Географиядан сабақ жоспары: Өзендердің гидрологиялық режимі №1 (8 сынып, II тоқсан)
Пән:География
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Физикалық география
Сабақ тақырыбы: Өзендердің гидрологиялық режимі №1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.3.3.4 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді
Сабақ мақсаттары: Өзеннің гидрологиялық режимін талдай алу.
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.
(С) ЕСКЕ ТҮСІРУ:
Бастапқы 7 сыныпта алған білімді еске түру үшін өзендердің құрылысы суретін беру. Олар өзеннің
бастау, жоғарғы ағысы, сағасы, төменгі ағысы екенін атайды.
Мәтінмен жұмыс
Тақырыбы: Өзендердің қоректенуі мен режимі.
Сұрақтарға жауап беріңіз:
Қазақстан өзендерінің негізгі қоректену көздері қандай?
Өзен режимі дегеніміз не?
Қар-жаңбыр суымен қоректенетін өзендердің орналасу ерекшелігі?
Биік тау өзендерінің ерекшелігі қандай?
Бейнематериал. Тақырыбы « Өзен режимі»
Оқушыларға өзеннің режимі бойынша бейнематериал көрсету және сұрақтар қою арқылы қорытындылау.
Жұптық жұмыс. Картамен жұмыс.
Юкон өзенінің су шығыны
Сұрақтар:
Берілген картада Юкон өзенінің орналасу ерекшелігін анықтаңыз.
Өзен гидрографына қарап сипаттаңыз: Қай жыл мезгілінде су шығыны (ағыны) ең жоғары? Қай мезгілде төмен?
Не себептен?
Сұрақтар қою арқылы білімдерін жүйелеу.
Сұрақтар:
Өзен су ағынына не әсер етуі мүмкін?
Жауын-шашын, қардың еруі, мұздықтардың еруі т.б.
2. Өзен ағынының деңгейде күрт өсуінің салдары қандай болуы мүмкін?
Су тасқыны
3. Өзен деңгейінің деңгейі төмен болса ше?
Құрғақшылық
Қалыптастырушы бағалау жұмысын жүргізу.
Дескриптор
1. Мәтін бойынша жазық және тау өзендерінің ерекшеліктерін анықтайды.
2. Нұра өзенінің гидрографын пайдаланып өзеннің режиміне талдау жасайды
3. Енисей өзеннің еңістігін анықтайды:
Тапсырма №1: Мәтін бойынша кесте толтырыңыз
(қосымша№4)
(Ж) Жұптық жұмыс.
Оқушыларға Нұра өзенінің жылдық гидрографы бейнеленген сурет беру. Олар Нұра өзенінің гидрографын зерделей отырып, өзеннің режиміне талдау жасайды.
a) Өзеннің су толысуы кезеңі қай айларда болады және себебін түсіндіріңіз.
b) Су деңгейі қай айларда төмен және себебін түсіндіріңіз.
c) Өзеннің су шығыны маусым айында аздап көбею себебін түсіндіріңіз......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Физикалық география
Сабақ тақырыбы: Өзендердің гидрологиялық режимі №1
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.3.3.4 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде өзендердің гидрологиялық режимін түсіндіреді
Сабақ мақсаттары: Өзеннің гидрологиялық режимін талдай алу.
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.
(С) ЕСКЕ ТҮСІРУ:
Бастапқы 7 сыныпта алған білімді еске түру үшін өзендердің құрылысы суретін беру. Олар өзеннің
бастау, жоғарғы ағысы, сағасы, төменгі ағысы екенін атайды.
Мәтінмен жұмыс
Тақырыбы: Өзендердің қоректенуі мен режимі.
Сұрақтарға жауап беріңіз:
Қазақстан өзендерінің негізгі қоректену көздері қандай?
Өзен режимі дегеніміз не?
Қар-жаңбыр суымен қоректенетін өзендердің орналасу ерекшелігі?
Биік тау өзендерінің ерекшелігі қандай?
Бейнематериал. Тақырыбы « Өзен режимі»
Оқушыларға өзеннің режимі бойынша бейнематериал көрсету және сұрақтар қою арқылы қорытындылау.
Жұптық жұмыс. Картамен жұмыс.
Юкон өзенінің су шығыны
Сұрақтар:
Берілген картада Юкон өзенінің орналасу ерекшелігін анықтаңыз.
Өзен гидрографына қарап сипаттаңыз: Қай жыл мезгілінде су шығыны (ағыны) ең жоғары? Қай мезгілде төмен?
Не себептен?
Сұрақтар қою арқылы білімдерін жүйелеу.
Сұрақтар:
Өзен су ағынына не әсер етуі мүмкін?
Жауын-шашын, қардың еруі, мұздықтардың еруі т.б.
2. Өзен ағынының деңгейде күрт өсуінің салдары қандай болуы мүмкін?
Су тасқыны
3. Өзен деңгейінің деңгейі төмен болса ше?
Құрғақшылық
Қалыптастырушы бағалау жұмысын жүргізу.
Дескриптор
1. Мәтін бойынша жазық және тау өзендерінің ерекшеліктерін анықтайды.
2. Нұра өзенінің гидрографын пайдаланып өзеннің режиміне талдау жасайды
3. Енисей өзеннің еңістігін анықтайды:
Тапсырма №1: Мәтін бойынша кесте толтырыңыз
(қосымша№4)
(Ж) Жұптық жұмыс.
Оқушыларға Нұра өзенінің жылдық гидрографы бейнеленген сурет беру. Олар Нұра өзенінің гидрографын зерделей отырып, өзеннің режиміне талдау жасайды.
a) Өзеннің су толысуы кезеңі қай айларда болады және себебін түсіндіріңіз.
b) Су деңгейі қай айларда төмен және себебін түсіндіріңіз.
c) Өзеннің су шығыны маусым айында аздап көбею себебін түсіндіріңіз......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Географиядан сабақ жоспары: Өзеннің гидрологиялық режимі (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Өзен аңғарының құрылысы №1 (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Құрлық суларының пайда болуы мен қалыптасу жолдары №2 (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Гидронимдер (9 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Қазақстанның ішкі суларының түрлері (9 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Өзеннің гидрологиялық режимі (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Өзен аңғарының құрылысы №1 (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Құрлық суларының пайда болуы мен қалыптасу жолдары №2 (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Гидронимдер (9 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Қазақстанның ішкі суларының түрлері (9 сынып, II тоқсан)
Іздеп көріңіз: