Географиядан сабақ жоспары: Кешенді географиялық аудандастыру №1 (10 сынып, IV тоқсан)
Пән: География
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Сабақ тақырыбы: Кешенді географиялық аудандастыру №1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)10.6.1.1 дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.1.1.3 зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады;
10.2.1.1 тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану;
Сабақ мақсаттары: Дүниежүзі елдерінің түрлі белгілер бойынша бөлінуін білу.
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеу. Сабақ басында жағымды орта қалыптастыру. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақ мақсатын және бағалау критерийлерін анықтау.
(С) Ой шақыру
Дүниежүзінің елдерін қандай сипаттамалар бойынша бөлуге болады?
Оқушылардың ойларын тыңдау. Өткен сыныптағы білімдерін негізге алуды сұрау.
(М) Мұғалімнің түсіндірме бөлігі:
Елдердің тарихи-географиялық аймақтардың бөліну себептері:
• Географиялық орнына байланысты
• Тарихи себептерге байланысты
• Әлеуметтік-экономикалық, саяси
• Мәдениет және тұрмыс салты
• Этникалық және діни ерекшеліктері бойынша
Оқушыларға Дүние жүзі елдері 16 тарихи-географиялық аймаққа бөлінуі туралы ақпарат берілген картаны ұсыну.
Сонымен бірге слайдтан Тарихи-географиялық аймақтардың жіктелуін көрсету.
Батыс Еуропа
Шығыс Еуропа
Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (ТМД)
Оңтүстік Батыс Азия
Оңтүстік Азия
Орталық және Шығыс Азия
Оңтүстік-Шығыс Азия 8. Солтүстік Америка
9. Латын Америкасы
10. Солтүстік Африка
11. Батыс Африка
12. Орталық Африка
13. Шығыс Африка
14. Оңтүстік Африка
15. Аустралия
16. Мұхит аралдары
Д) Дүниежүзінің экономикалық- географиялық, геосаяси, тарихи-мәдени аудандарға бөлінуімен танысады.
Тапсырма №1
Оқушыларға дүниежүзінің тарихи-географиялық аудандастыру картасын беру.
Сонымен слайд, ғаламтор желісін пайдаланып мемлекеттердің аудандастырылуын қарастырады.
Оқушылар слайдттар арқылы аудандастыру түрлерімен танысады.
(Т) Шағын зерттеу жұмысы
Топтық жұмыс
Тапсырма №2. Берілген карта , слайд материалдары бойынша
елдердің түрлі белгілер бойынша аудандастырылуына
сипаттама беріңіздер.
Себебін анықтаңыздар.
Оған кіретін елдерге қысқаша сипаттама беріңіздер.
1 топ:Географиялық орнына байланысты
2 топ:Тарихи себептерге байланысты
3 топ:Әлеуметтік-экономикалық, саяси
4 топ:Мәдениет және тұрмыс салты
5 топ:Этникалық және діни ерекшеліктері бойынша
Венн диаграммасы.
Жұптық жұмыс
Тапсырма №3.Саяси карта бойынша геосаяси жағдайы өте қолайлы немесе қолайсыз елдерді анықтап, олардың себептерін жазу...........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Сабақ тақырыбы: Кешенді географиялық аудандастыру №1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)10.6.1.1 дүниежүзінің түрлі белгілер бойынша физикалық географиялық, тарихи-мәдени, саяси-географиялық, геосаяси аудандарға бөлінуін түсіндіру;
10.1.1.3 зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолданады;
10.2.1.1 тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану;
Сабақ мақсаттары: Дүниежүзі елдерінің түрлі белгілер бойынша бөлінуін білу.
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеу. Сабақ басында жағымды орта қалыптастыру. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау. Сабақ мақсатын және бағалау критерийлерін анықтау.
(С) Ой шақыру
Дүниежүзінің елдерін қандай сипаттамалар бойынша бөлуге болады?
Оқушылардың ойларын тыңдау. Өткен сыныптағы білімдерін негізге алуды сұрау.
(М) Мұғалімнің түсіндірме бөлігі:
Елдердің тарихи-географиялық аймақтардың бөліну себептері:
• Географиялық орнына байланысты
• Тарихи себептерге байланысты
• Әлеуметтік-экономикалық, саяси
• Мәдениет және тұрмыс салты
• Этникалық және діни ерекшеліктері бойынша
Оқушыларға Дүние жүзі елдері 16 тарихи-географиялық аймаққа бөлінуі туралы ақпарат берілген картаны ұсыну.
Сонымен бірге слайдтан Тарихи-географиялық аймақтардың жіктелуін көрсету.
Батыс Еуропа
Шығыс Еуропа
Тәуелсіз мемлекеттер достастығы (ТМД)
Оңтүстік Батыс Азия
Оңтүстік Азия
Орталық және Шығыс Азия
Оңтүстік-Шығыс Азия 8. Солтүстік Америка
9. Латын Америкасы
10. Солтүстік Африка
11. Батыс Африка
12. Орталық Африка
13. Шығыс Африка
14. Оңтүстік Африка
15. Аустралия
16. Мұхит аралдары
Д) Дүниежүзінің экономикалық- географиялық, геосаяси, тарихи-мәдени аудандарға бөлінуімен танысады.
Тапсырма №1
Оқушыларға дүниежүзінің тарихи-географиялық аудандастыру картасын беру.
Сонымен слайд, ғаламтор желісін пайдаланып мемлекеттердің аудандастырылуын қарастырады.
Оқушылар слайдттар арқылы аудандастыру түрлерімен танысады.
(Т) Шағын зерттеу жұмысы
Топтық жұмыс
Тапсырма №2. Берілген карта , слайд материалдары бойынша
елдердің түрлі белгілер бойынша аудандастырылуына
сипаттама беріңіздер.
Себебін анықтаңыздар.
Оған кіретін елдерге қысқаша сипаттама беріңіздер.
1 топ:Географиялық орнына байланысты
2 топ:Тарихи себептерге байланысты
3 топ:Әлеуметтік-экономикалық, саяси
4 топ:Мәдениет және тұрмыс салты
5 топ:Этникалық және діни ерекшеліктері бойынша
Венн диаграммасы.
Жұптық жұмыс
Тапсырма №3.Саяси карта бойынша геосаяси жағдайы өте қолайлы немесе қолайсыз елдерді анықтап, олардың себептерін жазу...........
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Географиядан сабақ жоспары: Кешенді географиялық аудандастыру №2 (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Кешенді географиялық аймақтандыру №2 (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Тақырыптық карталарды оқу (8 сынып, I тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністері (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Жаһандық мәселелердің географиялық аспектілері (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Кешенді географиялық аудандастыру №2 (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Кешенді географиялық аймақтандыру №2 (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Тақырыптық карталарды оқу (8 сынып, I тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Ғаламдық проблемалардың аумақтық көріністері (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Жаһандық мәселелердің географиялық аспектілері (10 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: