Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру «Құрманғазы атаға» Б С Қошым-Ноғай (3 сынып, III тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім: «Өнер»
Сабақ тақырыбы: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру «Құрманғазы атаға» Б С Қошым-Ноғай
Оқу мақсаттары: 3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу
3.3.2.1 шығарма кейіпкеріне хат/ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту ...)/ өлең (төрт жолды)/әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: өлеңдегі көркем-бейнелі сөздерді тауып, өз ойы мен сезімін сол сөздерді қолдана отырып жеткізеді және өлең (төрт жол) жазады.
Көптеген оқушылар: өлең жазу барысында көркем-бейнелі сөздерді орынды қолдана алады.
Кейбір оқушылар: ойларын жеткізу барысында өзіндік пікірін дәлелдер арқылы ұсына алады.
Сабақтың басы
Ширату жаттығу. «Бес қадам» стратегиясы арқылы бастапқы білімді бекіту, сабақ мақсатын анықтау. Еденге бес табан ізі қойылады. Оқушылар мүдірмей әр қадамын баса отырып мақалдың және Ұлы ақын Абайдың өлеңдарінің жартысын айтады.
("Өнер алды - қызыл тіл", "Сөз ( тапқанға қолқа жоқ", "Сөз түземегенді түз түземейді", "Жүйелі сөз - киелі", "Өлең - сөздің патшасы, сөз сарасы", "Кестенің бізі, өткірдің жүзі, Өрнегін сендей сала алмас"
Тапсырма соңында қорытынды шығарылады. Мұғалім: мақал-мәтелдермен мен өлең жолдары туралы оқушылардан сұрап, қандай сөздар қолданылғанын талдайды.
Сабақ мақсаты: өлеңдегі көркем-бейнелі сөздерді тауып, өз ойы мен сезімін сол сөздерді қолдана отырып жеткізу және кейіпкерлерге хат жазу. Бағалау критерийін бірлесе құрастыру немесе таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ө,Ұ) Байбота Серікбайұлының «Құрманғазы атаға» өлеңін тыңдап, көркем-бейнелі сөздерді тап
1. (МТ) Мұғалім өлеңді 2-3 қайтара оқып береді.
2. (Ұ,Т,ЖЖ) Оқушылар мұғалім оқып отырғанда қолдарындағы түрлі-түсті стикерлерге өлеңнен түсінген көркем-бейнелі сөздерді жазып отырады.
3. Оқушылар өз топтарында көркем-бейнелі сөздерді анықтап, тізімін құрастырады.
4. Тізімнің ішінен дұрыс деп есептеген сөздердің үшеуін мұғалімге тапсырады.
5. Мұғалім барлық топтардың берген сөздерінен қайта тізім құрастырып, экраннан көрсетеді.
Саралау: «Қарқын» тәсіліне сүйене отырып, топ ішіндегі негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі. Қарқыны жылдам оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, қосымша тапсырма ұсынуға болады.
(ҚБ): «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ бір-бірлерінің жауаптарын бағалайды.
2-тапсырма
(МК, Ж) «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі. Өлеңнен анықтаған сөздерді қатыстырып, өз ойың мен сезімің бойынша өлең мазмұнын қысқартып айт
1.Өлеңнен анықталған үш сөз тақтаға жазылады: бұғауын бұзған, қуғын-сүргін, қаһарын шашқан
2.Осы атауларға қатысты мынандай сұрақтарға жауап бер:
1. Қайда? Бұл сөздерді сен бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едің?
2. Қалай? Өлеңде осы сөздерді неге қолданғанына мысалдар келтіре аласың ба?
3. Қандай? Осы өлең бойынша өз ойың мен сезімің қандай?
3.Мұғалім бірнеше оқушының пікірін тыңдайды.
Саралау: сұрақтар қойып бір қатар жауаптар алу үшін «диалог және қолдау арқылы» сұрақ қоюда қиналатын оқушыларға көмек көрсетіледі.
(ҚБ): Ауызша мадақтау. Жарайсың! Тамаша! Керемет! сөздерін айту арқылы бағаланады.
3-тапсырма
(Т) Модельдеу әдісі.
«Жандандырып», «күй шырқалды», «шаттық әуен» деген сөздерді қатыстырып, үлгі бойынша өлең құрастыр. Оқушылардың алдына маркер және өлең сөздері жазылған флипчарт беріледі. Флипчартта үлгіні ұсынылады. Бос орынға сөздерді қойып, өлеңді құрастыру тапсыралады.
____ ____ көңілді,
____ ____ өмірді.
Домбырасынан атамның,
____ ____ төгілді.
Құрастырған өлең нұсқасы.
Күй шырқалды көңілді,
Жандандырып өмірді.
Домбырасынан атамның,
Шаттық әуен төгілді.
2. Құрастырған өлеңдерін басқа топтарға береді, топтар өлең сөздерін дұры немес қате қойғандарын тексерді. «Таңба» қояды.
Саралау: «Ресурс» тәсілі арқылы оқушылардың қажеттіліктеріне қарай қолау беріледі.
(ҚБ): «Таңба қою» «Өте жақсы»- тапсырманы жоғары деңгейде орындағанда қойылады, «Жақсы» - жақсы орындағанда қойылады, «Талпын» - орташа деңгейде орындағанда қойылады түрлі түсті таңбасымен бағалау.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: Мәтінді мұқият тыңда.
2.Мәтіндегі көркем сөздерді теріп жаз.
3.Көркем сөздерді қолдана отырып, Құрмаңғазының қандай адам болағанын сипаттап айт.
(ҚБ) Дескриптор арқылы бағалау
- мәтіндегі көркем сөздерді анықтайды;
- сипаттауда көркем сөздерді қолданады. ....
Бөлім: «Өнер»
Сабақ тақырыбы: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру «Құрманғазы атаға» Б С Қошым-Ноғай
Оқу мақсаттары: 3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу
3.3.2.1 шығарма кейіпкеріне хат/ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту ...)/ өлең (төрт жолды)/әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: өлеңдегі көркем-бейнелі сөздерді тауып, өз ойы мен сезімін сол сөздерді қолдана отырып жеткізеді және өлең (төрт жол) жазады.
Көптеген оқушылар: өлең жазу барысында көркем-бейнелі сөздерді орынды қолдана алады.
Кейбір оқушылар: ойларын жеткізу барысында өзіндік пікірін дәлелдер арқылы ұсына алады.
Сабақтың басы
Ширату жаттығу. «Бес қадам» стратегиясы арқылы бастапқы білімді бекіту, сабақ мақсатын анықтау. Еденге бес табан ізі қойылады. Оқушылар мүдірмей әр қадамын баса отырып мақалдың және Ұлы ақын Абайдың өлеңдарінің жартысын айтады.
("Өнер алды - қызыл тіл", "Сөз ( тапқанға қолқа жоқ", "Сөз түземегенді түз түземейді", "Жүйелі сөз - киелі", "Өлең - сөздің патшасы, сөз сарасы", "Кестенің бізі, өткірдің жүзі, Өрнегін сендей сала алмас"
Тапсырма соңында қорытынды шығарылады. Мұғалім: мақал-мәтелдермен мен өлең жолдары туралы оқушылардан сұрап, қандай сөздар қолданылғанын талдайды.
Сабақ мақсаты: өлеңдегі көркем-бейнелі сөздерді тауып, өз ойы мен сезімін сол сөздерді қолдана отырып жеткізу және кейіпкерлерге хат жазу. Бағалау критерийін бірлесе құрастыру немесе таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ө,Ұ) Байбота Серікбайұлының «Құрманғазы атаға» өлеңін тыңдап, көркем-бейнелі сөздерді тап
1. (МТ) Мұғалім өлеңді 2-3 қайтара оқып береді.
2. (Ұ,Т,ЖЖ) Оқушылар мұғалім оқып отырғанда қолдарындағы түрлі-түсті стикерлерге өлеңнен түсінген көркем-бейнелі сөздерді жазып отырады.
3. Оқушылар өз топтарында көркем-бейнелі сөздерді анықтап, тізімін құрастырады.
4. Тізімнің ішінен дұрыс деп есептеген сөздердің үшеуін мұғалімге тапсырады.
5. Мұғалім барлық топтардың берген сөздерінен қайта тізім құрастырып, экраннан көрсетеді.
Саралау: «Қарқын» тәсіліне сүйене отырып, топ ішіндегі негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі. Қарқыны жылдам оқушылардың мүмкіндіктерін ескере отырып, қосымша тапсырма ұсынуға болады.
(ҚБ): «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ бір-бірлерінің жауаптарын бағалайды.
2-тапсырма
(МК, Ж) «Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі. Өлеңнен анықтаған сөздерді қатыстырып, өз ойың мен сезімің бойынша өлең мазмұнын қысқартып айт
1.Өлеңнен анықталған үш сөз тақтаға жазылады: бұғауын бұзған, қуғын-сүргін, қаһарын шашқан
2.Осы атауларға қатысты мынандай сұрақтарға жауап бер:
1. Қайда? Бұл сөздерді сен бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едің?
2. Қалай? Өлеңде осы сөздерді неге қолданғанына мысалдар келтіре аласың ба?
3. Қандай? Осы өлең бойынша өз ойың мен сезімің қандай?
3.Мұғалім бірнеше оқушының пікірін тыңдайды.
Саралау: сұрақтар қойып бір қатар жауаптар алу үшін «диалог және қолдау арқылы» сұрақ қоюда қиналатын оқушыларға көмек көрсетіледі.
(ҚБ): Ауызша мадақтау. Жарайсың! Тамаша! Керемет! сөздерін айту арқылы бағаланады.
3-тапсырма
(Т) Модельдеу әдісі.
«Жандандырып», «күй шырқалды», «шаттық әуен» деген сөздерді қатыстырып, үлгі бойынша өлең құрастыр. Оқушылардың алдына маркер және өлең сөздері жазылған флипчарт беріледі. Флипчартта үлгіні ұсынылады. Бос орынға сөздерді қойып, өлеңді құрастыру тапсыралады.
____ ____ көңілді,
____ ____ өмірді.
Домбырасынан атамның,
____ ____ төгілді.
Құрастырған өлең нұсқасы.
Күй шырқалды көңілді,
Жандандырып өмірді.
Домбырасынан атамның,
Шаттық әуен төгілді.
2. Құрастырған өлеңдерін басқа топтарға береді, топтар өлең сөздерін дұры немес қате қойғандарын тексерді. «Таңба» қояды.
Саралау: «Ресурс» тәсілі арқылы оқушылардың қажеттіліктеріне қарай қолау беріледі.
(ҚБ): «Таңба қою» «Өте жақсы»- тапсырманы жоғары деңгейде орындағанда қойылады, «Жақсы» - жақсы орындағанда қойылады, «Талпын» - орташа деңгейде орындағанда қойылады түрлі түсті таңбасымен бағалау.
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы: Мәтінді мұқият тыңда.
2.Мәтіндегі көркем сөздерді теріп жаз.
3.Көркем сөздерді қолдана отырып, Құрмаңғазының қандай адам болағанын сипаттап айт.
(ҚБ) Дескриптор арқылы бағалау
- мәтіндегі көркем сөздерді анықтайды;
- сипаттауда көркем сөздерді қолданады. ....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру «Жайық пен Ертіс» Ескен Елубай (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру «Жайық пен Ертіс» Ескен Елубай (4 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру Ара мен шыбын Оспанхан Әубәкіров (4 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау «Екі қаз бен бақа» ертегісі (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру «Жайық пен Ертіс» Ескен Елубай (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру «Жайық пен Ертіс» Ескен Елубай (4 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру Ара мен шыбын Оспанхан Әубәкіров (4 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау «Екі қаз бен бақа» ертегісі (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру (3 сынып, I тоқсан)
Іздеп көріңіз: