Географиядан сабақ жоспары: Көлдер мен мұздықтар №2 (8 сынып, II тоқсан)
Пән: География
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Гидросфера тарауы
Сабақ тақырыбы: Көлдер мен мұздықтар №2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.3.3.5- көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды
Сабақ мақсаттары: көлдер мен мұздықтардың түрлерін білу.
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.
Өткен сабақты қайталау. «Ой шақыру»
1. Көл дегеніміз не?
тікелей теңізбен қосылмаған
құрлықтар өңіріндегі суға толы ойыстар.
2. Көл қазаншұңқырларының қандай түрлері бар?
Тектоникалық, қалдық, жанартаулық, мұздықтық, карстты, ескі арна, жасанды.
3. Мұздық дегеніміз не?
жауын-шашындар, әсіресе қар есебінен қалыптасатын ірі мөлшерлі кристалды мұз шоғыры; таулы өлкелерде, қарлы деңгейден жоғары аймақтарда қалыптасады.
Көл мен мұздықтар түрлерін қарастыру, көлдерді сипаттау жоспарымен танысу
Көлдердің түрлері:
Жасына байланысты;
Ауданына байланысты;
Ағындылығына байланысты;
Тұздылығына байланысты;
Көл қазаншұңқырларының пайда болуына байланысты.
(Т) көлдерге сипаттама жасау. Топтарға бөліну:
1-топ – Байкал
2-топ – Каспий
3-топ – Танганьика
4-топ – Атабаска
5-топ - Виктория
Топ жұмысының тапсырмасы:
Тапсырма №1: Көлдерге сипаттама беріңіз.
1. Көл атауы;
2. Географиялық орналасуы;
3. Көл қазаншұңқыры түрі;
4. Тұздылығы;
5. Ағындылығы;
6. Құятын өзендері.
«Буклет әдісі» алған білімдерін жинақтап қалған топ мүшелеріне түсіндіреді. Топ алмасады.
«Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі
жаңа сабақты бекіту мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылып, жауабы тыңдалады. Оқушы сұрақтарға нақты жауап беру керек.
Кері байланыс. «Бағдаршам» тәсілі бойынша
Қызыл- түсініксіз болды.
Сары- сұрағым бар
Жасыл- бәрі түсінікті
Үйге тапсырма. Кескін картаға Қазақстанның ірі көлдерді түсіріңіздер......
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Гидросфера тарауы
Сабақ тақырыбы: Көлдер мен мұздықтар №2
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.3.3.5- көлдер мен мұздықтарды жоспар бойынша сипаттайды
Сабақ мақсаттары: көлдер мен мұздықтардың түрлерін білу.
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру.
Өткен сабақты қайталау. «Ой шақыру»
1. Көл дегеніміз не?
тікелей теңізбен қосылмаған
құрлықтар өңіріндегі суға толы ойыстар.
2. Көл қазаншұңқырларының қандай түрлері бар?
Тектоникалық, қалдық, жанартаулық, мұздықтық, карстты, ескі арна, жасанды.
3. Мұздық дегеніміз не?
жауын-шашындар, әсіресе қар есебінен қалыптасатын ірі мөлшерлі кристалды мұз шоғыры; таулы өлкелерде, қарлы деңгейден жоғары аймақтарда қалыптасады.
Көл мен мұздықтар түрлерін қарастыру, көлдерді сипаттау жоспарымен танысу
Көлдердің түрлері:
Жасына байланысты;
Ауданына байланысты;
Ағындылығына байланысты;
Тұздылығына байланысты;
Көл қазаншұңқырларының пайда болуына байланысты.
(Т) көлдерге сипаттама жасау. Топтарға бөліну:
1-топ – Байкал
2-топ – Каспий
3-топ – Танганьика
4-топ – Атабаска
5-топ - Виктория
Топ жұмысының тапсырмасы:
Тапсырма №1: Көлдерге сипаттама беріңіз.
1. Көл атауы;
2. Географиялық орналасуы;
3. Көл қазаншұңқыры түрі;
4. Тұздылығы;
5. Ағындылығы;
6. Құятын өзендері.
«Буклет әдісі» алған білімдерін жинақтап қалған топ мүшелеріне түсіндіреді. Топ алмасады.
«Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі
жаңа сабақты бекіту мақсатында оқушыларға сұрақтар қойылып, жауабы тыңдалады. Оқушы сұрақтарға нақты жауап беру керек.
Кері байланыс. «Бағдаршам» тәсілі бойынша
Қызыл- түсініксіз болды.
Сары- сұрағым бар
Жасыл- бәрі түсінікті
Үйге тапсырма. Кескін картаға Қазақстанның ірі көлдерді түсіріңіздер......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Географиядан сабақ жоспары: Көлдер мен мұздықтар №1 (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Құрлық суларының пайда болуы мен қалыптасу жолдары №3 (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Қазақстанның ішкі суларының түрлері (9 сынып, II тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жер бедері дегеніміз не? (Дүниетану, 2 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Көлдер мен мұздықтар №1 (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Құрлық суларының пайда болуы мен қалыптасу жолдары №3 (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Қазақстанның ішкі суларының түрлері (9 сынып, II тоқсан)
» Сабақ жоспары (ұмж): Жер бедері дегеніміз не? (Дүниетану, 2 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: