Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Алмас Темірбай «Уақыттың қадірі» (3 сынып, II тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Уақыт.
Сабақ тақырыбы: Алмас Темірбай «Уақыттың қадірі»
Оқу мақсаттары: 3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді/ нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін біледі, сөйлеу барысында вербалды емес тілдік құралдарды қолана алады;;
Көптеген оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтай алады,сөйлеу барысында мақал- мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолданады;
Кейбір оқушылар:Шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтап, салыстыра алады, өз ойын жеткізуде мақал- мәтелдерді, вербалды емес тілік құралдарды қолданып, дәлелдейді.
Сабақтың басы
Ширату жаттығуы
(Ұ) «Тізбектер» әдісі
Оқушылар тізбектеле тұрады. Мұғалім Уақыт тақырыбына байланысты суреттерді интербелсенді тақтадан көрсетеді де, оқушыларға суретке қатысты бір сөз айтуын ұсынады. Келесі тұрған оқушы оны жалғастырады, яғни тақырыпқа қатысты келесі сөз айтады. Осылайша жалғаса береді. Оқушылардың санына байланысты бір немесе бірнеше айналым жасауға болады.
Коммуникативтік тәсілдемеге негіздей отырып, тыңдалым-айтылым дағдыларын дамыталады. Ойын кезінде бірлесіп жұмыс жасау арқылы ынтымақтастыққа тәрбиеленеді.
(Б). «Смайлик әдісі» бойынша тақырыпқа сай дұрыс жауап берген балаларды бағалауға болады.
Бастапқы білімді қайталау.
(Ұ; МК) «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға нақыл сөздің мағынасын ашуға байланысты және денсаулықтың адам өміріндегі маңызы туралы сұрақтар қойылады. Оқушылардың тез жауап берулері қадағаланады. Оңай сұрақтардан бастап қиындатуға болады.
Үлгі сұрақ:
- «Ауырмайтын ем іздегенше...» дегенді қалай түсінесіңдер?
- Ең ұзақ күн дегенді қалай түсінесіңдер?
- Уақытты тоқтатып қоюға бола ма?
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийімен таныстыру немесе бірлесе құрастыру..
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(ЖЖ) «1 минуттағы ой» әдісі.
Оқушылар интербелсенді тақтадан тапсырманы көргенде ойларына не түсті, соны 1 минут ішінде жазады. Суреттерге қарап, нақыл сөздер құрастырады және түсіндіреді Егер оқушылар сөздерінің ішінде ерекше сөздер болса, сол сөзді не үшін жазды, бұл тақырыпқа (не айтылған сөзге қандай қатысы бар) соны айтып берулері керек. Үлгі ретінде тақырыпқа байланысты бірнеше нақыл сөздер ұсынылады:
Уақыт — жан- жақты дамудың кілті.
Уақыттың бос өткені - өмірдің бос кеткені.
(Мұғалім басқа да нақыл сөздерді ұсына алады)
Саралау. Саралаудың қорытынды тәсіліне сүйене отырып, барлық оқушыларға бағытталған нұсқау беріп, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне қол жеткізуге қолдау көрсетіледі.
(ҚБ). Бір жұпты басқа жұп ауызша бағалайды. «Өте жақсы!», «Тамаша!», «Керемет!», «Жақсы!».
2 тапсырма
(Ұ, Т, МК) Оқушыларға Алмас Темірбайдың «Уақыттың қадірі» атты өлеңінің үзіндісін тізбектеп, мәнерлеп оқу ұсынылады.
«Бумеранг» әдісі.
Әр топ мүшелері оқылған мәтінді түсіну үшін сұрақтар құрастырады. Сұрақтарын келесі топқа береді. Олар сол сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың барлығы да қатысады. Тақырыптың ішінде қалып қойған бөлімдері болса, мұғалім өзі әр топқа сұрақ қоюына болады.
Үлгі сұрақтар:
« Есептеп үйрен уақытты» дегенді қалай түсінер едіңдер?
Автордың негізгі идеясы неде деп ойлайсыңдар? ?
Саралау: Диалог және қолдау көрсету тәсіліне сүйене отырып, топтың ішіндегі қолдауды қажет ететін оқушыға сөзбен қолдау көрсетіледі.
(ҚБ) «Ашық-жабық» әдісі арқылы бағаланады. Оқушылар жауаптары дұрыс болса топтар біріне бірі ашық алақан, дұрыс емес болса жабық алақан көрсетіп отырады.
Сергіту сәті
«Сиқырлы сөздер» ойыны
Нұсқау:
Оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалім кез-келген өтінішті айтады, оқу мақсатына байланысты оқушы оны вербалды емес тілдік құралдарды қолдана отырып әдепті түрде айтуы керек. Мысалы: Айнаш, дәптерді бер. «Айнаш, өтінемін дәптерді берші». Арман жолдан ары тұр. Гаухар музыканы өшір. т.б.
(Уақыттың жетуіне қарай ізеттілік, әдептілікті қолдану туралы мультфильм ұсынуға болады).
3-тапсырма
(Т, МК) «Түйінді сөздер» әдісі.
Нұсқау: Мұғалім оқылған мәтіннің ішінен қарамен жазылған сөздерді әр топқа бөліп береді. Оқушылар топ болып бірігіп сол сөздердің анықтамасын, мағынасын ашып, автордың идеясы неде екенін басқа топтарға түсіндіреді. Ойларын дәлелдеу үшін мысал келтіреді.
1- топ: «Есептеп үйрен уақытты,
Еңбегің зая кетпейді»
2- топ: «Өлшенер уақыт – іспенен,
Не істедің бүгін күнімен?!»
3- топ: «Уақытын дұрыс жұмсайтын
Адамдар нағыз данышпан!»
4- топ: «Бір күні босқа өтпепті,
Яссауи, Шоқан, Абайдың»
5- топ: «Қадірін білген уақыттың,
Қазақтан шыққан ұлылар...»
Коммуникативтік тәсілдемеге негіздей отырып, оқушылардың тыңдалым-айтылым, жазылым дағдылары қалыптасырылады. Осы тапсырманы орындау кезінде оқушылардың түсініп алу икемділігін, өз пікірін ашық айтуға үйренеді.Ашықтық құндылығын дарытылады.
Саралау: Қарқын тәсілі арқылы қарқыны жылдам кейбір топтарға өлеңнің жанрлық ерекшеліктеріне сипаттама беруді ұсынуға болады.
(ҚБ) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтық бағалау жүргізіледі.
4-тапсырма
(Ө; Ұ) «Бинго» ойыны.
Сабақта танысқан нақыл сөздер мен «Уақыт қадірі» өлеңінің жанрын анықтап, сәйкестендіріп сызу ұсынылады.
Уақыт ...... кілті
Өлең
Нақыл сөз
Есептеп үйрен уақытты…
Уақыттың бос өткені ….
Өлшенбес сағат тілімен...
Өмірдің мәнін ұғып ал …
Уақытын дұрыс жұмсайтын...
Өлең жанрына тән ерекшеліктерді сипаттап айтып беру сұралады.
«Бинго» ойыны арқылы оқушылардың өздігінен орындаған тапсырмалары бойынша жауап беру ұсынылады.
Оқушылардың алдарына сандар жазылған парақшалар немес текшелер таратылады. Мұғалім бингоны айналдырады. Бингоға түскен сандарға байланысты сол оқушы мәтіндердің жанрын анықтайды.
Саралау. Диалог пен қолдау көрсету тәсілі бойынша мәтіндердің жанрын анықтауда қиналған оқушыны ойланту үшін және бірқатар жауап алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды беріле отырып, оқушылар ынталандырылады.
(ҚБ) Дескрипторлар арқылы бағалау жүргізіледі.
Дескрипторлар:
мәтіндердің жанрын анықтайды;
өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін сипаттайды.
уақытты бағалау туралы ойын айтады;
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Уақыт.
Сабақ тақырыбы: Алмас Темірбай «Уақыттың қадірі»
Оқу мақсаттары: 3.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді/ нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін біледі, сөйлеу барысында вербалды емес тілдік құралдарды қолана алады;;
Көптеген оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтай алады,сөйлеу барысында мақал- мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолданады;
Кейбір оқушылар:Шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтап, салыстыра алады, өз ойын жеткізуде мақал- мәтелдерді, вербалды емес тілік құралдарды қолданып, дәлелдейді.
Сабақтың басы
Ширату жаттығуы
(Ұ) «Тізбектер» әдісі
Оқушылар тізбектеле тұрады. Мұғалім Уақыт тақырыбына байланысты суреттерді интербелсенді тақтадан көрсетеді де, оқушыларға суретке қатысты бір сөз айтуын ұсынады. Келесі тұрған оқушы оны жалғастырады, яғни тақырыпқа қатысты келесі сөз айтады. Осылайша жалғаса береді. Оқушылардың санына байланысты бір немесе бірнеше айналым жасауға болады.
Коммуникативтік тәсілдемеге негіздей отырып, тыңдалым-айтылым дағдыларын дамыталады. Ойын кезінде бірлесіп жұмыс жасау арқылы ынтымақтастыққа тәрбиеленеді.
(Б). «Смайлик әдісі» бойынша тақырыпқа сай дұрыс жауап берген балаларды бағалауға болады.
Бастапқы білімді қайталау.
(Ұ; МК) «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға нақыл сөздің мағынасын ашуға байланысты және денсаулықтың адам өміріндегі маңызы туралы сұрақтар қойылады. Оқушылардың тез жауап берулері қадағаланады. Оңай сұрақтардан бастап қиындатуға болады.
Үлгі сұрақ:
- «Ауырмайтын ем іздегенше...» дегенді қалай түсінесіңдер?
- Ең ұзақ күн дегенді қалай түсінесіңдер?
- Уақытты тоқтатып қоюға бола ма?
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийімен таныстыру немесе бірлесе құрастыру..
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(ЖЖ) «1 минуттағы ой» әдісі.
Оқушылар интербелсенді тақтадан тапсырманы көргенде ойларына не түсті, соны 1 минут ішінде жазады. Суреттерге қарап, нақыл сөздер құрастырады және түсіндіреді Егер оқушылар сөздерінің ішінде ерекше сөздер болса, сол сөзді не үшін жазды, бұл тақырыпқа (не айтылған сөзге қандай қатысы бар) соны айтып берулері керек. Үлгі ретінде тақырыпқа байланысты бірнеше нақыл сөздер ұсынылады:
Уақыт — жан- жақты дамудың кілті.
Уақыттың бос өткені - өмірдің бос кеткені.
(Мұғалім басқа да нақыл сөздерді ұсына алады)
Саралау. Саралаудың қорытынды тәсіліне сүйене отырып, барлық оқушыларға бағытталған нұсқау беріп, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне қол жеткізуге қолдау көрсетіледі.
(ҚБ). Бір жұпты басқа жұп ауызша бағалайды. «Өте жақсы!», «Тамаша!», «Керемет!», «Жақсы!».
2 тапсырма
(Ұ, Т, МК) Оқушыларға Алмас Темірбайдың «Уақыттың қадірі» атты өлеңінің үзіндісін тізбектеп, мәнерлеп оқу ұсынылады.
«Бумеранг» әдісі.
Әр топ мүшелері оқылған мәтінді түсіну үшін сұрақтар құрастырады. Сұрақтарын келесі топқа береді. Олар сол сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың барлығы да қатысады. Тақырыптың ішінде қалып қойған бөлімдері болса, мұғалім өзі әр топқа сұрақ қоюына болады.
Үлгі сұрақтар:
« Есептеп үйрен уақытты» дегенді қалай түсінер едіңдер?
Автордың негізгі идеясы неде деп ойлайсыңдар? ?
Саралау: Диалог және қолдау көрсету тәсіліне сүйене отырып, топтың ішіндегі қолдауды қажет ететін оқушыға сөзбен қолдау көрсетіледі.
(ҚБ) «Ашық-жабық» әдісі арқылы бағаланады. Оқушылар жауаптары дұрыс болса топтар біріне бірі ашық алақан, дұрыс емес болса жабық алақан көрсетіп отырады.
Сергіту сәті
«Сиқырлы сөздер» ойыны
Нұсқау:
Оқушылар шеңберге тұрады. Мұғалім кез-келген өтінішті айтады, оқу мақсатына байланысты оқушы оны вербалды емес тілдік құралдарды қолдана отырып әдепті түрде айтуы керек. Мысалы: Айнаш, дәптерді бер. «Айнаш, өтінемін дәптерді берші». Арман жолдан ары тұр. Гаухар музыканы өшір. т.б.
(Уақыттың жетуіне қарай ізеттілік, әдептілікті қолдану туралы мультфильм ұсынуға болады).
3-тапсырма
(Т, МК) «Түйінді сөздер» әдісі.
Нұсқау: Мұғалім оқылған мәтіннің ішінен қарамен жазылған сөздерді әр топқа бөліп береді. Оқушылар топ болып бірігіп сол сөздердің анықтамасын, мағынасын ашып, автордың идеясы неде екенін басқа топтарға түсіндіреді. Ойларын дәлелдеу үшін мысал келтіреді.
1- топ: «Есептеп үйрен уақытты,
Еңбегің зая кетпейді»
2- топ: «Өлшенер уақыт – іспенен,
Не істедің бүгін күнімен?!»
3- топ: «Уақытын дұрыс жұмсайтын
Адамдар нағыз данышпан!»
4- топ: «Бір күні босқа өтпепті,
Яссауи, Шоқан, Абайдың»
5- топ: «Қадірін білген уақыттың,
Қазақтан шыққан ұлылар...»
Коммуникативтік тәсілдемеге негіздей отырып, оқушылардың тыңдалым-айтылым, жазылым дағдылары қалыптасырылады. Осы тапсырманы орындау кезінде оқушылардың түсініп алу икемділігін, өз пікірін ашық айтуға үйренеді.Ашықтық құндылығын дарытылады.
Саралау: Қарқын тәсілі арқылы қарқыны жылдам кейбір топтарға өлеңнің жанрлық ерекшеліктеріне сипаттама беруді ұсынуға болады.
(ҚБ) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтық бағалау жүргізіледі.
4-тапсырма
(Ө; Ұ) «Бинго» ойыны.
Сабақта танысқан нақыл сөздер мен «Уақыт қадірі» өлеңінің жанрын анықтап, сәйкестендіріп сызу ұсынылады.
Уақыт ...... кілті
Өлең
Нақыл сөз
Есептеп үйрен уақытты…
Уақыттың бос өткені ….
Өлшенбес сағат тілімен...
Өмірдің мәнін ұғып ал …
Уақытын дұрыс жұмсайтын...
Өлең жанрына тән ерекшеліктерді сипаттап айтып беру сұралады.
«Бинго» ойыны арқылы оқушылардың өздігінен орындаған тапсырмалары бойынша жауап беру ұсынылады.
Оқушылардың алдарына сандар жазылған парақшалар немес текшелер таратылады. Мұғалім бингоны айналдырады. Бингоға түскен сандарға байланысты сол оқушы мәтіндердің жанрын анықтайды.
Саралау. Диалог пен қолдау көрсету тәсілі бойынша мәтіндердің жанрын анықтауда қиналған оқушыны ойланту үшін және бірқатар жауап алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды беріле отырып, оқушылар ынталандырылады.
(ҚБ) Дескрипторлар арқылы бағалау жүргізіледі.
Дескрипторлар:
мәтіндердің жанрын анықтайды;
өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін сипаттайды.
уақытты бағалау туралы ойын айтады;
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әдеби шығарманың жанрын анықтау Т. Әбдірахманова «Даналарым» (3 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Асыл сөз (3 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Күшіңе сенбе ісіңе сен Ер еңбекте сыналады (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдарманның назарын аударту Е Елубаев «Туады шығады түседі келеді» өлеңі (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әдеби шығарманың жанрын анықтау «Мен қалай қобызшы атандым?» Нұрсұлтан Әлімқұлов (3 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әдеби шығарманың жанрын анықтау Т. Әбдірахманова «Даналарым» (3 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Асыл сөз (3 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Күшіңе сенбе ісіңе сен Ер еңбекте сыналады (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Тыңдарманның назарын аударту Е Елубаев «Туады шығады түседі келеді» өлеңі (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әдеби шығарманың жанрын анықтау «Мен қалай қобызшы атандым?» Нұрсұлтан Әлімқұлов (3 сынып, III тоқсан)
Іздеп көріңіз: