Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Табиғат тағылымы Аударған Абай Құнанбаев Шегіртке мен құмырсқа (3 сынып, I токсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім: Жанды табиғат
Сабақ тақырыбы: Табиғат тағылымы Аударған Абай Құнанбаев. Шегіртке мен құмырсқа
Оқу мақсаты: 3.1.3.1. Шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау ;
3.2.4.1 Өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
3.2.6.1 Кейіпкердің портретін сипатта, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар:. шығарма жанрын ажыратады, мысал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;
Көптеген оқушылар: кейіпкерге мінездеме береді, кейіпкердің іс-әрекеті туралы ойын айтады;
Кейбір оқушылар: оқиғаның соңын болжап айтады, кейіпкерлердің атынан диалогті жалғастырады.
Сабақ барысы:
Сабақтың басы
0-3 Ширату тапсырмасы.
Оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы жәндіктердің қима суреттерін құрастыру арқылы 4 топқа біріктіреміз.
1-топ: «Шегіртке»
2-топ: «Құмырсқа»
3-топ: «Көбелек»
4-топ: «Инелік»
Оқушылар қима суреттерді құрастырып,олар туралы өз білетіндерін айтады, топтарға бірігеді.
Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру
Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(МК, Ұ) «Топтастыру» әдісі арқылы шегіртке мен құмырсқа туралы білетіндерін жазады.
Жұмбақ шешу
1. Ат басты,
Арқар мүйізді.
Бөрі кеуделі,
Бөкен санды. (Шегіртке)
2. Ине бел, қылқа мойын, қара батыр,
Қара тауды арқалап бара жатыр. (Құмырсқа)
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(Б) оқушылар бірін – бірі смайлик арқылы бағалайды
(МК, ОТ, ЖЖ)Автор туралы
«Пікірлер ағашы» стратегиясымен Абай Құнанбаев туралы не білетінін ағашқа жазады. (алдын ала берілген тапсырма)
1. Ол кім?
2. Қайда туған
3.Қандай қызмет атқарған?
4. Қандай шығармаларын білесің?
Толықтыру:
Абай Құнанбаев- қазақтың ұлы ақыны, аудармашы. Семей өңіріндегі Шыңғыстауда дүниеге келген. Орыс тілін жетік меңгерген. Абай Крыловтың 13 мысалын аударған Соның бірі «Шегіртке мен құмырсқа»
Иван Андреевич Крылов - орыс ақыны, мысалшы, аудармашы
2- тапсырма
Сабақ тақырыбы мен оқиға соңын болжайды. Мультфильмді соңына дейін көреді. Оқулықтан мысалды түсініп оқиды. Сөздікпен жұмыс жүргізіледі. Мысал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. «Ашық миркофон» әдісі арқылы кейіпкерлер атынан диалогті жалғастырады. «Еркін талқылау» әдісін қолдана отырып кейіпкерлерді сипаттап, кейіпкерге қатысты сөздерді дәптерге жазады.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.
мысал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;
кейіпкердің мінез-құлқының өзгеру себебін анықтайды;
кейіпкердің іс-әрекеті туралы ойын айтады;
кейіпкерге мінездеме береді;
оқиғаның соңын болжап айтады;
кейіпкерлердің атынан диалогті жалғастырады.
3-тапсырма
( МК, ЖЖ) суретпен жұмыс
«Суреттеуші» әдісі арқылы сурет бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқылған мысалдан сурет мазмұнына сәйкес бөлікті табады. Қай мезгіл екенін анықтайды, дәлелдер келтіреді.
Үлгі сұрақтар:
Жылдың қай мезгілі бейнеленген?
Суреттегі жәндіктердің атын ата
Құмырқа мен шегіртке киімі туралы не айта аласың?
Шегірткенің жай күйі қалай?
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау көрсетеді.
(Б) оқушылар бірін – бірі бағдаршам арқылы бағалайды.
4 - тапсырма
( МК, Ұ) «Бірге ойлаймыз» әдісімен мысалды талдап, кестеге сүйеніп толтырады.Үлгі:
Авторы және атауы Басты кейіпкерлері Бөліктері Қорытынды ойы
И Крылов аударған А.Құнанбаев
Шегіртке мен құмырсқа
Шегіртке
құмырсқа Басталуы: Шегрітке ән салып жүреді
Жалғасуы: Қыс келді
Аяқталуы:
Ән салып жүре бер Еңбекті сүю, жалқау болма
Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары оқушылар жұптасады. Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады.
(Б) «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.......
Бөлім: Жанды табиғат
Сабақ тақырыбы: Табиғат тағылымы Аударған Абай Құнанбаев. Шегіртке мен құмырсқа
Оқу мақсаты: 3.1.3.1. Шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау ;
3.2.4.1 Өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
3.2.6.1 Кейіпкердің портретін сипатта, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар:. шығарма жанрын ажыратады, мысал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;
Көптеген оқушылар: кейіпкерге мінездеме береді, кейіпкердің іс-әрекеті туралы ойын айтады;
Кейбір оқушылар: оқиғаның соңын болжап айтады, кейіпкерлердің атынан диалогті жалғастырады.
Сабақ барысы:
Сабақтың басы
0-3 Ширату тапсырмасы.
Оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы жәндіктердің қима суреттерін құрастыру арқылы 4 топқа біріктіреміз.
1-топ: «Шегіртке»
2-топ: «Құмырсқа»
3-топ: «Көбелек»
4-топ: «Инелік»
Оқушылар қима суреттерді құрастырып,олар туралы өз білетіндерін айтады, топтарға бірігеді.
Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру
Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
(МК, Ұ) «Топтастыру» әдісі арқылы шегіртке мен құмырсқа туралы білетіндерін жазады.
Жұмбақ шешу
1. Ат басты,
Арқар мүйізді.
Бөрі кеуделі,
Бөкен санды. (Шегіртке)
2. Ине бел, қылқа мойын, қара батыр,
Қара тауды арқалап бара жатыр. (Құмырсқа)
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(Б) оқушылар бірін – бірі смайлик арқылы бағалайды
(МК, ОТ, ЖЖ)Автор туралы
«Пікірлер ағашы» стратегиясымен Абай Құнанбаев туралы не білетінін ағашқа жазады. (алдын ала берілген тапсырма)
1. Ол кім?
2. Қайда туған
3.Қандай қызмет атқарған?
4. Қандай шығармаларын білесің?
Толықтыру:
Абай Құнанбаев- қазақтың ұлы ақыны, аудармашы. Семей өңіріндегі Шыңғыстауда дүниеге келген. Орыс тілін жетік меңгерген. Абай Крыловтың 13 мысалын аударған Соның бірі «Шегіртке мен құмырсқа»
Иван Андреевич Крылов - орыс ақыны, мысалшы, аудармашы
2- тапсырма
Сабақ тақырыбы мен оқиға соңын болжайды. Мультфильмді соңына дейін көреді. Оқулықтан мысалды түсініп оқиды. Сөздікпен жұмыс жүргізіледі. Мысал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. «Ашық миркофон» әдісі арқылы кейіпкерлер атынан диалогті жалғастырады. «Еркін талқылау» әдісін қолдана отырып кейіпкерлерді сипаттап, кейіпкерге қатысты сөздерді дәптерге жазады.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетіледі.
(ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.
мысал мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді;
кейіпкердің мінез-құлқының өзгеру себебін анықтайды;
кейіпкердің іс-әрекеті туралы ойын айтады;
кейіпкерге мінездеме береді;
оқиғаның соңын болжап айтады;
кейіпкерлердің атынан диалогті жалғастырады.
3-тапсырма
( МК, ЖЖ) суретпен жұмыс
«Суреттеуші» әдісі арқылы сурет бойынша сұрақтарға жауап береді. Оқылған мысалдан сурет мазмұнына сәйкес бөлікті табады. Қай мезгіл екенін анықтайды, дәлелдер келтіреді.
Үлгі сұрақтар:
Жылдың қай мезгілі бейнеленген?
Суреттегі жәндіктердің атын ата
Құмырқа мен шегіртке киімі туралы не айта аласың?
Шегірткенің жай күйі қалай?
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап, ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді. Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау көрсетеді.
(Б) оқушылар бірін – бірі бағдаршам арқылы бағалайды.
4 - тапсырма
( МК, Ұ) «Бірге ойлаймыз» әдісімен мысалды талдап, кестеге сүйеніп толтырады.Үлгі:
Авторы және атауы Басты кейіпкерлері Бөліктері Қорытынды ойы
И Крылов аударған А.Құнанбаев
Шегіртке мен құмырсқа
Шегіртке
құмырсқа Басталуы: Шегрітке ән салып жүреді
Жалғасуы: Қыс келді
Аяқталуы:
Ән салып жүре бер Еңбекті сүю, жалқау болма
Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары оқушылар жұптасады. Оқушылар бір – бірімен ой бөліседі, идеяларын ортаға салады.
(Б) «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау №2 (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау «Жайлау күні» Д. Қасенов (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Құмырсқаның қанағаты «Бабалар сөзі» 100 томдық 73- том (3 сынып, I токсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау Мұхтар Әуезов «Бала Абай» (3 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау «Жеңіс күні» Тұманбай Молдағалиев (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау №2 (3 сынып, I тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Шығармадағы оқиғаны болжау «Жайлау күні» Д. Қасенов (3 сынып, IV тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Құмырсқаның қанағаты «Бабалар сөзі» 100 томдық 73- том (3 сынып, I токсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау Мұхтар Әуезов «Бала Абай» (3 сынып, III тоқсан)
» Әдебиеттік оқудан сабақ жоспары: Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау «Жеңіс күні» Тұманбай Молдағалиев (3 сынып, IV тоқсан)
Іздеп көріңіз: