Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау «Мүсінші Мысық» Сапарғали Бегалин (3 сынып, III тоқсан)
Пән: әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өнер
Сабақ тақырыбы: Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау «Мүсінші Мысық» Сапарғали Бегалин
Оқу мақсаттары:
• 3.2.6.1 кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау
• 3.2.3.1. шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін/сөйлемді анықтау
Сабақ мақсаттары:
• Барлық оқушылар: кейіпкердің іс-әрекет мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып бағалайды және мәтіннің тақырыбын анықтайды.
Көптеген оқушылар: мәтінде сипатталған кейіпкердің сырт көрінісін өз сөзімен түсіндіре алады
Кейбір оқушылар: кейіпкердің іс-әрекетіне қатысты қөзқарасын білдіреді, бағалай алады.
Сабақтың басы
Ширату: Оқушыларға тақтадан мүсінші шеберханасының суреті көрсетіледі. Оқушылар суретке қарап ат қояды.
Мұғалім тарапынан сабақ мақсатын анықтау үшін «Біз не істедік?», «Не байқадыңдар?» деген сұрақтар қойылады. Демек, біз бүгінгі сабақта кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалаймыз. Бағалау критерийімен таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ж) «Бір сөйлем» әдісі.
1. Оқушыларға тақтада сурет көрсетіледі.
2. «Суреттегі баланың іс-әрекеті мен мінез-құлқы қандай?» деген сұраққа оқушылардың барлығы бір сөйлем арқылы ойларын айтады.
3.Айтылған сөйлемдердің ішінен ең жақын келетін сөйлем таңдалады. Ол үшін оқушылар жасырын дауыс береді. Дауыс беру үшін алдын- ала таратылған стикерлерді пайдаланды. Стикерге оқушының аты жазылып, сандықшаға салынады. Барлық оқушы жазып салғаннан кейін, мұғалім қорытынды жасайды.
Саралау: «Дереккөздер арқылы саралау». Қабілеті төмен оқушыларға сурет көрсетіледі, сол бойынша не ойлайтыны сұралады. Ал қабілетті оқушыларға қосымша білетін мәліметтері бойынша айтуларына мүмкіндік береіледі.
Б: Бір жұпты басқа жұп ауызша бағалайды. «Өте жақсы!», «Тамаша!», «Керемет!», «Жақсы!».
2-тапсырма
(Ө) «Белгіле» әдісі. Сапарғали Бегалинның «Мүсінші Мысық» мәтіні.
Мәтіннен кейіпкердің іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін тауып, белгі қойып оқы.
1. (Ө) Шығарма кейіпкері Мысықтың іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін тауып, стикермен белгілеп отырып оқиды.
2.(Т) Оқып болған соң жабыстырылған стикерлер (белгілер) бойынша топта Мысықтың іс-әрекеті мен мінезінің өзгеру себептерін талқылайды. Топ мүшелерінің барлығының пікірі тыңдалады.
3. Мысықтың іс-әрекеті мен мінезінің өзгеру себептерін топпен анықтап, флипчартқа жазады.
4. Әр топ өздерінің жазғандарын ортаға салып, салыстырады. Себебін түсіндіреді.
Саралау: Мәтінді оқу барысында қарқын арқылы саралау жүргізіледі. Мәтінді баяу оқитын, оқушыларға қосымша уақыт беріледі.
Б: «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы бағаланады.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім
3-тапсырма
(Т) «Қабырға сұлбасы» әдісі. Мысықтың іс-әрекеті мен мінезінің өзгеру себебін анықтадың, соны басшылыққа ала отырып оған баға бер.
1. Сұлбаның ішіне мәтін бойынша Мысықтың іс-әрекеті мен мінезі-құлқын жазады.
2. Сұлбаның сыртына Мысықтың іс-әрекеті мен мінезі-құлқына баға беріп жазады.
3. Оқушылардың жауабы тыңдалып, талқыланады.
Саралау: Кейіпкердің іс-әрекеті мен мінез-құлқын анықтауда нәтиже арқылы саралау жүргізіледі.
Б: Бұл тапсырма «Жапондық бағалау» әдісі (оқушылар бір-біріне баға береді) арқылы бағаланады.
• Дұрыс, мен келісемін десе, сұқ саусақтарын көрсетеді;
• Басқа көзқарасым бар десе, сұқ саусақтары мен ортаңғы саусақтарын қатар көрсетеді;
• Толықтырамын, қосатыным бар десе, жұдырықтарын түйеді.
4-тапсырма
(Ө) Мәіндегі түспен бөлінген бөліктерге тақырып қойып, себебін түсіндір.
1. Түстермен белгеленген мәтін бөліктерін қайта шолып шығады.
2. Сол бөліктер бойынша тақырып құрастырады. Тақырыпты стикерге жазып, сол бөлікке жабыстырады.
3. Тақырыптарын топта ортаға салып, себебін түсіндіреді.
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» арқылы саралау. Қабілеті төмен оқушылардың мүмкіндіктері ескеріледі, әр оқушының шығармашылық қабілеттерін ескеріп, жұмыстағы рөлдерді бөлінеді.
«Көк және қызыл шаршы» тәсілі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. Көк шаршы суырып алған оқушы «Ия, келісемін...», қызыл шаршы суырып алған оқушылар «Жоқ, келіспеймін ...» деп қарсы пікір айтып, өз сөздеріне аргумент келтіріп, ойларын ортаға салады......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өнер
Сабақ тақырыбы: Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау «Мүсінші Мысық» Сапарғали Бегалин
Оқу мақсаттары:
• 3.2.6.1 кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау
• 3.2.3.1. шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін/сөйлемді анықтау
Сабақ мақсаттары:
• Барлық оқушылар: кейіпкердің іс-әрекет мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып бағалайды және мәтіннің тақырыбын анықтайды.
Көптеген оқушылар: мәтінде сипатталған кейіпкердің сырт көрінісін өз сөзімен түсіндіре алады
Кейбір оқушылар: кейіпкердің іс-әрекетіне қатысты қөзқарасын білдіреді, бағалай алады.
Сабақтың басы
Ширату: Оқушыларға тақтадан мүсінші шеберханасының суреті көрсетіледі. Оқушылар суретке қарап ат қояды.
Мұғалім тарапынан сабақ мақсатын анықтау үшін «Біз не істедік?», «Не байқадыңдар?» деген сұрақтар қойылады. Демек, біз бүгінгі сабақта кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалаймыз. Бағалау критерийімен таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Ж) «Бір сөйлем» әдісі.
1. Оқушыларға тақтада сурет көрсетіледі.
2. «Суреттегі баланың іс-әрекеті мен мінез-құлқы қандай?» деген сұраққа оқушылардың барлығы бір сөйлем арқылы ойларын айтады.
3.Айтылған сөйлемдердің ішінен ең жақын келетін сөйлем таңдалады. Ол үшін оқушылар жасырын дауыс береді. Дауыс беру үшін алдын- ала таратылған стикерлерді пайдаланды. Стикерге оқушының аты жазылып, сандықшаға салынады. Барлық оқушы жазып салғаннан кейін, мұғалім қорытынды жасайды.
Саралау: «Дереккөздер арқылы саралау». Қабілеті төмен оқушыларға сурет көрсетіледі, сол бойынша не ойлайтыны сұралады. Ал қабілетті оқушыларға қосымша білетін мәліметтері бойынша айтуларына мүмкіндік береіледі.
Б: Бір жұпты басқа жұп ауызша бағалайды. «Өте жақсы!», «Тамаша!», «Керемет!», «Жақсы!».
2-тапсырма
(Ө) «Белгіле» әдісі. Сапарғали Бегалинның «Мүсінші Мысық» мәтіні.
Мәтіннен кейіпкердің іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін тауып, белгі қойып оқы.
1. (Ө) Шығарма кейіпкері Мысықтың іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін тауып, стикермен белгілеп отырып оқиды.
2.(Т) Оқып болған соң жабыстырылған стикерлер (белгілер) бойынша топта Мысықтың іс-әрекеті мен мінезінің өзгеру себептерін талқылайды. Топ мүшелерінің барлығының пікірі тыңдалады.
3. Мысықтың іс-әрекеті мен мінезінің өзгеру себептерін топпен анықтап, флипчартқа жазады.
4. Әр топ өздерінің жазғандарын ортаға салып, салыстырады. Себебін түсіндіреді.
Саралау: Мәтінді оқу барысында қарқын арқылы саралау жүргізіледі. Мәтінді баяу оқитын, оқушыларға қосымша уақыт беріледі.
Б: «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы бағаланады.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім
3-тапсырма
(Т) «Қабырға сұлбасы» әдісі. Мысықтың іс-әрекеті мен мінезінің өзгеру себебін анықтадың, соны басшылыққа ала отырып оған баға бер.
1. Сұлбаның ішіне мәтін бойынша Мысықтың іс-әрекеті мен мінезі-құлқын жазады.
2. Сұлбаның сыртына Мысықтың іс-әрекеті мен мінезі-құлқына баға беріп жазады.
3. Оқушылардың жауабы тыңдалып, талқыланады.
Саралау: Кейіпкердің іс-әрекеті мен мінез-құлқын анықтауда нәтиже арқылы саралау жүргізіледі.
Б: Бұл тапсырма «Жапондық бағалау» әдісі (оқушылар бір-біріне баға береді) арқылы бағаланады.
• Дұрыс, мен келісемін десе, сұқ саусақтарын көрсетеді;
• Басқа көзқарасым бар десе, сұқ саусақтары мен ортаңғы саусақтарын қатар көрсетеді;
• Толықтырамын, қосатыным бар десе, жұдырықтарын түйеді.
4-тапсырма
(Ө) Мәіндегі түспен бөлінген бөліктерге тақырып қойып, себебін түсіндір.
1. Түстермен белгеленген мәтін бөліктерін қайта шолып шығады.
2. Сол бөліктер бойынша тақырып құрастырады. Тақырыпты стикерге жазып, сол бөлікке жабыстырады.
3. Тақырыптарын топта ортаға салып, себебін түсіндіреді.
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» арқылы саралау. Қабілеті төмен оқушылардың мүмкіндіктері ескеріледі, әр оқушының шығармашылық қабілеттерін ескеріп, жұмыстағы рөлдерді бөлінеді.
«Көк және қызыл шаршы» тәсілі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды. Көк шаршы суырып алған оқушы «Ия, келісемін...», қызыл шаршы суырып алған оқушылар «Жоқ, келіспеймін ...» деп қарсы пікір айтып, өз сөздеріне аргумент келтіріп, ойларын ортаға салады......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау «Суды бақылаушының күмәні бар» А. Дитрих, Г. Юрмин (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау №2 (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау «Жеңіс күні» Тұманбай Молдағалиев (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау «Жайлау күні» Д. Қасенов (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкердің іс-әрекетін бағалау «Суды бақылаушының күмәні бар» А. Дитрих, Г. Юрмин (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау №2 (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау «Жеңіс күні» Тұманбай Молдағалиев (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау «Жайлау күні» Д. Қасенов (3 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: