Сабақ жоспары (ұмж): Эволюцияның қозғаушы күштері (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Эволюциялық даму және селекция негіздері
Сабақ тақырыбы: Эволюцияның қозғаушы күштері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау
Сабақ мақсаттары: эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау.
Ұйымдастыру кезеңі. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.
Тренинг ойыны (жеке тұлғаны дамыту):
1. Аз уақыт ішінде оқушының есте сақтау қызметін дамыту. Оқушыларға 20 термин сөздерін беру, 20 секунд ішінде көргендерін есте сақтап, мүмкіндігінше көбірек термин сөздерін жазып шығады (терминдер тақтада жазылған).
2. Бір минут ішінде 20 сөзді есте сақтау ұсынылады (терминдер тақтада жазылған).
Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап, мақсаты мен жетістік критерийлерін тұжырымдау.
(С) Оқушылар Ч. Дарвин бойынша эволюцияның негізгі факторларына нелер жататындығын айтады.
(Ж) Сосын тақтада осы факторлардың екі тобы беріледі, оқушылар жұпта оларды талдайды.
(Т) 1. Оқушылар 2 топқа бөлінеді, олар эволюцияның қозғаушы күштерін зерттейді.
2. Оқушыларға қосымша ақпаратты ғаламтор арқылы пайдалана алады (ноутбуктер пайдаланады)
3. Түрлі құстардың тұмсықтарының моделін қарай отырып, әрбіреуінің артылықшылықтары мен кемшіліктерін практикалық тұрғыда бағалайды. Дарвиннің теориясын негізге ала отырып, табиғи сұрыпталу нәтижесінде белгілердің дамуын өздерінің мысалдарын келтіре отырып, түсіндіре алады. Оқушылар жануарларға бейімделушіліктің қажеттілігі туралы көзқарастарын дамытады......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Эволюциялық даму және селекция негіздері
Сабақ тақырыбы: Эволюцияның қозғаушы күштері
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау
Сабақ мақсаттары: эволюцияның қозғаушы күштерін сипаттау.
Ұйымдастыру кезеңі. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.
Тренинг ойыны (жеке тұлғаны дамыту):
1. Аз уақыт ішінде оқушының есте сақтау қызметін дамыту. Оқушыларға 20 термин сөздерін беру, 20 секунд ішінде көргендерін есте сақтап, мүмкіндігінше көбірек термин сөздерін жазып шығады (терминдер тақтада жазылған).
2. Бір минут ішінде 20 сөзді есте сақтау ұсынылады (терминдер тақтада жазылған).
Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап, мақсаты мен жетістік критерийлерін тұжырымдау.
(С) Оқушылар Ч. Дарвин бойынша эволюцияның негізгі факторларына нелер жататындығын айтады.
(Ж) Сосын тақтада осы факторлардың екі тобы беріледі, оқушылар жұпта оларды талдайды.
(Т) 1. Оқушылар 2 топқа бөлінеді, олар эволюцияның қозғаушы күштерін зерттейді.
2. Оқушыларға қосымша ақпаратты ғаламтор арқылы пайдалана алады (ноутбуктер пайдаланады)
3. Түрлі құстардың тұмсықтарының моделін қарай отырып, әрбіреуінің артылықшылықтары мен кемшіліктерін практикалық тұрғыда бағалайды. Дарвиннің теориясын негізге ала отырып, табиғи сұрыпталу нәтижесінде белгілердің дамуын өздерінің мысалдарын келтіре отырып, түсіндіре алады. Оқушылар жануарларға бейімделушіліктің қажеттілігі туралы көзқарастарын дамытады......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы. (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жердегі тіршіліктің пайда болу кезеңдері (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдері (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): «Түр» ұғымының анықтамасы. Түрдің құрылымы. Түр критерийлері (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жұлынның және мидың құрылысы мен қызметі (1 сабақ) (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Эволюциялық ұғымдардың қалыптасуы және дамуы. Ч. Дарвиннің эволюциялық ілімінің негізгі қағидалары. Эволюцияның қазіргі заман теориясының пайда болуы. (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жердегі тіршіліктің пайда болу кезеңдері (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жердегі тіршіліктің дамуының негізгі кезеңдері (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): «Түр» ұғымының анықтамасы. Түрдің құрылымы. Түр критерийлері (Биология, 9 сынып, IV тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жұлынның және мидың құрылысы мен қызметі (1 сабақ) (Биология, 10 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: