерінің өздігінен жиырылу мүмкіндігі айтылады. .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Жүректің өткізгіш жүйесі (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жүрек жұмысы (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жүрек автоматиясының механизмі (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Көлденең- жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымы (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жүректің өткізгіш жүйесі (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жүрек жұмысы (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жүрек автоматиясының механизмі (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жүрек автоматиясының механизмі. Жүректегі қозудың өту жылдамдығы. Жүрек бұлшықеттерінің жиырылғыштығы. Электрокардиография, оның диагностикалық маңызы. (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Көлденең- жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымы (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: