Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. басындағы Қазақстан
Сабақ тақырыбы: Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 3-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 6.2.3.2 түркі ғалымдарының, соның ішінде әл Фарабидің орта ғасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау
6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеу үшін М.Қашғари, және Ж.Баласағұни еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру
6.2.3.3 «Кодекс Куманикус» сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау
Сабақ мақсаттары: Түрік ғұламаларының өз еңбектері арқылы әлем өркениетінің дамуына қосқан үлесін бағалайды.
Ұйымдастыру кезеңі
Талқылау сұрақтарынан бастаңыз:
Түріктердің рухани мәдениетінің қандай үлгілерін білесіздер?
Түрік ғұламалары рухани мәдениетті қалыптастыруда қандай рөл атқарды?
Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.
Зерттеу және талдау
1-тапсырма. Ортағасырлық ғұламалардың еңбектерінің тарихи маңызы
1-топ. Әл Фарабидің еңбектері
2-топ. М. Қашғари еңбегі
3-топ. Ж. Баласағұни еңбектері
4-топ. А. Яссауи еңбектері
Оқушылар топта ғұламалардың еңбектерін тарихи деректер ретінде негізге алып, келесі жүйе бойынша талдайды:
А. Деректі тарихи контекст шеңберіне салу
В. Деректі түсіну
С. Деректерді талдау және топтастыру
D. Деректі тарихи ақпарат көзі ретінде бағалау
(әр кезең бойынша зерттеу сұрақтары дидактикалық материалдарда берілген).
Мұғалімнің бағалауы
Бағалау критерийі: Орта ғасырлардағы ғұламалардың еңбектерінің тарихи маңызына баға береді.
Дескрипторлар:
Тарихи контекст шеңберінде дерекке сипаттама береді;
Деректі түсіну сұрақтары бойынша талдайды;
Деректерді талдау және топтастыру сұрақтары бойынша сараптайды;
Деректің тарихи маңызына баға береді.
2-тапсырма. Орта ғасырлардағы ғалымдардың қоғам, білім, ғылым туралы ойларын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдаңыз......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. басындағы Қазақстан
Сабақ тақырыбы: Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 3-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 6.2.3.2 түркі ғалымдарының, соның ішінде әл Фарабидің орта ғасырлық ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау
6.2.2.4 түркі кезеңіндегі қоғамды бейнелеу үшін М.Қашғари, және Ж.Баласағұни еңбектерінің тарихи құндылығын түсіндіру
6.2.3.3 «Кодекс Куманикус» сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау
Сабақ мақсаттары: Түрік ғұламаларының өз еңбектері арқылы әлем өркениетінің дамуына қосқан үлесін бағалайды.
Ұйымдастыру кезеңі
Талқылау сұрақтарынан бастаңыз:
Түріктердің рухани мәдениетінің қандай үлгілерін білесіздер?
Түрік ғұламалары рухани мәдениетті қалыптастыруда қандай рөл атқарды?
Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.
Зерттеу және талдау
1-тапсырма. Ортағасырлық ғұламалардың еңбектерінің тарихи маңызы
1-топ. Әл Фарабидің еңбектері
2-топ. М. Қашғари еңбегі
3-топ. Ж. Баласағұни еңбектері
4-топ. А. Яссауи еңбектері
Оқушылар топта ғұламалардың еңбектерін тарихи деректер ретінде негізге алып, келесі жүйе бойынша талдайды:
А. Деректі тарихи контекст шеңберіне салу
В. Деректі түсіну
С. Деректерді талдау және топтастыру
D. Деректі тарихи ақпарат көзі ретінде бағалау
(әр кезең бойынша зерттеу сұрақтары дидактикалық материалдарда берілген).
Мұғалімнің бағалауы
Бағалау критерийі: Орта ғасырлардағы ғұламалардың еңбектерінің тарихи маңызына баға береді.
Дескрипторлар:
Тарихи контекст шеңберінде дерекке сипаттама береді;
Деректі түсіну сұрақтары бойынша талдайды;
Деректерді талдау және топтастыру сұрақтары бойынша сараптайды;
Деректің тарихи маңызына баға береді.
2-тапсырма. Орта ғасырлардағы ғалымдардың қоғам, білім, ғылым туралы ойларын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдаңыз......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Әлем өркениетінің дамуына түркі мәдениеті қаншалықты үлес қосты? 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Әлем өркениетінің дамуына түркі мәдениеті қаншалықты үлес қосты? 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 4-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Әлем өркениетінің дамуына түркі мәдениеті қаншалықты үлес қосты? 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Әлем өркениетінің дамуына түркі мәдениеті қаншалықты үлес қосты? 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 4-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
Іздеп көріңіз: