Географиядан сабақ жоспары: Дүние жүзі халқының діни құрамы (7 сынып, III тоқсан)
Пән: География
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Халықтар географиясы
Сабақ тақырыбы: Дүние жүзі халқының діни құрамы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)
Сабақ мақсаттары: Дін ұғымын білу. Діндердің негізгі түрлері.
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтау, таралу аймақтарын картадан көрсету.
Қазіргі замандағы діннің рөлі.
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал тудыру: Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру.
Жаңа сабаққа көшу. Талдау. Сыныппен жұмыс. Сурет арқылы сабақ тақырыбын болжау.
1. 1 және 2 суреттен не көріп тұрсыздар?
2. Екі сурет өзара байланыса ала ма?
3. Сурет туралы әңгімелеңіздер.
1- сурет 2 – сурет
4. Сабақ тақырыбы қандай болмақ?
5. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің алғашқы екі бағанын толтырыңыздар.
Жаңа сабақ. Тақырыпты түсіндіру, кейбір ұғымдарды ашып көрсету.
Географиялық қоржын.
Дін дегеніміз не?
Дін – адамзат қоғамындағы аса күрделі де маңызды әлеуметтік-мәдени сана. Діннің басты мақсаты – адамның рухани жетілуі және оның Жаратушы Құдайға сенімі.
Сенім дегеніміз не?
Сенім — адамның ақыл-ойын, күшін, еркін, қабілетін жоғарылататын жағымды сезім. Сенім — адамның жігерін арттырып, болашаққа құлшындыратын құбылыс (болашаққа сену, еңбекке сену, жақын адамдарға сену, дінге сену, т.б.). Сенім үміттен басталады. Сенім адамның алдына қойған мақсатының айқын болуы, дүниетанымының өмірмен байланыстылығы берік сенімнен туады. Бұл адамның нақты іс-әрекеті мен тәжірибесіне байланысты.
Тапсырма №1: Жұптық жұмыс. 7 сынып оқулығындағы §234-235 беттердегі мәтінді пайдалана отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыздар
Әр жұп өз жұмыстарын сыныпта жариялайды
Бағалау критерийлері
Критерийлер Дискрипторлар Бағалау шкаласы
Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтауда Д.ж. Діндерінің
құрамы бойынша топтастыра алады;
Әлемдік діндерді біледі;
Сергіту сәті. Сыныппен жұмы
Тапсырма: берілген ғимараттарды дін трлеріне сәйкестендіріңіздер
1 сурет 2 сурет 3 сурет
Тапсырма №2: топтық жұмыс. мәтінді пайдалана отырып, жоспарға сәйкес дүниежүзі діндерін сипаттаңыздар. /15 минут/.
1-топ. Христиан
2-топ. Ислам
3-топ. Буддизм
4-топ. Қазіргі замандағы діннің рөлі
Жоспар.
• Дін атауы
• Шығу тарихы
• Тармақтары немесе бағыттары
• Таралған аумағы
• Діни мерекелері
• Сипаттама / өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін стпаттаңыздар/.
Бағалау критерийлері
Критерийлер Дискрипторлар Бағалау шкаласы
Дүниежүзі Діндерін жоспар бойынша сипаттай алуда. Шығу тарихы
Тармақтары немесе бағыттары
Таралған аумағы
Діни мерекелері
Сипаттама /өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін сипаттай алады/.
әр топ өз жұмыстарын 3 минут ішінде қорғаулары тиіс.
• Топтар бір-бірін бағалайды. Әр топтың жұмысына «екі ұнаған жерлері, бір ұсыныс»
Бекіту: Әлемдік діндердің таралуын талдау.
1. Сыныппен жұыс:
2. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Халықтар географиясы
Сабақ тақырыбы: Дүние жүзі халқының діни құрамы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)
Сабақ мақсаттары: Дін ұғымын білу. Діндердің негізгі түрлері.
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтау, таралу аймақтарын картадан көрсету.
Қазіргі замандағы діннің рөлі.
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал тудыру: Оқушылардың көңіл-күйлерін көтеру.
Жаңа сабаққа көшу. Талдау. Сыныппен жұмыс. Сурет арқылы сабақ тақырыбын болжау.
1. 1 және 2 суреттен не көріп тұрсыздар?
2. Екі сурет өзара байланыса ала ма?
3. Сурет туралы әңгімелеңіздер.
1- сурет 2 – сурет
4. Сабақ тақырыбы қандай болмақ?
5. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің алғашқы екі бағанын толтырыңыздар.
Жаңа сабақ. Тақырыпты түсіндіру, кейбір ұғымдарды ашып көрсету.
Географиялық қоржын.
Дін дегеніміз не?
Дін – адамзат қоғамындағы аса күрделі де маңызды әлеуметтік-мәдени сана. Діннің басты мақсаты – адамның рухани жетілуі және оның Жаратушы Құдайға сенімі.
Сенім дегеніміз не?
Сенім — адамның ақыл-ойын, күшін, еркін, қабілетін жоғарылататын жағымды сезім. Сенім — адамның жігерін арттырып, болашаққа құлшындыратын құбылыс (болашаққа сену, еңбекке сену, жақын адамдарға сену, дінге сену, т.б.). Сенім үміттен басталады. Сенім адамның алдына қойған мақсатының айқын болуы, дүниетанымының өмірмен байланыстылығы берік сенімнен туады. Бұл адамның нақты іс-әрекеті мен тәжірибесіне байланысты.
Тапсырма №1: Жұптық жұмыс. 7 сынып оқулығындағы §234-235 беттердегі мәтінді пайдалана отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыздар
Әр жұп өз жұмыстарын сыныпта жариялайды
Бағалау критерийлері
Критерийлер Дискрипторлар Бағалау шкаласы
Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу аймақтарын анықтауда Д.ж. Діндерінің
құрамы бойынша топтастыра алады;
Әлемдік діндерді біледі;
Сергіту сәті. Сыныппен жұмы
Тапсырма: берілген ғимараттарды дін трлеріне сәйкестендіріңіздер
1 сурет 2 сурет 3 сурет
Тапсырма №2: топтық жұмыс. мәтінді пайдалана отырып, жоспарға сәйкес дүниежүзі діндерін сипаттаңыздар. /15 минут/.
1-топ. Христиан
2-топ. Ислам
3-топ. Буддизм
4-топ. Қазіргі замандағы діннің рөлі
Жоспар.
• Дін атауы
• Шығу тарихы
• Тармақтары немесе бағыттары
• Таралған аумағы
• Діни мерекелері
• Сипаттама / өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін стпаттаңыздар/.
Бағалау критерийлері
Критерийлер Дискрипторлар Бағалау шкаласы
Дүниежүзі Діндерін жоспар бойынша сипаттай алуда. Шығу тарихы
Тармақтары немесе бағыттары
Таралған аумағы
Діни мерекелері
Сипаттама /өзіне ғана тән ерекшеліктерін, белгілерін сипаттай алады/.
әр топ өз жұмыстарын 3 минут ішінде қорғаулары тиіс.
• Топтар бір-бірін бағалайды. Әр топтың жұмысына «екі ұнаған жерлері, бір ұсыныс»
Бекіту: Әлемдік діндердің таралуын талдау.
1. Сыныппен жұыс:
2. Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Географиядан сабақ жоспары: Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы (9 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары (7 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Жер бедерінің қалыптасу заңдылықтары (8 сынып, I тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Өзеннің гидрологиялық режимі (8 сынып, II тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы (9 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары (7 сынып, IV тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Географиялық қабықтың құрамы мен құрылысы (8 сынып, III тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Жер бедерінің қалыптасу заңдылықтары (8 сынып, I тоқсан)
» Географиядан сабақ жоспары: Өзеннің гидрологиялық режимі (8 сынып, II тоқсан)
Іздеп көріңіз: