Географиядан сабақ жоспары: Демографиялық саясат №2 (8 сынып, III тоқсан)
Пән: География
Бөлім: Әлеуметтік география
Сабақ тақырыбы: Демографиялық саясат №2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.4.1.6 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып жекелеген дүниежүзі елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
Сабақ мақсаттары: Демографиялық саясат ұғымын түсіндіре алады
Демографиялық саясат ұстанатын елдерді анықтай алады
Демографиялық саясаттың моделін ұсына алады.
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу,түгендеу, «Көңілді сыйлық» әдісі бойынша
психологиялық ахуал қалыптастыру, сандар арқылы арқылы топқа бөлу,
Үй тапсырмасын тексеру.
«Бір сәттік әңгіме» әдісі .
Оқушылар қарама-қарсы бір сызық бойымен қатар тұрып үй тапсырмасы туралы жұптық әңгіме жүргізеді.
Оқушының бір-бірінен ақпарат алу дағдысы қалыптасып, ой қорыта алады.
«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушы бір-бірін бағалайды.
Жаңа сабақты қысқаша түсіндіру
Үкімет туу көрсеткішін көбейту немесе азайту, көші-қонды қолдау не кедергі жасау шараларын қолдана алады. Әлемде тұрғындар мәселесі бар деп, яғни кейбір жағдайы нашар елдерде өсім жоғары болады деп есептеледі. Оқушыларға Германия және Италия сияқты елдерде халық санының азаюы шектік деңгейге жеткенін айту керек. Сосын сұрақтар беріп жұмыс жасау керек.
Демографиялық саясат деген не?
Ол саясатты қандай мақсатта жүргізеді?
Саясатты қандай елдер жүргізеді?
Қандай саясат трлерін білеміз?
Саясаттық артықшылығы мен кемшілігі
Тапсырма 1
Топтық жұмыс. Сыныпты 3 топқа бөліңіз
Топтарға Қытай, Қазақстан, Ресейдегі, Германиядағы, Сингапурдегі, Сауд Арабиясындағы демографиялық жағдай туралы мәтін беріңіз. . Осы елдердегі демографиялық саясатты зерделейді.
Тапсырма 1
«Инсерт» стратегиясы арқылы мәтінге белгі қою
V + – ?
Білемін, біліміме сәйкес Мен үшін жаңалық Білімге сәйкес емес, менің ойым басқа, мен басқаша ойлаймын Әрі қарай білгім келеді
Мемлекет өз халқының өсуіне қалай әсер ете алады?
Тапсырма 2
Кестеге Қытай, Ресей, Қазақстан елдерінің демографиялық мәселелері бойынша жіктеу және себебі мен салдарын жазу.
Елдер Демографиялық саясат
1 Китай
2 Ресей
3 Казахстан
4 Германия
5 Үндістан
Топтар қорғайды, қарама –қарсы топ өзара бағалау жүргізежі.
Дескрипторлар + -
1 Оқушылар мемлекеттердің демографиялық мәселелеріне мысалдар келтіре алды
2 Кестеге елдерді демографиялық саясатын жаза алады.
3 Терминдерді сәйкестендіріп кестесін дұрыс толтырды
Топтық жұмыс
Тапсырма 3
Демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсыну.модельдер туралы қосымша дидактикалық материал ұсынылады. Мүмкіндік болса ғаламторды пайдалануға болады.
Бағалау : топтар жұмыстарын қорғайды, ал келесі топ бағалайды. Сөйтіп өзара бағалайды.
Бағалау р/с Дескрипторлар
Демографиялық саясатттың өзіндік моделін ұсыну
1 Демографиялық саясатттың өзіндік моделін ұсына алады, оның тиімділігіне баға беру арқылы негіздей алады.
Тапсырма 4. «Ашық микрофон» әдісі арқылы сұрақ-жауап жүргізу.
1.Елдегі демографиялық жағдайды сипаттау үшін қандай көрсеткіштер қолданылады?
2.демографиялық проблемаларға не жатады?
3.жекелеген елдерден қандай демографиялық мәселелерді айта аласың?
4.демографиялық мәселелердің туындауының себептері мен салдарын атаңыз?
5.мемлекет демографиялық проблемаларын қалай шешеді?
6. демографиялық саясаттың түрлеріне мысал келтіріңіз және өз моделіңізді айтып көріңіз.
«От шашу» арқылы сыныпты бағалау.....
Бөлім: Әлеуметтік география
Сабақ тақырыбы: Демографиялық саясат №2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.4.1.6 "демографиялық саясат" ұғымын түсіндіре отырып жекелеген дүниежүзі елдеріне қатысты демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсынады
Сабақ мақсаттары: Демографиялық саясат ұғымын түсіндіре алады
Демографиялық саясат ұстанатын елдерді анықтай алады
Демографиялық саясаттың моделін ұсына алады.
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу,түгендеу, «Көңілді сыйлық» әдісі бойынша
психологиялық ахуал қалыптастыру, сандар арқылы арқылы топқа бөлу,
Үй тапсырмасын тексеру.
«Бір сәттік әңгіме» әдісі .
Оқушылар қарама-қарсы бір сызық бойымен қатар тұрып үй тапсырмасы туралы жұптық әңгіме жүргізеді.
Оқушының бір-бірінен ақпарат алу дағдысы қалыптасып, ой қорыта алады.
«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушы бір-бірін бағалайды.
Жаңа сабақты қысқаша түсіндіру
Үкімет туу көрсеткішін көбейту немесе азайту, көші-қонды қолдау не кедергі жасау шараларын қолдана алады. Әлемде тұрғындар мәселесі бар деп, яғни кейбір жағдайы нашар елдерде өсім жоғары болады деп есептеледі. Оқушыларға Германия және Италия сияқты елдерде халық санының азаюы шектік деңгейге жеткенін айту керек. Сосын сұрақтар беріп жұмыс жасау керек.
Демографиялық саясат деген не?
Ол саясатты қандай мақсатта жүргізеді?
Саясатты қандай елдер жүргізеді?
Қандай саясат трлерін білеміз?
Саясаттық артықшылығы мен кемшілігі
Тапсырма 1
Топтық жұмыс. Сыныпты 3 топқа бөліңіз
Топтарға Қытай, Қазақстан, Ресейдегі, Германиядағы, Сингапурдегі, Сауд Арабиясындағы демографиялық жағдай туралы мәтін беріңіз. . Осы елдердегі демографиялық саясатты зерделейді.
Тапсырма 1
«Инсерт» стратегиясы арқылы мәтінге белгі қою
V + – ?
Білемін, біліміме сәйкес Мен үшін жаңалық Білімге сәйкес емес, менің ойым басқа, мен басқаша ойлаймын Әрі қарай білгім келеді
Мемлекет өз халқының өсуіне қалай әсер ете алады?
Тапсырма 2
Кестеге Қытай, Ресей, Қазақстан елдерінің демографиялық мәселелері бойынша жіктеу және себебі мен салдарын жазу.
Елдер Демографиялық саясат
1 Китай
2 Ресей
3 Казахстан
4 Германия
5 Үндістан
Топтар қорғайды, қарама –қарсы топ өзара бағалау жүргізежі.
Дескрипторлар + -
1 Оқушылар мемлекеттердің демографиялық мәселелеріне мысалдар келтіре алды
2 Кестеге елдерді демографиялық саясатын жаза алады.
3 Терминдерді сәйкестендіріп кестесін дұрыс толтырды
Топтық жұмыс
Тапсырма 3
Демографиялық саясаттың өзіндік моделін ұсыну.модельдер туралы қосымша дидактикалық материал ұсынылады. Мүмкіндік болса ғаламторды пайдалануға болады.
Бағалау : топтар жұмыстарын қорғайды, ал келесі топ бағалайды. Сөйтіп өзара бағалайды.
Бағалау р/с Дескрипторлар
Демографиялық саясатттың өзіндік моделін ұсыну
1 Демографиялық саясатттың өзіндік моделін ұсына алады, оның тиімділігіне баға беру арқылы негіздей алады.
Тапсырма 4. «Ашық микрофон» әдісі арқылы сұрақ-жауап жүргізу.
1.Елдегі демографиялық жағдайды сипаттау үшін қандай көрсеткіштер қолданылады?
2.демографиялық проблемаларға не жатады?
3.жекелеген елдерден қандай демографиялық мәселелерді айта аласың?
4.демографиялық мәселелердің туындауының себептері мен салдарын атаңыз?
5.мемлекет демографиялық проблемаларын қалай шешеді?
6. демографиялық саясаттың түрлеріне мысал келтіріңіз және өз моделіңізді айтып көріңіз.
«От шашу» арқылы сыныпты бағалау.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Географиядан сабақ жоспары: Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты (9 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Демографиялық проблемалар (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Демографиялық саясат №1 (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық потенциалы (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Қазақстанның демографиялық жағдайы мен демографиялық саясаты (9 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Демографиялық проблемалар (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Демографиялық саясат №1 (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық потенциалы (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Демографиялық көрсеткіштер мен демографиялық жағдай (8 сынып, III тоқсан)
Іздеп көріңіз: