Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Ат -ер қанаты «Атқа міндім» Қастек Баянбай (3 сынып, III тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім: Өнер
Сабақ тақырыбы: Ат -ер қанаты «Атқа міндім» Қастек Баянбай
Оқу мақсаттары: 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп/ шолып/ түртіп алып/ қажетті ақпаратты тауып/ белгі қойып/сын тұрғысынан бағалап оқу
3.3.2.1 шығарма кейіпкеріне хат/ ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту...)/ өлең (төрт жолды)/ әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: мәтіннен қажетті ақпаратты тауып оқиды
Көпшілік оқушылар: шығарманы сын тұрғысынан бағалап оқиды
Кейбір оқушылар: шығарма кейіпкеріне хат жазады.
Сабақтың басы
Топқа бөлу:
1.Ат-ердің қанаты.
2.Жылқы-малдың патшасы.
3.Жылқының сүті-шекер, еті-бал.
4.Жүйрік атқа жел қамшы.
Ширату тапсырмасы:
Үнтаспадан «Тұлпарым»әнін тыңдау
Бірге шырқау
Сабақтың ортасы
Автормен танысу
Қастек Баянбай 1936 жылы Алматы облысы Алакөл ауданы Талдыбұлақ ауылында туған. «Балаларға базарлық», «Тәтті сабақ», «Асар» және т.б өлең жинақтарының авторы.
1-тапсырма
(Ж,Т) Түсіну Қастек Баянбай «Атқа міндім» өлеңі
«Стоп кадр» әдісі
Оқушыларға өлең таратылып беріледі. Стоп кадр әдісі арқылы өлеңді мұқият оқиды. Кейіпкерлердің іс-әрекетін айтады. Өлеңді оқып отырған кезде белгілі бір сигнал беріледі, белгі берілген кезде «стоп кадр» деп біреуді түртіп қалғанда тоқтаған жерінде кейіпкердің іс-әрекетін айтады. Мәтін аяқталғанша дейін осылай жалғасады.
Саралау: Тапсырма барлық оқушыға ұсынылады,бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.
ҚБ «Бір- бірін бағалау»
Топтар бір -бірінің жұмысын бағалау арқылы әр топ жұмысынла нені жақсарту керектігін анықтайды
2-тапсырма
Қолдану (Т) «Оқиғалар желісі» әдісі.
Мұғалім әр топқа оқиға желісі көрсетілген сурет қиындыларын беріп, суреттерді ретімен орналастыруды тапсырады.Оқушылар оқиға желісін ретімен орналастырады.
Саралау: Диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушыларға жан-жақты әрі нақты көмек көрсетіледі.
ҚБ «Смайликтер»
3-тапсырма
(Ө,Т) Талдау «Дөңгелек үстел» әдісі
Алғаш атқа мінген балаға хат жаз.
Сөйлем саны топ мүшелерінің санына қарай шектеулі, мысалы, топта 5 оқушы болса хат тек 5 сөйлемнен құралуы керек.
Топ мүшелерінің біріншісі хаттың алғашқы сөйлемін жазып, жанындағы оқушыға береді, ол оқушы хаттың екінші сөйлемін жазып келесі оқушыға береді, ол оқушы да үшінші сөйлемін жазып келесіне береді. Осылайша топ мүшелері бірінің жазғанын бірі толықтырып ортақ 1 хат жазып шығады
Саралау: Кейіпкерге хат жазу бағалау арқылы саралау жүргізіледі. Барлығына бірдей кейіпкерге хат жазу деген тапсырма беріледі
ҚБ «Қол шапалақтау»
Тапсырманы өте жақсы деңгейде орындаған оқушыны қол шапалақтау арқылы бағалау
4-тапсырма
(Т) Жинақтау
Жырдың мазмұны бойынша қандай сурет салауға болатыныны оқушылардан сұралады. Оқушылар топта бірлесіп сурет салады. «Галереяға шарлау» әдісі бойынша топтардың жұмысын аралап қарайды, салған сурет бойынша сұрақтарын стикерге жазады.
Сұрақтар:
-Баланың алғаш атқа мінгенін өлеңнің қай шумақтарынан аңғардың?
-Алғаш атқа мінген бала қандай сезімде болады?
-Бала аттан қорыққанын неге сездіргісі келмеді?
Саралау: Тапсырма бойынша қойылған сұрақтарына жауап береді.Барлық оқушылар бағаланады
ҚБ «Екі жұлдыз,бір тілек»
Екі жұлдыз-Жұмыстарындағы ұнағаны
Бір тілек-Жақсартуға болады......
Бөлім: Өнер
Сабақ тақырыбы: Ат -ер қанаты «Атқа міндім» Қастек Баянбай
Оқу мақсаттары: 3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп/ шолып/ түртіп алып/ қажетті ақпаратты тауып/ белгі қойып/сын тұрғысынан бағалап оқу
3.3.2.1 шығарма кейіпкеріне хат/ ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту...)/ өлең (төрт жолды)/ әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: мәтіннен қажетті ақпаратты тауып оқиды
Көпшілік оқушылар: шығарманы сын тұрғысынан бағалап оқиды
Кейбір оқушылар: шығарма кейіпкеріне хат жазады.
Сабақтың басы
Топқа бөлу:
1.Ат-ердің қанаты.
2.Жылқы-малдың патшасы.
3.Жылқының сүті-шекер, еті-бал.
4.Жүйрік атқа жел қамшы.
Ширату тапсырмасы:
Үнтаспадан «Тұлпарым»әнін тыңдау
Бірге шырқау
Сабақтың ортасы
Автормен танысу
Қастек Баянбай 1936 жылы Алматы облысы Алакөл ауданы Талдыбұлақ ауылында туған. «Балаларға базарлық», «Тәтті сабақ», «Асар» және т.б өлең жинақтарының авторы.
1-тапсырма
(Ж,Т) Түсіну Қастек Баянбай «Атқа міндім» өлеңі
«Стоп кадр» әдісі
Оқушыларға өлең таратылып беріледі. Стоп кадр әдісі арқылы өлеңді мұқият оқиды. Кейіпкерлердің іс-әрекетін айтады. Өлеңді оқып отырған кезде белгілі бір сигнал беріледі, белгі берілген кезде «стоп кадр» деп біреуді түртіп қалғанда тоқтаған жерінде кейіпкердің іс-әрекетін айтады. Мәтін аяқталғанша дейін осылай жалғасады.
Саралау: Тапсырма барлық оқушыға ұсынылады,бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.
ҚБ «Бір- бірін бағалау»
Топтар бір -бірінің жұмысын бағалау арқылы әр топ жұмысынла нені жақсарту керектігін анықтайды
2-тапсырма
Қолдану (Т) «Оқиғалар желісі» әдісі.
Мұғалім әр топқа оқиға желісі көрсетілген сурет қиындыларын беріп, суреттерді ретімен орналастыруды тапсырады.Оқушылар оқиға желісін ретімен орналастырады.
Саралау: Диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы сараланады. Кейбір оқушыларға жан-жақты әрі нақты көмек көрсетіледі.
ҚБ «Смайликтер»
3-тапсырма
(Ө,Т) Талдау «Дөңгелек үстел» әдісі
Алғаш атқа мінген балаға хат жаз.
Сөйлем саны топ мүшелерінің санына қарай шектеулі, мысалы, топта 5 оқушы болса хат тек 5 сөйлемнен құралуы керек.
Топ мүшелерінің біріншісі хаттың алғашқы сөйлемін жазып, жанындағы оқушыға береді, ол оқушы хаттың екінші сөйлемін жазып келесі оқушыға береді, ол оқушы да үшінші сөйлемін жазып келесіне береді. Осылайша топ мүшелері бірінің жазғанын бірі толықтырып ортақ 1 хат жазып шығады
Саралау: Кейіпкерге хат жазу бағалау арқылы саралау жүргізіледі. Барлығына бірдей кейіпкерге хат жазу деген тапсырма беріледі
ҚБ «Қол шапалақтау»
Тапсырманы өте жақсы деңгейде орындаған оқушыны қол шапалақтау арқылы бағалау
4-тапсырма
(Т) Жинақтау
Жырдың мазмұны бойынша қандай сурет салауға болатыныны оқушылардан сұралады. Оқушылар топта бірлесіп сурет салады. «Галереяға шарлау» әдісі бойынша топтардың жұмысын аралап қарайды, салған сурет бойынша сұрақтарын стикерге жазады.
Сұрақтар:
-Баланың алғаш атқа мінгенін өлеңнің қай шумақтарынан аңғардың?
-Алғаш атқа мінген бала қандай сезімде болады?
-Бала аттан қорыққанын неге сездіргісі келмеді?
Саралау: Тапсырма бойынша қойылған сұрақтарына жауап береді.Барлық оқушылар бағаланады
ҚБ «Екі жұлдыз,бір тілек»
Екі жұлдыз-Жұмыстарындағы ұнағаны
Бір тілек-Жақсартуға болады......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Оқу түрлерін қолдану Мұзафар Әлімбаевтің «Демалыста жайлауда» (4 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Үйрен білім жастықта (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу «Даладағы жауын» Әдібай Табылды (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Суды қалай ішеді «Жануарлар суды қалай ішеді?» С. Боранбаев (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Күй құдіреті (3 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Оқу түрлерін қолдану Мұзафар Әлімбаевтің «Демалыста жайлауда» (4 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Үйрен білім жастықта (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу «Даладағы жауын» Әдібай Табылды (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Суды қалай ішеді «Жануарлар суды қалай ішеді?» С. Боранбаев (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Күй құдіреті (3 сынып, III тоқсан)
Іздеп көріңіз: