Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. басындағы Қазақстан
Сабақ тақырыбы: Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау;
6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
6.2.3.3 – «Кодекс Куманикус» сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау.
Сабақ мақсаттары: Оқушылар: түркі халықтарының мәдениеті, діни наным сенімдері, шаруашылығы мен өмір салтын зерттеу арқылы әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін түсінеді.
Ұйымдастыру бөлімі
Сурет арқылы сабақтың тақырыбын болжау.
- Суреттерден нені көріп тұрмыз? Не сезіп тұрмыз? Оларды қандай ортақ тақырып байланыстырады?
Сабақтың тақырыбы таныстырылып, оқу мақсатын анықтау алдымен оқушыларға ұсынылады. Оқушылар жауабы, мұғалімнің дайындаған оқу мақсатымен салыстырылып, өзгешелік болса, ортақ оқу мақсаты жазылады.
Мұғалім тақырыпқа қысқаша шолу жасайды.
1. Түркі халықтарының дүниетанымы, діні, Тәңірлік (жерлеу ерекшеліктерін, наным-сенімдері).
2. Көшпелілер өркениеті мен отырықшы мәдениеттің жетістіктері (көшпелілердің тұрмыста қолданатын ыдыс-аяқ, қару-жарақ, ер тоқымның, ер адам киетін шалбардың және т.б. ойлап табулары).
Зерттеу
Оқушылар суреттер арқылы үш топқа бөлінеді. Суреттер топтың қарастыратын мәселелерін білдіреді. Топтар әрқайсысы шағын зерттеу жүргізеді. Топтардың міндеті өз тақырыптары аясында ақпарат жинақтап-сұрыптау.
1 топ: Көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктері
Бағалау критерийі: Көшпелілерде қолөнер саласының дамығанын дәлелдейді.
Дескрипторлар:
Зергерлік өнердің дамығанына 2 дәлел келтіреді.
Шыны өндірісі мен қыш-құмыра кәсіптерінің дамығанына 2 дәлел келтіреді.
Тері өңдеу мен ұсталық кәсіптерінің дамығанына 2 дәлел келтіреді.
2 топ: Сәулет өнері ескерткіштері
Бағалау критерийі: Сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіреді.
Дескрипторлар:
Ғаныш, махалла, керуен сарайы, ташнау, цитадель, шахристан, рабад ұғымдарының мағынасын біледі;
Қаладағы тұрғын үйлер мен қоғамдық құрылыстарды сипаттайды.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. басындағы Қазақстан
Сабақ тақырыбы: Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау;
6.2.2.2 ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру;
6.2.3.3 – «Кодекс Куманикус» сөздігінің халықаралық байланыстардағы рөлін анықтау.
Сабақ мақсаттары: Оқушылар: түркі халықтарының мәдениеті, діни наным сенімдері, шаруашылығы мен өмір салтын зерттеу арқылы әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін түсінеді.
Ұйымдастыру бөлімі
Сурет арқылы сабақтың тақырыбын болжау.
- Суреттерден нені көріп тұрмыз? Не сезіп тұрмыз? Оларды қандай ортақ тақырып байланыстырады?
Сабақтың тақырыбы таныстырылып, оқу мақсатын анықтау алдымен оқушыларға ұсынылады. Оқушылар жауабы, мұғалімнің дайындаған оқу мақсатымен салыстырылып, өзгешелік болса, ортақ оқу мақсаты жазылады.
Мұғалім тақырыпқа қысқаша шолу жасайды.
1. Түркі халықтарының дүниетанымы, діні, Тәңірлік (жерлеу ерекшеліктерін, наным-сенімдері).
2. Көшпелілер өркениеті мен отырықшы мәдениеттің жетістіктері (көшпелілердің тұрмыста қолданатын ыдыс-аяқ, қару-жарақ, ер тоқымның, ер адам киетін шалбардың және т.б. ойлап табулары).
Зерттеу
Оқушылар суреттер арқылы үш топқа бөлінеді. Суреттер топтың қарастыратын мәселелерін білдіреді. Топтар әрқайсысы шағын зерттеу жүргізеді. Топтардың міндеті өз тақырыптары аясында ақпарат жинақтап-сұрыптау.
1 топ: Көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктері
Бағалау критерийі: Көшпелілерде қолөнер саласының дамығанын дәлелдейді.
Дескрипторлар:
Зергерлік өнердің дамығанына 2 дәлел келтіреді.
Шыны өндірісі мен қыш-құмыра кәсіптерінің дамығанына 2 дәлел келтіреді.
Тері өңдеу мен ұсталық кәсіптерінің дамығанына 2 дәлел келтіреді.
2 топ: Сәулет өнері ескерткіштері
Бағалау критерийі: Сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіреді.
Дескрипторлар:
Ғаныш, махалла, керуен сарайы, ташнау, цитадель, шахристан, рабад ұғымдарының мағынасын біледі;
Қаладағы тұрғын үйлер мен қоғамдық құрылыстарды сипаттайды.......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 4-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Әлем өркениетінің дамуына түркі мәдениеті қаншалықты үлес қосты? 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Әлем өркениетінің дамуына түркі мәдениеті қаншалықты үлес қосты? 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 4-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Әлем өркениетінің дамуына түркі мәдениеті қаншалықты үлес қосты? 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Түріктердің материалдық және рухани мәдениеті 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Әлем өркениетінің дамуына түркі мәдениеті қаншалықты үлес қосты? 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 7 сынып, ІІ тоқсан)
Іздеп көріңіз: