Сабақ жоспары (ұмж): Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІ тоқсан)
Пәні: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: этникалық және әлеуметтік-саяси процестер
Сабақ тақырыбы: Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағында этногенездің кезеңдерін айқындау;
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру.
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу (оқушыларыдың көңіл-күйін сұрау)
Шарты: жаһандық азаматтықты қалыптасытыру мақысатында әртүрлі ұлт өкілдерінің амандасу рәсімі арқылы бір-бірінің көңіл күйлерін сұрау.
БЫМ
Б 1. «Ойшақыру» әдісі арқылы суреттер топтамасын ұсынып, тақырыпты ашу.
- Не көріп тұрсыз?
- Не сезіп тұрсыз?
- Суреттерді біріктіріп, негізгі ойды анықтаңыз?
Ж 2. Өткен сабақта алған білімдері бойынша диалог құру
«Сен маған мен саған» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне
өткен тақырыптар аясында сұрақ-жауап алмасып, білімдерін толықтырады, еске түсіреді. Ол үшін тақтаға тірек-сөздер ұсынылады. Мысалы, ру-тайпалық құрылым, туыстық принциптер, ауызша тарихнама, шежіре, ру, тайпа, ата-жұрт, ата-мекен, ел, әлеуметтік жіктелу, ақсүйек, қарасүйек, хан, сұлтан, би, батыр.
М Бүгінгі сабақтың тақырыбын және қандай оқу мақсаттары бойынша жұмыс жүргізетіндерін, бағалау критерийлері мен тапсырма барысына қысқаша түсіндірме жүргізу.
Т Зерттеу және топтық жұмыс
Зерттеу жұмысы: дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы (тарау бойынша өткен тақырыптарды қорытындылау үшін топтық жұмыс ұйымдастыру)
Шарты:
Тапсырманы дайындау: 15 минут
Қорғау: 6 минут (әр топқа 2 минуттан)
Мұғалімге ұсыныс: топтарды қажетті материалдар қамтамасыз етіңіз (мысалы, ноутбук, планшет немесе әдебиеттер қоры т.б.).
1-топ: «қазақ халқының қалыптасуы барысындағы этникалық үдерістер» тақырыбында инфографика дайындау;
Тапсырма критерийлері:
ақпараттың толық, жүйелі ұсынылуы;
тақырыпты нақты әрі қызықты түсіндіруі;
безендірілуі;
дереккөздерге сілтеме жасауы.
(Ескерту: инфографика дайындау үшін «pictochart.com» сілтемесін қолданыңыз.)......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: этникалық және әлеуметтік-саяси процестер
Сабақ тақырыбы: Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағында этногенездің кезеңдерін айқындау;
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру.
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу (оқушыларыдың көңіл-күйін сұрау)
Шарты: жаһандық азаматтықты қалыптасытыру мақысатында әртүрлі ұлт өкілдерінің амандасу рәсімі арқылы бір-бірінің көңіл күйлерін сұрау.
БЫМ
Б 1. «Ойшақыру» әдісі арқылы суреттер топтамасын ұсынып, тақырыпты ашу.
- Не көріп тұрсыз?
- Не сезіп тұрсыз?
- Суреттерді біріктіріп, негізгі ойды анықтаңыз?
Ж 2. Өткен сабақта алған білімдері бойынша диалог құру
«Сен маған мен саған» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне
өткен тақырыптар аясында сұрақ-жауап алмасып, білімдерін толықтырады, еске түсіреді. Ол үшін тақтаға тірек-сөздер ұсынылады. Мысалы, ру-тайпалық құрылым, туыстық принциптер, ауызша тарихнама, шежіре, ру, тайпа, ата-жұрт, ата-мекен, ел, әлеуметтік жіктелу, ақсүйек, қарасүйек, хан, сұлтан, би, батыр.
М Бүгінгі сабақтың тақырыбын және қандай оқу мақсаттары бойынша жұмыс жүргізетіндерін, бағалау критерийлері мен тапсырма барысына қысқаша түсіндірме жүргізу.
Т Зерттеу және топтық жұмыс
Зерттеу жұмысы: дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы (тарау бойынша өткен тақырыптарды қорытындылау үшін топтық жұмыс ұйымдастыру)
Шарты:
Тапсырманы дайындау: 15 минут
Қорғау: 6 минут (әр топқа 2 минуттан)
Мұғалімге ұсыныс: топтарды қажетті материалдар қамтамасыз етіңіз (мысалы, ноутбук, планшет немесе әдебиеттер қоры т.б.).
1-топ: «қазақ халқының қалыптасуы барысындағы этникалық үдерістер» тақырыбында инфографика дайындау;
Тапсырма критерийлері:
ақпараттың толық, жүйелі ұсынылуы;
тақырыпты нақты әрі қызықты түсіндіруі;
безендірілуі;
дереккөздерге сілтеме жасауы.
(Ескерту: инфографика дайындау үшін «pictochart.com» сілтемесін қолданыңыз.)......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары 2 сабақ (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары 2 сабақ (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 10 сынып, ІІ тоқсан)
Іздеп көріңіз: