Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері №2 (10 сынып, III тоқсан)
Пән: География
Бөлімі: Геоэкономика
Сабақ тақырыбы: Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері №2
Сабақ барысында қамтылатын оқу мақсаттары: 10.4.1.9 Дүниежүзілік шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау
Сабақтың мақсаты: Дүниежүзілік шаруашылықтың түрлі модельдерінің ерекшеліктерін сипаттай алады.
Сәлемдесу.Ұйымдастыру уақыты.
Тақырыпқа шығу:
Интербелсенді тақтадағы сурет арқылы сабақ тақырыбын анықтау.
Презентацияда келесі етістіктерді көрсету: «түсіну», «анықтама беру», «ажырата алу», «жіктеу», «орындау», «қолдану», «талдау», «талқылау», «бағалау», «зерттеу» т.б. Осы және басқа да етістіктерді қолдана отырып, осы сабақта тақырып аясында жүзеге асуы мүмкін іс-әрекеттерді болжаңыздар! Осы сабақта не істейміз? Оқушыларды тыңдаған соң, оларды мақтап, қолпаштап, бағыттай отыру. Кейін тақтада оқу мақсатын көрсету. Мұғалім күтілетін нәтижелерді (сабақтың жалпы дескрипторларын) оқушылармен талқылап, қолдарына таратып береді. Оқушылар оны партаның шетіне қойып қояды, сабақтың соңында оларға оралатын болады. Мұғалім күтілетін нәтижелерді (сабақтың жалпы дескрипторларын) оқушылармен талқылайды.
(М) Суретте не көріп тұрғаныңызды сипаттап беріңіздер
(Д) Дербес жұмыс.
Мәтінмен жұмыс. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы
1 тапсырма.
А. Сызбаны толтырыңыз: «дүниежүзілік шаруашылықтың негізгі даму моделдері». Дүниежүзілік шаруашылықтың екі мүшелік құрылымы. Дүниежүзілік шаруашылықтың үш мүшелік құрылымы. Дүниежүзілік шаруашылықтың он мүшелік құрылымы.
B. Қазіргі заман елдерінің ұлттық шаруашылықтарының аумақтық құрылымының айырмашылықтарын анықтаңыз
Дескрипторлар:
1. Оқушылар дүниежүзілік шаруашылық моделінің екі мүшелік, үш мүшелік және он мүшелік құрылымының түрлі типтерін біледі.
2. Дамыған және дамушы елдердің ұлттық шаруашылығының аумақтық құрылымының 4 ерекшелігін біледі.
Жұмыс нәтижелерімен оқушылар сыныптастарымен бөліседі
(Ж) Жұптық жұмыс.
Кестемен жұмыс.
2 тапырма. Білім деңгейі орташа оқушылар үшін тапсырма (1нұсқа)
ДШ екі мүшелік құрылымы Физ-географиялық ерекшеліктері Экономикалық ерекшеліктер Әлеуметтік ерекшеліктер Саяси ерекшелік
тер
Солтүстік елдері
Оңтүстік елдері
Қорытынды:
2. ДШ екі мүшелік құрылымына сәйкес елдерді кескін картаға түсіріңіз
Дескрипторлар:
1. Оқушылар ДШ екі мүшелік құрылымының әрқайсысына 2 ерекшеліктен келтіруге болады (саяси, экономикалық, әлеуметтік, физ-геогаф.).
2. Картада дамыған (5) және дамушы (5) елдерді көрсете алады.
3 тапсырма. Білім деңгейі жоғары оқушылар үшін (2 нұсқа)
ДШ үш мүшелік құрылымы Физ-географиялық ерекшеліктері Экономикалық ерекшеліктер Әлеуметтік ерекшеліктер Саяси ерекшелік
тер
Орталық
Жартылай периферия
Периферия
Қорытынды:
2. ДШ үш мүшелік құрылымына сәйкес елдерді кескін картаға түсіріңіз
Дескрипторлар:
1. Оқушылар ДШ үш мүшелік құрылымының әрқайсысына 2 ерекшеліктен келтіруге болады (саяси, экономикалық, әлеуметтік, физ-геогаф.).
2. Картада: орталық, жартылай периферия, периферия-ға жататын аудандарды көрсете алады
Жұмыс нәтижелерімен оқушылар сыныптастарымен бөліседі
Бірін-бірі бағалау:
Оқушылар дәптерлерімен алмасып бірін бірі тексереді:
Бағалау критерийлері: тапсырмаға арналған дескрипторлар бойынша.......
Бөлімі: Геоэкономика
Сабақ тақырыбы: Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері №2
Сабақ барысында қамтылатын оқу мақсаттары: 10.4.1.9 Дүниежүзілік шаруашылығының аумақтық модельдерін талдау
Сабақтың мақсаты: Дүниежүзілік шаруашылықтың түрлі модельдерінің ерекшеліктерін сипаттай алады.
Сәлемдесу.Ұйымдастыру уақыты.
Тақырыпқа шығу:
Интербелсенді тақтадағы сурет арқылы сабақ тақырыбын анықтау.
Презентацияда келесі етістіктерді көрсету: «түсіну», «анықтама беру», «ажырата алу», «жіктеу», «орындау», «қолдану», «талдау», «талқылау», «бағалау», «зерттеу» т.б. Осы және басқа да етістіктерді қолдана отырып, осы сабақта тақырып аясында жүзеге асуы мүмкін іс-әрекеттерді болжаңыздар! Осы сабақта не істейміз? Оқушыларды тыңдаған соң, оларды мақтап, қолпаштап, бағыттай отыру. Кейін тақтада оқу мақсатын көрсету. Мұғалім күтілетін нәтижелерді (сабақтың жалпы дескрипторларын) оқушылармен талқылап, қолдарына таратып береді. Оқушылар оны партаның шетіне қойып қояды, сабақтың соңында оларға оралатын болады. Мұғалім күтілетін нәтижелерді (сабақтың жалпы дескрипторларын) оқушылармен талқылайды.
(М) Суретте не көріп тұрғаныңызды сипаттап беріңіздер
(Д) Дербес жұмыс.
Мәтінмен жұмыс. Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық құрылымы
1 тапсырма.
А. Сызбаны толтырыңыз: «дүниежүзілік шаруашылықтың негізгі даму моделдері». Дүниежүзілік шаруашылықтың екі мүшелік құрылымы. Дүниежүзілік шаруашылықтың үш мүшелік құрылымы. Дүниежүзілік шаруашылықтың он мүшелік құрылымы.
B. Қазіргі заман елдерінің ұлттық шаруашылықтарының аумақтық құрылымының айырмашылықтарын анықтаңыз
Дескрипторлар:
1. Оқушылар дүниежүзілік шаруашылық моделінің екі мүшелік, үш мүшелік және он мүшелік құрылымының түрлі типтерін біледі.
2. Дамыған және дамушы елдердің ұлттық шаруашылығының аумақтық құрылымының 4 ерекшелігін біледі.
Жұмыс нәтижелерімен оқушылар сыныптастарымен бөліседі
(Ж) Жұптық жұмыс.
Кестемен жұмыс.
2 тапырма. Білім деңгейі орташа оқушылар үшін тапсырма (1нұсқа)
ДШ екі мүшелік құрылымы Физ-географиялық ерекшеліктері Экономикалық ерекшеліктер Әлеуметтік ерекшеліктер Саяси ерекшелік
тер
Солтүстік елдері
Оңтүстік елдері
Қорытынды:
2. ДШ екі мүшелік құрылымына сәйкес елдерді кескін картаға түсіріңіз
Дескрипторлар:
1. Оқушылар ДШ екі мүшелік құрылымының әрқайсысына 2 ерекшеліктен келтіруге болады (саяси, экономикалық, әлеуметтік, физ-геогаф.).
2. Картада дамыған (5) және дамушы (5) елдерді көрсете алады.
3 тапсырма. Білім деңгейі жоғары оқушылар үшін (2 нұсқа)
ДШ үш мүшелік құрылымы Физ-географиялық ерекшеліктері Экономикалық ерекшеліктер Әлеуметтік ерекшеліктер Саяси ерекшелік
тер
Орталық
Жартылай периферия
Периферия
Қорытынды:
2. ДШ үш мүшелік құрылымына сәйкес елдерді кескін картаға түсіріңіз
Дескрипторлар:
1. Оқушылар ДШ үш мүшелік құрылымының әрқайсысына 2 ерекшеліктен келтіруге болады (саяси, экономикалық, әлеуметтік, физ-геогаф.).
2. Картада: орталық, жартылай периферия, периферия-ға жататын аудандарды көрсете алады
Жұмыс нәтижелерімен оқушылар сыныптастарымен бөліседі
Бірін-бірі бағалау:
Оқушылар дәптерлерімен алмасып бірін бірі тексереді:
Бағалау критерийлері: тапсырмаға арналған дескрипторлар бойынша.......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері №1 (10 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың модельдері мен аумақтық құрылымы (9 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Кешенді географиялық аудандастыру №2 (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы (10 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрамы өндіруші және өңдеуші және қызмет салалары №2 (8 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың аумақтық модельдері №1 (10 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың модельдері мен аумақтық құрылымы (9 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Кешенді географиялық аудандастыру №2 (10 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың құрылымы (10 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзілік шаруашылықтың салалық құрамы өндіруші және өңдеуші және қызмет салалары №2 (8 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: