Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Н Айтов «Алтын сөз» (3 сынып, I тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Сабақ тақырыбы: Н.Айтов «Алтын сөз»
Оқу мақсаттары: 3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу
3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтайды;
Көпшілік оқушылар: сөйлеу барысында көркем сөздерді орынды қолданады, бата мен тілекті ажырата алады;
Кейбір оқушылар: өлеңді суретпен салыстырады, өз ойын қорытындылап жеткізеді.
Сабақтың басы
Топтарға бөлу: Себетпен кәмпит әкелу. Оқушыларға себеттен кәмпит алуларын сұраймын.Кәмпиттің түрлеріне қарай 4 топқа бөлініп отырады
Ширату тапсырмасы: «Көрші»
Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң жақтан құшақта,
Көршіңді сол жақтан құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,
Біздің топ бір үлкен отбасымыз
«Миға шабуыл» әдісі арқылы мақалдың мағынасын ашу.
Жаңбырменен жер көгерер.
Батаменен ел көгерер
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийімен таныстыру немесе бірлесе құрастыру.
Сабақтың ортасы
Танысу
Несіпбек Айтов (1950 жылы туған)-белгілі балалар ақыны
1-тапсырма
(Ө;Ж;Т) Өлеңді түсініп оқуға уақыт беріледі.
Түсініксіз сөздермен жұмыс жүргізіледі.
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Саралау: Кейбір оқушыларға өлеңді оқуға қосымша уақыт беруге болады
ҚБ Оқушылардың бірін – бірі бағалауы.
Жақсы жұмыс жасаған топқа жұлдызшалар тарату
2-тапсырма
(Ө; Ж) Сұраққа жауап берейік «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі арқылы орындалады.
Оқушылар өлеңге қатысты сұрақтар құрастырады. Жұптарға бөлініп, сосын топта ең үздік деген сұрақтарын біріктіреді. Сұрақтарын басқа топтарға қояды.
Үлгі:
1.Бата не үшін беріледі?
2.Ақынның алтын сөз деп отырғаны не?
3. Батаның қандай қасиеті бар?
Саралау: Тапсырма арқылы саралау жүргізіледі. Сұрақтарға толық, нақты жауап беруіне көңіл бөлінеді. Кейбір оқушыларға қолдау көрсетіледі.
«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы», «Керемет!» сөздерімен мадақтау арқылы бағалау
3- тапсырма Венн диаграммасы арқылы бата мен тілекті салыстыру. Олардың ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау.
Саралау. Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Оқушылар бір – біріне көмектеседі, өз ойларын ортаға салады.
4-тапсырма (дәптермен жұмыс)
«Мозайка» әдісі бойынша суретпен жұмыс
(Ө;Т) Оқушыларға сурет қиындылары таратылады. Топ болып сурет қиындыларынан сурет құрастырып, сол суретке қарап мақал немесе бата ойластырады, дәптерлеріне жазады. Топта талқылап, сынып алдында қорғайды. Өлеңмен салыстырады.
Саралау: тапсырма уақыт арқылы сараланады. Кейбір топтың дайындығына қосымша уақыт беріледі.
ҚБ топтар бірін- бірі бағалайды.
5-тапсырма
Қолданайық «Ой бұлты» әдісі
(Т) Тақырыпқа қатысты әрбір топ бата алатындай оқиғалар(жағдаяттар)ойластырады. Оқиғаларын ортаға шығып сахналап көрсетеді.
Саралау: Тапсырма арқылы саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»
Топтарды бағалау үдерісінде екі жұлдыз және бір тілек айтамын.
Екі жұлдыз – жұмыстарында ерекше ұнағаны
Бір тілек - жақсартуға болатыны.....
Бөлім: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Сабақ тақырыбы: Н.Айтов «Алтын сөз»
Оқу мақсаттары: 3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.1.5.1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу
3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтайды;
Көпшілік оқушылар: сөйлеу барысында көркем сөздерді орынды қолданады, бата мен тілекті ажырата алады;
Кейбір оқушылар: өлеңді суретпен салыстырады, өз ойын қорытындылап жеткізеді.
Сабақтың басы
Топтарға бөлу: Себетпен кәмпит әкелу. Оқушыларға себеттен кәмпит алуларын сұраймын.Кәмпиттің түрлеріне қарай 4 топқа бөлініп отырады
Ширату тапсырмасы: «Көрші»
Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.
Нұсқаулық:
Көршіңді оң жақтан құшақта,
Көршіңді сол жақтан құшақта.
Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,
Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,
Біздің топ бір үлкен отбасымыз
«Миға шабуыл» әдісі арқылы мақалдың мағынасын ашу.
Жаңбырменен жер көгерер.
Батаменен ел көгерер
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру. Бағалау критерийімен таныстыру немесе бірлесе құрастыру.
Сабақтың ортасы
Танысу
Несіпбек Айтов (1950 жылы туған)-белгілі балалар ақыны
1-тапсырма
(Ө;Ж;Т) Өлеңді түсініп оқуға уақыт беріледі.
Түсініксіз сөздермен жұмыс жүргізіледі.
Өлеңді мәнерлеп оқу.
Саралау: Кейбір оқушыларға өлеңді оқуға қосымша уақыт беруге болады
ҚБ Оқушылардың бірін – бірі бағалауы.
Жақсы жұмыс жасаған топқа жұлдызшалар тарату
2-тапсырма
(Ө; Ж) Сұраққа жауап берейік «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі арқылы орындалады.
Оқушылар өлеңге қатысты сұрақтар құрастырады. Жұптарға бөлініп, сосын топта ең үздік деген сұрақтарын біріктіреді. Сұрақтарын басқа топтарға қояды.
Үлгі:
1.Бата не үшін беріледі?
2.Ақынның алтын сөз деп отырғаны не?
3. Батаның қандай қасиеті бар?
Саралау: Тапсырма арқылы саралау жүргізіледі. Сұрақтарға толық, нақты жауап беруіне көңіл бөлінеді. Кейбір оқушыларға қолдау көрсетіледі.
«Жарайсыңдар!», «Өте жақсы», «Керемет!» сөздерімен мадақтау арқылы бағалау
3- тапсырма Венн диаграммасы арқылы бата мен тілекті салыстыру. Олардың ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау.
Саралау. Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Оқушылар бір – біріне көмектеседі, өз ойларын ортаға салады.
4-тапсырма (дәптермен жұмыс)
«Мозайка» әдісі бойынша суретпен жұмыс
(Ө;Т) Оқушыларға сурет қиындылары таратылады. Топ болып сурет қиындыларынан сурет құрастырып, сол суретке қарап мақал немесе бата ойластырады, дәптерлеріне жазады. Топта талқылап, сынып алдында қорғайды. Өлеңмен салыстырады.
Саралау: тапсырма уақыт арқылы сараланады. Кейбір топтың дайындығына қосымша уақыт беріледі.
ҚБ топтар бірін- бірі бағалайды.
5-тапсырма
Қолданайық «Ой бұлты» әдісі
(Т) Тақырыпқа қатысты әрбір топ бата алатындай оқиғалар(жағдаяттар)ойластырады. Оқиғаларын ортаға шығып сахналап көрсетеді.
Саралау: Тапсырма арқылы саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі.
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»
Топтарды бағалау үдерісінде екі жұлдыз және бір тілек айтамын.
Екі жұлдыз – жұмыстарында ерекше ұнағаны
Бір тілек - жақсартуға болатыны.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Түрлі дереккөздерден ақпарат алу (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әдеби шығарманың жанрын анықтау №2 (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Жақсы деген немене жаман деген немене? (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Көркем шығарма элементтерін салыстыру (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Алтын балта ертегісі (жалғасы 2-сағаты) (3 сынып, II тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Түрлі дереккөздерден ақпарат алу (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Әдеби шығарманың жанрын анықтау №2 (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Жақсы деген немене жаман деген немене? (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Көркем шығарма элементтерін салыстыру (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Алтын балта ертегісі (жалғасы 2-сағаты) (3 сынып, II тоқсан)
Іздеп көріңіз: