Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Түскі тамақ – күшті тамақ (3 сынып, II тоқсан)
Пән: әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Уақыт
Сабақ тақырыбы: Түскі тамақ – күшті тамақ
Оқу мақсаттары: 3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін/сөйлемді табу.
3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу;
Сабақ мақсаттары: - Өлеңнің мазмұнын түсінеді:
- Өлеңді дауыстап, қатесіз мәнерлеп оқиды; Өлеңдегі негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді табады;
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы
Оқушыларға тағамдар атауы жазылған карточкалар үйлестіріледі. Олар тағамдар топтарына қарай топтасады. Мысалы: Жемістер тобы: алма,банан, лимон, апельсин. Сондай –ақ көгөністер, сусындар, ұннан жасалған тағамдар топтарына бірігеді. Әр топ өз тағам түрінің пайдасы туралы айтып кетеді. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын балаларға болжатуға болады немесе өзіңіз таныстырыңыз. Бағалау критерийін оқушылармен бірлесе құрастыру немесе таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Т) Тағамдарды берілген нақыл сөздерге қарай топтастыру. Оқушылар оқулықтағы суретте берілген суреттерді нақыл сөздерге қарай топтастырады, топ ішінде түсіндіреді. Жауабын айтар кезде бір топ бірінші нақыл сөзге келетін, 2-ші топ 2-ші нақыл сөзге келетін, 3-ші топ 3-ші нақыл сөзге келетін тағамдарды атайды. 4-ші топ таныстырған топтарды толықтырып отырады. Мысалы:
Таңғы ас: нан, қаймақ, сүзбе.
Түскі ас: ет, балық, көже, кәмпит.
Кешкі ас: тоқаш, айран.
10 секундынан 2 мин 30 сек дейін балалаларға көрсетіп талдауға болады (барлық ұзақтығы 2 мин 40 сек, қысқартқанда 2 мин 20 сек болады) :
-Адам не үшін тамақтанадаы?
- Дұрыс тамақтанудың маңызы неде?
- Сен өзің қалай тамақтанасың? Неге?
Саралау: Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі.
Бағалау «Қошеметтеу» әдісі арқылы жүзеге асады.
2-тапсырма
(Ө,Ж) Мәтіңді үнтаспадан немесе өзіңіз мәнерлеп оқып беріңіз. Кейін оқушылар өздері жеке оқиды. Оқу барсыныда түсініксіз сөздерді түртіп, белгілеп отырады. Сөздіктен түсініксіз сөздердің мағынасын қарайды, дәптерлеріне жазады.
-Өлеңдегі негізгі ойды білдіріп тұрған қай сөйлем деп ойлайсыңдар? Неліктен? Негізгі ойды білдіретін сөйлемді мәтіннен тауып оқы.
Саралау: Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады. Қабілеті жоғары оқушыларға дауыстап оқытуға болады, қабілеті төмен оқушыларға қосымша уақыт беріледі.
(ҚБ) дескрипторлар:
- Өлеңді мәнерлеп оқиды;
- Өлеңдегі негізгі ойдыбілдіретін сөйлемді анықтайды;
3-тапсырма
(Ө,Т) Өлеңде аталған тағам түрлерін атап айт, оған қатысты 3 сөз жаз.
-Өлеңде қандай тағам түрлері берілген?
А 4 парағына немесе дәптерге әр тағамға қатысты үш сөз жеке жазады, топта талқылап кестені толтырады. Ортаға бір оқушы шығып таныстырады, басқа топтар толықтырады.
сорпа дәмді, майлы, тәбет шақырар
Қуырдақ ет тағамы, сорпалы, пайдалы
Салат нәрлі, жеңіл тамақ, денсаулыққа пайдалы
Палау Қуат береді, дәмді, пайдалы
Құс еті Жеңіл, жұмсақ, тез піседі
Балық Құнарлы, жеңіл, дәруменге бай
Компот Сұйық, тәтті, сусын
Айран Сусын, ақ, қою
Саралау: Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Кестені толтыруда кейбір оқушыларға мұғалім қолдау көрсетеді. Қабілеті жоғары оқушыларға кестеде берілген сөздермен сөйлем құрастыртуға болады.
Бағалау «Отшашу» әдісі арқылы жүзеге асады.
4-тапсырма
«Өлеңге негізделген жазу» әдісі арқылы әр топ оқулықтағы №5 тапсырма бойынша «Ас адамның арқауы» тақырыбына мағыналы жазбаны топта талқылай отырып жазады. Мақсаты: өлең туралы әртүрлі көзқарас тұрғысынан ойландырады. Әр топқа қағаз қиындыларына жазылған жазба формасы жеребе тартқызу арқылы ұсынылады. Жазуға дайындық және жазу уақытын белгілеп, оқушыларға ескертіңіз. Оқушылардан не жазатындарын талқылауды сұраңыз. Оқушылардың жазар алдында пікір алмасуы өте маңызды. Жазу біткеннен кейін өз жұмыстарымен бөлісуді сұраңыз.
1. Шақыру қағазы. Оқушылар өлең мазмұнына сәйкес түскі асқа шақыру қағазын жазады.
2. Хат. Топтағы оқушылар сыныптастарына тақырыпқа байланысты хат жазады.
3. Ашықхат. Оқушылар өз ата-аналарына ашықхат жазады.
4. Әңгіме. Оқушылар әңгіме жазады.
Саралау: тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады. Қабілеттеріне қарай мұғалім жеребе тартқызбай жазба формасын өзі де ұсынуы мүмкін.
Бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы топтардың жұмысы бағаланады. .....
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Уақыт
Сабақ тақырыбы: Түскі тамақ – күшті тамақ
Оқу мақсаттары: 3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін/сөйлемді табу.
3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу;
Сабақ мақсаттары: - Өлеңнің мазмұнын түсінеді:
- Өлеңді дауыстап, қатесіз мәнерлеп оқиды; Өлеңдегі негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді табады;
Сабақтың басы
Ширату тапсырмасы
Оқушыларға тағамдар атауы жазылған карточкалар үйлестіріледі. Олар тағамдар топтарына қарай топтасады. Мысалы: Жемістер тобы: алма,банан, лимон, апельсин. Сондай –ақ көгөністер, сусындар, ұннан жасалған тағамдар топтарына бірігеді. Әр топ өз тағам түрінің пайдасы туралы айтып кетеді. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын балаларға болжатуға болады немесе өзіңіз таныстырыңыз. Бағалау критерийін оқушылармен бірлесе құрастыру немесе таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(Т) Тағамдарды берілген нақыл сөздерге қарай топтастыру. Оқушылар оқулықтағы суретте берілген суреттерді нақыл сөздерге қарай топтастырады, топ ішінде түсіндіреді. Жауабын айтар кезде бір топ бірінші нақыл сөзге келетін, 2-ші топ 2-ші нақыл сөзге келетін, 3-ші топ 3-ші нақыл сөзге келетін тағамдарды атайды. 4-ші топ таныстырған топтарды толықтырып отырады. Мысалы:
Таңғы ас: нан, қаймақ, сүзбе.
Түскі ас: ет, балық, көже, кәмпит.
Кешкі ас: тоқаш, айран.
10 секундынан 2 мин 30 сек дейін балалаларға көрсетіп талдауға болады (барлық ұзақтығы 2 мин 40 сек, қысқартқанда 2 мин 20 сек болады) :
-Адам не үшін тамақтанадаы?
- Дұрыс тамақтанудың маңызы неде?
- Сен өзің қалай тамақтанасың? Неге?
Саралау: Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі.
Бағалау «Қошеметтеу» әдісі арқылы жүзеге асады.
2-тапсырма
(Ө,Ж) Мәтіңді үнтаспадан немесе өзіңіз мәнерлеп оқып беріңіз. Кейін оқушылар өздері жеке оқиды. Оқу барсыныда түсініксіз сөздерді түртіп, белгілеп отырады. Сөздіктен түсініксіз сөздердің мағынасын қарайды, дәптерлеріне жазады.
-Өлеңдегі негізгі ойды білдіріп тұрған қай сөйлем деп ойлайсыңдар? Неліктен? Негізгі ойды білдіретін сөйлемді мәтіннен тауып оқы.
Саралау: Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады. Қабілеті жоғары оқушыларға дауыстап оқытуға болады, қабілеті төмен оқушыларға қосымша уақыт беріледі.
(ҚБ) дескрипторлар:
- Өлеңді мәнерлеп оқиды;
- Өлеңдегі негізгі ойдыбілдіретін сөйлемді анықтайды;
3-тапсырма
(Ө,Т) Өлеңде аталған тағам түрлерін атап айт, оған қатысты 3 сөз жаз.
-Өлеңде қандай тағам түрлері берілген?
А 4 парағына немесе дәптерге әр тағамға қатысты үш сөз жеке жазады, топта талқылап кестені толтырады. Ортаға бір оқушы шығып таныстырады, басқа топтар толықтырады.
сорпа дәмді, майлы, тәбет шақырар
Қуырдақ ет тағамы, сорпалы, пайдалы
Салат нәрлі, жеңіл тамақ, денсаулыққа пайдалы
Палау Қуат береді, дәмді, пайдалы
Құс еті Жеңіл, жұмсақ, тез піседі
Балық Құнарлы, жеңіл, дәруменге бай
Компот Сұйық, тәтті, сусын
Айран Сусын, ақ, қою
Саралау: Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Кестені толтыруда кейбір оқушыларға мұғалім қолдау көрсетеді. Қабілеті жоғары оқушыларға кестеде берілген сөздермен сөйлем құрастыртуға болады.
Бағалау «Отшашу» әдісі арқылы жүзеге асады.
4-тапсырма
«Өлеңге негізделген жазу» әдісі арқылы әр топ оқулықтағы №5 тапсырма бойынша «Ас адамның арқауы» тақырыбына мағыналы жазбаны топта талқылай отырып жазады. Мақсаты: өлең туралы әртүрлі көзқарас тұрғысынан ойландырады. Әр топқа қағаз қиындыларына жазылған жазба формасы жеребе тартқызу арқылы ұсынылады. Жазуға дайындық және жазу уақытын белгілеп, оқушыларға ескертіңіз. Оқушылардан не жазатындарын талқылауды сұраңыз. Оқушылардың жазар алдында пікір алмасуы өте маңызды. Жазу біткеннен кейін өз жұмыстарымен бөлісуді сұраңыз.
1. Шақыру қағазы. Оқушылар өлең мазмұнына сәйкес түскі асқа шақыру қағазын жазады.
2. Хат. Топтағы оқушылар сыныптастарына тақырыпқа байланысты хат жазады.
3. Ашықхат. Оқушылар өз ата-аналарына ашықхат жазады.
4. Әңгіме. Оқушылар әңгіме жазады.
Саралау: тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады. Қабілеттеріне қарай мұғалім жеребе тартқызбай жазба формасын өзі де ұсынуы мүмкін.
Бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы топтардың жұмысы бағаланады. .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Адамдық-борышың» (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Өнерлінің қолы алтын Мұзафар Әлімбаев «Он саусақ» Шона Смаханұлы «Он саусақ» (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау Өтепберген Ақыпбекұлы «Олжабай батыр кесенесі» (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Жаңбырдың пайдасы Ж. Кәрбозин «Ақ жаңбыр» (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Адамдық-борышың» (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Өнерлінің қолы алтын Мұзафар Әлімбаев «Он саусақ» Шона Смаханұлы «Он саусақ» (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау Өтепберген Ақыпбекұлы «Олжабай батыр кесенесі» (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Жаңбырдың пайдасы Ж. Кәрбозин «Ақ жаңбыр» (3 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: