Сабақ жоспары (ұмж): Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақ КСР мәдениеті (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстан Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда (1946-1953 жж.)
Сабақ тақырыбы: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақ КСР мәдениеті
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.2.2.5 Соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
Сабақ мақсаттары: Соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің жетістіктерін білу, соғыс жылдарындағы шығармалардың басты тақырыптарын талдау, халықтың рухын көтерудегі маңызын бағалау.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын айтып өту.
Сабақтағы жаңа ұғымдар мен терминологиямен жұмыс жүргізіледі.
«Галерея» әдісі.
Кабинетке соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиетке байланысты суреттер ілеміз. Мысалы, Жамбыл Жабаевтың «Лениенградтық өренім» шығармасынан үзінді тағы басқа.
Оқушылар галереяны аралап шыққаннан кейін мұғалім сұрақтар қояды:
- Соғыс жылдарындағы шығармалардың басты тақырыптары қандай болды деп ойлайсыздар?
- Соғыс жылдарында жазылған қандай шығармаларды білесіздер?
Топқа біріктіру
Оқушыларға кино, архитектуралық ескерткіштер, әнші, сал-серілердің аттары, қазақтың суретшілері салған суреттердің аттары жазылған кеспе қағаздар таратылып беріледі. Оқушылар бірнеше топтарға бөлінеді:
• Кино
• Музыка
• Архитектура
• Бейнелеу өнері
Топ атауларына байланысты төмендегідей тапсырма жасауға беріледі.
1 топ. «Кинематография» тобы «мультимедиалық сахна» , яғни материалдарды пайдаланып, компьютерде соғыс кезіндегі шыққан фильмдерден ролик құрастырып, комментарий жазады.
Мысалы: «Партизандар», «Екі жауынгер», «Георгий Сакадзе» сияқты соғыс жылдарында түсірілген фильмдер
2 топ.«Әдебиет» тобына өздеріне берілген материалдардан кітап беттерін, буклет, күнтізбе жасатыңыз.
Оқушыларға Ж. Жабаев «Ленинградтық өренім», Ж. Саин өлеңдер жинағын, Ә.Тәжібаевтың «Ленинград» өлеңдері тағыс басқа шығармалардан үзінді беріледі.
3 топ.«Ғылым» тобына сол кездегі ғалымдарға хат жаздырыңыз.
4 топ.«Саз өнері» тобына соғыс кезіндегі атақты сазгерлермен және олардың шығармасымен таныстырып, атақты әндерін орындатқызыңыз.
Тапсырма. Оқушылардың тақырып туралы білімін жинақтап қорытындылау үшін Ұлы Отан соғысы жылдарындағы және соғысқа дейінгі мәдениетін салыстыру тапсырмасы беріледі.
Ерекшеліктері Ұлы Отан соғысына дейінгі мәдениет Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақстан мәдениеті.....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Қазақстан Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда (1946-1953 жж.)
Сабақ тақырыбы: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақ КСР мәдениеті
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 8.2.2.5 Соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің халық рухын көтерудегі маңызын бағалау
Сабақ мақсаттары: Соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиеттің жетістіктерін білу, соғыс жылдарындағы шығармалардың басты тақырыптарын талдау, халықтың рухын көтерудегі маңызын бағалау.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын айтып өту.
Сабақтағы жаңа ұғымдар мен терминологиямен жұмыс жүргізіледі.
«Галерея» әдісі.
Кабинетке соғыс жылдарындағы өнер мен әдебиетке байланысты суреттер ілеміз. Мысалы, Жамбыл Жабаевтың «Лениенградтық өренім» шығармасынан үзінді тағы басқа.
Оқушылар галереяны аралап шыққаннан кейін мұғалім сұрақтар қояды:
- Соғыс жылдарындағы шығармалардың басты тақырыптары қандай болды деп ойлайсыздар?
- Соғыс жылдарында жазылған қандай шығармаларды білесіздер?
Топқа біріктіру
Оқушыларға кино, архитектуралық ескерткіштер, әнші, сал-серілердің аттары, қазақтың суретшілері салған суреттердің аттары жазылған кеспе қағаздар таратылып беріледі. Оқушылар бірнеше топтарға бөлінеді:
• Кино
• Музыка
• Архитектура
• Бейнелеу өнері
Топ атауларына байланысты төмендегідей тапсырма жасауға беріледі.
1 топ. «Кинематография» тобы «мультимедиалық сахна» , яғни материалдарды пайдаланып, компьютерде соғыс кезіндегі шыққан фильмдерден ролик құрастырып, комментарий жазады.
Мысалы: «Партизандар», «Екі жауынгер», «Георгий Сакадзе» сияқты соғыс жылдарында түсірілген фильмдер
2 топ.«Әдебиет» тобына өздеріне берілген материалдардан кітап беттерін, буклет, күнтізбе жасатыңыз.
Оқушыларға Ж. Жабаев «Ленинградтық өренім», Ж. Саин өлеңдер жинағын, Ә.Тәжібаевтың «Ленинград» өлеңдері тағыс басқа шығармалардан үзінді беріледі.
3 топ.«Ғылым» тобына сол кездегі ғалымдарға хат жаздырыңыз.
4 топ.«Саз өнері» тобына соғыс кезіндегі атақты сазгерлермен және олардың шығармасымен таныстырып, атақты әндерін орындатқызыңыз.
Тапсырма. Оқушылардың тақырып туралы білімін жинақтап қорытындылау үшін Ұлы Отан соғысы жылдарындағы және соғысқа дейінгі мәдениетін салыстыру тапсырмасы беріледі.
Ерекшеліктері Ұлы Отан соғысына дейінгі мәдениет Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақстан мәдениеті.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Соғыс жылдарындағы Қазақстанның мәдени жетістіктері қандай болды? (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақстан – майдан арсеналы 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): «Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы» (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақстан – майдан арсеналы (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): ХХ ғасыр 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Соғыс жылдарындағы Қазақстанның мәдени жетістіктері қандай болды? (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақстан – майдан арсеналы 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): «Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы» (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қазақстан – майдан арсеналы (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): ХХ ғасыр 20-30 жылдарындағы білім беру жүйесі мен ғылым (Қазақстан тарихы, 9 сынып, ІІ тоқсан)
Іздеп көріңіз: