Сабақ жоспары (ұмж): Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
Пән: Қазақстан тарихы
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы мемлекеттер
Сабақ тақырыбы: Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 1-сабақ
Сабақ мақсаты: Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы рөлінің маңызын анықтау.
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру
Б Диалог «Сұраққа жауап»
*Қыпшақтар қалайша осындай орасан зор территорияны иемденді?
*Қыпшақ хандығының шаруашылығын, этникалық құрамының ерекшелігін куәландыратын қандай тарихи деректер бар?
*Қыпшақтар қай мемлекеттермен байланыстар орнатты?
Бағалау критерийі: Еуразия тарихындағы қыпшақтардың орнына баға береді.
Дескрипторы:
• Қыпшақтардың Еуразия даласындағы ең жауынгер тайпалардың бірі болғандығын дәлелдейді;
• Қыпшақтар туралы өз еңбектерінде Ибн Баттута, Плано Карпини жазып кеткенін, «Кодекс Куманикустың» маңыздылығын түсінеді;
• Қыпшақтардың көршілерімен үнемі соғыса бермей, елшілік жораларын жүргізгендігін біледі.
ТЖ Жаңа тақырыпты болжау үшін тарихи суреттерді қолдана отырып, «мозайка» құрастыру. Оқушыларды 4 топқа бөлеміз. Суретті құрастыру арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы туралы өз болжамдарын айтады. Топтар мозайка жасауға арналған суреттер негізінде топтарға бөлінеді. Қолданылатын суреттер:
Оқушыларға құрастырылған суреттер бойынша мәтін таратылып, тапсырма беріледі:
Т Тапсырма 1
1-топ. Керуен суреті. Оқушылар сұхбат формасында берілген тақырып мазмұнын қорғайды. Мысалы, тарихшы мен журналист немесе қытай қолөнершісі мен саяхатшы, т.б.
2-топ. Құмыра суреті. Оқушылар интеллект карта құрастырады.
3-топ. Мата суреті. Жібек матасын алу технологиясын тізбектелген суреттер арқылы көрсету.
4-топ. Карта. Оқушылар картада жібек матаның таралуын белгілеп, түсіндіру керек.
Бағалау. Мұғалімнің кері байланысы.
Бағалау критерийі: Жібек матаның пайда болу және таралу тарихын түсіндіреді.
Дескрипторлар:
• «Ұлы Жібек Жолы» атауының шығу тарихын анықтайды;
• Жібек матасының отанын анықтайды;
• Жібек матасының қандай жолмен алынатынын біледі;
• «Ұлы Жібек жолы» деген атауды сауда жолына кім бергендігін біледі; .....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Х – XІІІ ғғ. Қазақстан территориясындағы мемлекеттер
Сабақ тақырыбы: Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 1-сабақ
Сабақ мақсаты: Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардың дамуындағы рөлінің маңызын анықтау.
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру
Б Диалог «Сұраққа жауап»
*Қыпшақтар қалайша осындай орасан зор территорияны иемденді?
*Қыпшақ хандығының шаруашылығын, этникалық құрамының ерекшелігін куәландыратын қандай тарихи деректер бар?
*Қыпшақтар қай мемлекеттермен байланыстар орнатты?
Бағалау критерийі: Еуразия тарихындағы қыпшақтардың орнына баға береді.
Дескрипторы:
• Қыпшақтардың Еуразия даласындағы ең жауынгер тайпалардың бірі болғандығын дәлелдейді;
• Қыпшақтар туралы өз еңбектерінде Ибн Баттута, Плано Карпини жазып кеткенін, «Кодекс Куманикустың» маңыздылығын түсінеді;
• Қыпшақтардың көршілерімен үнемі соғыса бермей, елшілік жораларын жүргізгендігін біледі.
ТЖ Жаңа тақырыпты болжау үшін тарихи суреттерді қолдана отырып, «мозайка» құрастыру. Оқушыларды 4 топқа бөлеміз. Суретті құрастыру арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы туралы өз болжамдарын айтады. Топтар мозайка жасауға арналған суреттер негізінде топтарға бөлінеді. Қолданылатын суреттер:
Оқушыларға құрастырылған суреттер бойынша мәтін таратылып, тапсырма беріледі:
Т Тапсырма 1
1-топ. Керуен суреті. Оқушылар сұхбат формасында берілген тақырып мазмұнын қорғайды. Мысалы, тарихшы мен журналист немесе қытай қолөнершісі мен саяхатшы, т.б.
2-топ. Құмыра суреті. Оқушылар интеллект карта құрастырады.
3-топ. Мата суреті. Жібек матасын алу технологиясын тізбектелген суреттер арқылы көрсету.
4-топ. Карта. Оқушылар картада жібек матаның таралуын белгілеп, түсіндіру керек.
Бағалау. Мұғалімнің кері байланысы.
Бағалау критерийі: Жібек матаның пайда болу және таралу тарихын түсіндіреді.
Дескрипторлар:
• «Ұлы Жібек Жолы» атауының шығу тарихын анықтайды;
• Жібек матасының отанын анықтайды;
• Жібек матасының қандай жолмен алынатынын біледі;
• «Ұлы Жібек жолы» деген атауды сауда жолына кім бергендігін біледі; .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Сабақ жоспары (ұмж): Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 4-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қыпшақ хандығы 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қыпшақ хандығы 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 4-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 3-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Халықаралық байланыстардың дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қыпшақ хандығы 1-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Қыпшақ хандығы 2-сабақ (Қазақстан тарихы, 6 сынып, ІІ тоқсан)
Іздеп көріңіз: