Сабақ жоспары (ұмж): 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық қозғалыс болды? (Қазақстан тарихы, 9 сынып, І тоқсан)
Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: 9.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан
Сабақ тақырыбы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық қозғалыс болды?
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: 9.3.1.2 – XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістерге баға беру;
9.3.1.3 – 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
Сабақтың мақсаты: XX ғасыр басындағы Қазақ еліндегі тарихи құбылыстарды, оқиғаларды талдайды және 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс барысын, тарихи тұлғалардың рөлін анықтайды.
Берілген бейнематериалды көріп, тыңдап келесі сұрақтар негізінде оқушылармен талқылау ұйымдастырылады.
Бейнематериалды көру арқылы қандай ой түйдіңіз?
Бейнематериалда қандай мәселелер көтерілген?
Бейнематериалдағы тұлғалар бейнесі және іс-әрекеттердің барысы туралы не айта аласыздар?
Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды.
М Мұғалім сабақ барысында оқушыларды зерттеу сұрақтарымен таныстырады.
1. XX ғасырдың басында Қазақ елінің қоғамдық-саяси жағдай
2. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің себептері мен салдары
3. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңыздылығы
4. 1916 жылы ұлт-азаттық қозғалыс туралы берілген деректің ерекшелігі
1916 жылғы Қазақстан картасымен презентация слайд көрсетіп, көтеріліс ауқымы туралы жалпылама шолу жасау
Сабақ барысында оқушылар төрт топқа бөлінеді:
1-тапсырма
Т Оқушыларға дерек мәтіні таратылып талдау жасайды. Әрбір топ сынып алдында топтық жұмысын (постер) қорғайды.
1-топ: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісінің барысын талдайды.
Дескриптор
XX ғасырдың басындағы Қазақ елінің жағдайын және аталмыш көтерілістің себептері мен басшыларын анықтайды.
2-топ: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың Жетісу өңіріндегі көрінісін сипаттайды жәнек талдайды.
Дескриптор
Жетісу өңіріндегі көтерілістің барысын, басшыларының саясатын және салдарын анықтайды
3-топ: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісінің Торғай өңіріндегі көрінісін сипаттап талдайды
Дескриптор
Торғай өңіріндегі көтерілістің барысын, басшыларының саясатын және салдарын анықтайды.
4-топ: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліске қатысқан және басқа да тұлғалардың негізгі ұстанған ұстанымдары
Дескриптор
1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілске қатысқан батырлар мен Алаш зиялыларының көзқарастарын талдайды.......
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: 9.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан
Сабақ тақырыбы: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық қозғалыс болды?
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: 9.3.1.2 – XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістерге баға беру;
9.3.1.3 – 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңызын анықтау және тұлғалардың рөліне баға беру
Сабақтың мақсаты: XX ғасыр басындағы Қазақ еліндегі тарихи құбылыстарды, оқиғаларды талдайды және 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс барысын, тарихи тұлғалардың рөлін анықтайды.
Берілген бейнематериалды көріп, тыңдап келесі сұрақтар негізінде оқушылармен талқылау ұйымдастырылады.
Бейнематериалды көру арқылы қандай ой түйдіңіз?
Бейнематериалда қандай мәселелер көтерілген?
Бейнематериалдағы тұлғалар бейнесі және іс-әрекеттердің барысы туралы не айта аласыздар?
Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды.
М Мұғалім сабақ барысында оқушыларды зерттеу сұрақтарымен таныстырады.
1. XX ғасырдың басында Қазақ елінің қоғамдық-саяси жағдай
2. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің себептері мен салдары
3. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің тарихи маңыздылығы
4. 1916 жылы ұлт-азаттық қозғалыс туралы берілген деректің ерекшелігі
1916 жылғы Қазақстан картасымен презентация слайд көрсетіп, көтеріліс ауқымы туралы жалпылама шолу жасау
Сабақ барысында оқушылар төрт топқа бөлінеді:
1-тапсырма
Т Оқушыларға дерек мәтіні таратылып талдау жасайды. Әрбір топ сынып алдында топтық жұмысын (постер) қорғайды.
1-топ: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісінің барысын талдайды.
Дескриптор
XX ғасырдың басындағы Қазақ елінің жағдайын және аталмыш көтерілістің себептері мен басшыларын анықтайды.
2-топ: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың Жетісу өңіріндегі көрінісін сипаттайды жәнек талдайды.
Дескриптор
Жетісу өңіріндегі көтерілістің барысын, басшыларының саясатын және салдарын анықтайды
3-топ: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісінің Торғай өңіріндегі көрінісін сипаттап талдайды
Дескриптор
Торғай өңіріндегі көтерілістің барысын, басшыларының саясатын және салдарын анықтайды.
4-топ: 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліске қатысқан және басқа да тұлғалардың негізгі ұстанған ұстанымдары
Дескриптор
1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілске қатысқан батырлар мен Алаш зиялыларының көзқарастарын талдайды.......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 8 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 8 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 8 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипатқа ие болды? (Қазақстан тарихы, 9 сынып, І тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 8 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 8 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 8 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 8 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): 1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипатқа ие болды? (Қазақстан тарихы, 9 сынып, І тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 8 сынып, ІІ тоқсан)
Іздеп көріңіз: