Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: «Жеңіс күні» Қайрат Жұмағалиев (3 сынып, IV тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім:Демалыс мәдениеті. Мерекелер.
Сабақ тақырыбы: «Жеңіс күні» Қайрат Жұмағалиев
Оқу мақсаты: 3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру
3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар: шығарманы түсініп оқиды, мазмұнына сәйкес көрсетілген бейнематериал нұсқасымен салыстырады және сурет бойынша сипаттап айтады.
Көптеген оқушылар: шығарма мазмұнына сәйкес көрсетілген бейнематериал нұсқасымен салыстырады және сурет бойынша сипаттауда көркем- бейнелі сөздерді орынды қолданады. Сұрақтар қояды және жауап береді.
Кейбір оқушылар: өз ойын білдіруде, сурет бойынша сипаттауда көркем- бейнелі сөздерді орынды қолданады, тақырыпқа сәйкес сұрақтар құрастырады.
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы
(ҰЖ) 1- тапсырма
Сөз жұмбақты шеш!
М А Й Д А Н Д А
Д Ә У Л Е Т І
Н А Р
Ш Ы Ң
Ү Ш І Н
К Ө Г Е Р Е Р
1. Болат қайнауда шынығады,
Батыр .... шынығады.
2. Батыр- елдің ...,
Бал құрақ- көлдің сәулеті.
3. Жүк ауырын... көтереді,
Ел ауырын ер көтереді.
4. ... ер жеңсе- тасымас,
Жеңілсе- жасымас.
5. Отан ... отқа түс- күймейсің.
6. Жаңбырменен жер ....,
Батамен ер көгерер.
2- тапсырма
- Торкөздердегі сөзді оқы.
- Қазақтың қыздарынан тағы кімдерді білесің?
- Мақал- мәтелдерге ортақ тақырып ойлап тап.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру;
Бағалау критерийлерімен таныстыру.
«Сабақтың ортасы
- «Жеңіс күні» қай күн? Қалай түсінесіндер? Жеңіс күні – 9- мамыр туралы не білеміз?
- Оқушылардың жауабын тыңдау.
Ұлы Отан соғысы туралы айтылған балалардың жауаптарын тыңдату, салыстыру. https://www.youtube.com/watch?v=UCIZfjVGyIc
- Балалар Ұлы Отан соғысы туралы не біледі екен?
3- тапсырма
Тыңдалым
- Қайрат Жұмағалиев «Жеңіс күні» өлеңімен танысамыз. Өлеңді тыңдату.
Сұрақтар:
- Ақын өлеңінде не туралы айтылған?
- Қуаныш, мереке, бақыт.
- Жеңіс күні қай күн?
- Бейбіт күн мен соғыс күнді қалай түсінесің?
- Біздерге бейбіт өмірді кімдер сыйлады?
- Қазіргі кезде қаламызда Жеңіс күні қалай тойланады?
4- тапсырма
Өлең авторы туралы мәліметті түсініп оқиды. Сызбаны толтырады.
Қай жерде Кім? Шығармалары
дүниеге келген?
5- тапсырма
Өлеңдегі сұрақ бойынша берілген жолдарды қайталап оқы. Осы сұраққа қалай жауап берер едің?
(ТЖ) «Шатасқан оқиға» әдісі бойынша мәтінмен жұмыс.
- Мәтін бөліктерге бөлінген. Сол бөліктердің мазмұнын түсіне отырып, шатаспай, тұтастай құрастырасыздар.
- Мәтінге бірігіп ат қойыңдар.
Барлық соғысқа жарамды ер азаматтар соғысқа аттанды. Ал әйел азаматтар соғысқа аттанған азаматтардың тамағы мен киімдерін жеткізіп тұрды, балаларға қарады, ерлердің істейтін ауыр жұмыстарын істеді .
Ұлы Отан соғысы 1941 жылы 22 маусым күні таң алдында басталды. Фашистік Германия Совет үкіметінің жерін басып алу мақсатында соғыс жариялады.
Осы сұрапыл соғыс 1945 жылдың 9 мамырына дейін жалғасты. Елін, жерін, халқын қорғаған ержүрек батырлардың арқасында біз бейбітшілік заманға жеттік. Біздер олардың ерлігін ешқашан есімізден шығармаймыз.
Сол кезде біздің қазақтың балалары үйлерінде бейқам ұйықтап жатқан болатын. Олар алдында не тұрғанын білмеді. Сол жылдары біздің халқымыз көп қиын күндерді бастарынан өткізді. Бұл соғысқа көптеген ұлттан адамдар қатысты.
«Сұра және жауап бер» ойыны арқылы өлең мазмұнына байланысты сұрақтар қою және жауап беру.
Мәтін бойынша сұрақтар дайында.
Жұбыңа сұрақ қой және оның қойған сұрақтарына жауап бер.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушыға көмектеседі. Жұпта тапсырманы бірлесіп орындайды.
(ҚБ) Дескриптор:
- мәтін бойынша сұрақтар дайындайды;
- сұрақтарға толық жауап береді.
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін- өзі бағалау. Кері байланыс ұсыну.
Сергіту сәті «Айна» әдісі
Оқушылар жұпқа бөліне отырып, қарама- қарсы тұрады. Қарама- қарсы тұрған оқушының қимылын, іс- әрекетін қайталау қажет. (Көңілді музыка қойылып тұрады.)
«Ұлы Отан соғысы» туралы бейнефильм көрсету.
Мәтінде батыр ерлігін, сұрапыл соғыс жылдарын қалай сипаттап көрсеткен? Ал бейнефильмде ше? Ұлы Отан соғысын, батыр ерлігін салыстыра отырып сурет бойынша сипаттап айт.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма оқушылардың барлығына ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Кейбір оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(ҚБ) Дескриптор:
- Соғыс кезіндегі әйел азаматтардың еңбегін сипаттап айтады;
- Батырлардың ерлігін сипаттап айтады;
- Жеңіс күніндегі тағзымды сипаттап айтады.
Бағалау: оқушылар өздерін «Жетістік баспалдағы» арқылы бағалайды. ......
Бөлім:Демалыс мәдениеті. Мерекелер.
Сабақ тақырыбы: «Жеңіс күні» Қайрат Жұмағалиев
Оқу мақсаты: 3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру
3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар: шығарманы түсініп оқиды, мазмұнына сәйкес көрсетілген бейнематериал нұсқасымен салыстырады және сурет бойынша сипаттап айтады.
Көптеген оқушылар: шығарма мазмұнына сәйкес көрсетілген бейнематериал нұсқасымен салыстырады және сурет бойынша сипаттауда көркем- бейнелі сөздерді орынды қолданады. Сұрақтар қояды және жауап береді.
Кейбір оқушылар: өз ойын білдіруде, сурет бойынша сипаттауда көркем- бейнелі сөздерді орынды қолданады, тақырыпқа сәйкес сұрақтар құрастырады.
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы
(ҰЖ) 1- тапсырма
Сөз жұмбақты шеш!
М А Й Д А Н Д А
Д Ә У Л Е Т І
Н А Р
Ш Ы Ң
Ү Ш І Н
К Ө Г Е Р Е Р
1. Болат қайнауда шынығады,
Батыр .... шынығады.
2. Батыр- елдің ...,
Бал құрақ- көлдің сәулеті.
3. Жүк ауырын... көтереді,
Ел ауырын ер көтереді.
4. ... ер жеңсе- тасымас,
Жеңілсе- жасымас.
5. Отан ... отқа түс- күймейсің.
6. Жаңбырменен жер ....,
Батамен ер көгерер.
2- тапсырма
- Торкөздердегі сөзді оқы.
- Қазақтың қыздарынан тағы кімдерді білесің?
- Мақал- мәтелдерге ортақ тақырып ойлап тап.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру;
Бағалау критерийлерімен таныстыру.
«Сабақтың ортасы
- «Жеңіс күні» қай күн? Қалай түсінесіндер? Жеңіс күні – 9- мамыр туралы не білеміз?
- Оқушылардың жауабын тыңдау.
Ұлы Отан соғысы туралы айтылған балалардың жауаптарын тыңдату, салыстыру. https://www.youtube.com/watch?v=UCIZfjVGyIc
- Балалар Ұлы Отан соғысы туралы не біледі екен?
3- тапсырма
Тыңдалым
- Қайрат Жұмағалиев «Жеңіс күні» өлеңімен танысамыз. Өлеңді тыңдату.
Сұрақтар:
- Ақын өлеңінде не туралы айтылған?
- Қуаныш, мереке, бақыт.
- Жеңіс күні қай күн?
- Бейбіт күн мен соғыс күнді қалай түсінесің?
- Біздерге бейбіт өмірді кімдер сыйлады?
- Қазіргі кезде қаламызда Жеңіс күні қалай тойланады?
4- тапсырма
Өлең авторы туралы мәліметті түсініп оқиды. Сызбаны толтырады.
Қай жерде Кім? Шығармалары
дүниеге келген?
5- тапсырма
Өлеңдегі сұрақ бойынша берілген жолдарды қайталап оқы. Осы сұраққа қалай жауап берер едің?
(ТЖ) «Шатасқан оқиға» әдісі бойынша мәтінмен жұмыс.
- Мәтін бөліктерге бөлінген. Сол бөліктердің мазмұнын түсіне отырып, шатаспай, тұтастай құрастырасыздар.
- Мәтінге бірігіп ат қойыңдар.
Барлық соғысқа жарамды ер азаматтар соғысқа аттанды. Ал әйел азаматтар соғысқа аттанған азаматтардың тамағы мен киімдерін жеткізіп тұрды, балаларға қарады, ерлердің істейтін ауыр жұмыстарын істеді .
Ұлы Отан соғысы 1941 жылы 22 маусым күні таң алдында басталды. Фашистік Германия Совет үкіметінің жерін басып алу мақсатында соғыс жариялады.
Осы сұрапыл соғыс 1945 жылдың 9 мамырына дейін жалғасты. Елін, жерін, халқын қорғаған ержүрек батырлардың арқасында біз бейбітшілік заманға жеттік. Біздер олардың ерлігін ешқашан есімізден шығармаймыз.
Сол кезде біздің қазақтың балалары үйлерінде бейқам ұйықтап жатқан болатын. Олар алдында не тұрғанын білмеді. Сол жылдары біздің халқымыз көп қиын күндерді бастарынан өткізді. Бұл соғысқа көптеген ұлттан адамдар қатысты.
«Сұра және жауап бер» ойыны арқылы өлең мазмұнына байланысты сұрақтар қою және жауап беру.
Мәтін бойынша сұрақтар дайында.
Жұбыңа сұрақ қой және оның қойған сұрақтарына жауап бер.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушыға көмектеседі. Жұпта тапсырманы бірлесіп орындайды.
(ҚБ) Дескриптор:
- мәтін бойынша сұрақтар дайындайды;
- сұрақтарға толық жауап береді.
Бағалау: «Басбармақ» әдісі арқылы өзін- өзі бағалау. Кері байланыс ұсыну.
Сергіту сәті «Айна» әдісі
Оқушылар жұпқа бөліне отырып, қарама- қарсы тұрады. Қарама- қарсы тұрған оқушының қимылын, іс- әрекетін қайталау қажет. (Көңілді музыка қойылып тұрады.)
«Ұлы Отан соғысы» туралы бейнефильм көрсету.
Мәтінде батыр ерлігін, сұрапыл соғыс жылдарын қалай сипаттап көрсеткен? Ал бейнефильмде ше? Ұлы Отан соғысын, батыр ерлігін салыстыра отырып сурет бойынша сипаттап айт.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма оқушылардың барлығына ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Кейбір оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(ҚБ) Дескриптор:
- Соғыс кезіндегі әйел азаматтардың еңбегін сипаттап айтады;
- Батырлардың ерлігін сипаттап айтады;
- Жеңіс күніндегі тағзымды сипаттап айтады.
Бағалау: оқушылар өздерін «Жетістік баспалдағы» арқылы бағалайды. ......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Бердібек Соқпақбаев «Қамқорлық» (3 сынып, I токсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әлемнің кереметтері Вавилонның аспалы бағы (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Н Айтов «Алтын сөз» (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Көркем шығарма элементтерін салыстыру «Достар әні» Фариза Оңғарсынова (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Жыл санау Жыл басы (Бабалар сөзі Жүз томдық 73 том) (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Бердібек Соқпақбаев «Қамқорлық» (3 сынып, I токсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әлемнің кереметтері Вавилонның аспалы бағы (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Н Айтов «Алтын сөз» (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Көркем шығарма элементтерін салыстыру «Достар әні» Фариза Оңғарсынова (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Жыл санау Жыл басы (Бабалар сөзі Жүз томдық 73 том) (3 сынып, II тоқсан)
Іздеп көріңіз: