Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 6-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 6-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И3. Көркем шығарманың тілі
Сабақ мақсаты: Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Жолаушының қойын дәптері
1 – қадам: Оқушыларға 3 бөліктен тұратын кесте таратылады, бірінші бөлікке өткен сабақта не туралы сөйлескенін, екінші бөлікке не туралы жазғанын, үшінші бөлікке қандай шешімге келгенін, не түйгенін жазады.
2 –қадам: Кестеге жазғанын жанындағы жұбына оқиды,
бір – бірінің жауаптарын тыңдап, ой бөліседі.
Не туралы сөйлестік? Не туралы жаздық? Қандай шешімге келдік?
Сабақ тақырыбы мен мақсаты талданып, таныстырылады.
1-тапсырма. Зерделе
Топтарға «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінен үзінділерге дайындалған тапсырма таратылады.
Мұғалім оқушыларға тапсырманы орындатпас бұрын оқу мақсатындағы көркемдегіш құралдар бойынша әдеби –теориялық ұғымдарды қайталау сұрақтарын береді немесе бұрын дайындалған слайдқа көз жүгіртіп, еске түсіруге мүмкіндік береді.
1-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Диалогты қолдану себебін түсіндір. Автордың Мерген планетолог әкесі Ертілеспен бірге Айда болып қайтыпты деген сөйлемде асты сызылған сөзді қолдануының себебін аш.
2-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Үзіндіде асты сызылған сөздер мен сөйлемдерді қолдану себебін аш. Олар көркемдегіш құралдарға жата ма? Дәлелде.
табан тіреуге Дауыл мұхиты, Жаңбырлар теңізі, Дағдарыс теңізі жұлдыздар да жымыңдамайды. Айналаның бәрі бейне бір күл шаңының астында қалғандай көңіл құлазытады. Тіршіліксіздіктің нағыз көрмесі
3-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Төл сөз бен төлеу сөздің рөлі көріне ме? Үзіндіде асты сызылған сөздер мен сөйлемдерді қолдану себебін аш. Олар көркемдегіш құралдарға жата ма? Дәлелде.
ылғалданған құм сияқты ескерткіш қара бояудан жуылғандай елеусіз қуыс шардың үстінде тұрғандай қара тушы төгілген сауыттай
4-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Ғылыми тұжырымға осы үзінді мысал бола ала ма? Автор бейнесін осы үзінді арқылы ашуға бола ма? Дәлелде.
5-топ
Үзіндіні оқы. Шағын үзіндіде автор бейнесі қалай көрінді? Шығармада көтерілген мәселе, тілдік қолданыс, кейіпкерлердің ішкі сезімі осы үзіндіде қамтылған ба анықтап, дәлелдеңіз.
2-тапсырма. Әңгіме кестесі
Оқушылар шығарма үзінділері бойынша топта әңгіменің идеясы мен тақырыбын, автор стилін, әдеби көркемдегіш құралдарын талдайды.
Айдағы жасырынбақ І үзінді ІІ үзінді Қолдану ерекшелігі Өзіндік пікір
Идеясы
Тақырыбы
Әдеби көркемдегіш құралдар
Автор стилі
3-тапсырма. Қайта жазу
Оқушылар берілген үзіндідегі асты сызылған сөздердің көркемдік қолданысын талдап, перифраз жасап қайта жазады.
Күннің сәулесі де шашырамай бажырая қалған. Аяқ астымыз қуыс шардың үстінде тұрғандай қатты діріл қағады. Қарайған көлеңкесі әлі де болса бір жағына жантайып, қара тушы төгілген сауыттай болып жатыр. Сөйтіп қап-қараңғы дүниеге тап болдым.
Сыныптық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
«Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің тілдік ерекшелігін талдайды, автор стилін анықтайды Үзіндіні оқиды
топта тапсырмаларды орындайды
ойын дәлелді жеткізеді
автор бейнесін талдайды
әңгіменің идеясы мен тақырыбын талдайды.
автор стилін талдайды.
әдеби көркемдегіш құралдарын талдайды. .....
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 6-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И3. Көркем шығарманың тілі
Сабақ мақсаты: Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Жолаушының қойын дәптері
1 – қадам: Оқушыларға 3 бөліктен тұратын кесте таратылады, бірінші бөлікке өткен сабақта не туралы сөйлескенін, екінші бөлікке не туралы жазғанын, үшінші бөлікке қандай шешімге келгенін, не түйгенін жазады.
2 –қадам: Кестеге жазғанын жанындағы жұбына оқиды,
бір – бірінің жауаптарын тыңдап, ой бөліседі.
Не туралы сөйлестік? Не туралы жаздық? Қандай шешімге келдік?
Сабақ тақырыбы мен мақсаты талданып, таныстырылады.
1-тапсырма. Зерделе
Топтарға «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінен үзінділерге дайындалған тапсырма таратылады.
Мұғалім оқушыларға тапсырманы орындатпас бұрын оқу мақсатындағы көркемдегіш құралдар бойынша әдеби –теориялық ұғымдарды қайталау сұрақтарын береді немесе бұрын дайындалған слайдқа көз жүгіртіп, еске түсіруге мүмкіндік береді.
1-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Диалогты қолдану себебін түсіндір. Автордың Мерген планетолог әкесі Ертілеспен бірге Айда болып қайтыпты деген сөйлемде асты сызылған сөзді қолдануының себебін аш.
2-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Үзіндіде асты сызылған сөздер мен сөйлемдерді қолдану себебін аш. Олар көркемдегіш құралдарға жата ма? Дәлелде.
табан тіреуге Дауыл мұхиты, Жаңбырлар теңізі, Дағдарыс теңізі жұлдыздар да жымыңдамайды. Айналаның бәрі бейне бір күл шаңының астында қалғандай көңіл құлазытады. Тіршіліксіздіктің нағыз көрмесі
3-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Төл сөз бен төлеу сөздің рөлі көріне ме? Үзіндіде асты сызылған сөздер мен сөйлемдерді қолдану себебін аш. Олар көркемдегіш құралдарға жата ма? Дәлелде.
ылғалданған құм сияқты ескерткіш қара бояудан жуылғандай елеусіз қуыс шардың үстінде тұрғандай қара тушы төгілген сауыттай
4-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Ғылыми тұжырымға осы үзінді мысал бола ала ма? Автор бейнесін осы үзінді арқылы ашуға бола ма? Дәлелде.
5-топ
Үзіндіні оқы. Шағын үзіндіде автор бейнесі қалай көрінді? Шығармада көтерілген мәселе, тілдік қолданыс, кейіпкерлердің ішкі сезімі осы үзіндіде қамтылған ба анықтап, дәлелдеңіз.
2-тапсырма. Әңгіме кестесі
Оқушылар шығарма үзінділері бойынша топта әңгіменің идеясы мен тақырыбын, автор стилін, әдеби көркемдегіш құралдарын талдайды.
Айдағы жасырынбақ І үзінді ІІ үзінді Қолдану ерекшелігі Өзіндік пікір
Идеясы
Тақырыбы
Әдеби көркемдегіш құралдар
Автор стилі
3-тапсырма. Қайта жазу
Оқушылар берілген үзіндідегі асты сызылған сөздердің көркемдік қолданысын талдап, перифраз жасап қайта жазады.
Күннің сәулесі де шашырамай бажырая қалған. Аяқ астымыз қуыс шардың үстінде тұрғандай қатты діріл қағады. Қарайған көлеңкесі әлі де болса бір жағына жантайып, қара тушы төгілген сауыттай болып жатыр. Сөйтіп қап-қараңғы дүниеге тап болдым.
Сыныптық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
«Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің тілдік ерекшелігін талдайды, автор стилін анықтайды Үзіндіні оқиды
топта тапсырмаларды орындайды
ойын дәлелді жеткізеді
автор бейнесін талдайды
әңгіменің идеясы мен тақырыбын талдайды.
автор стилін талдайды.
әдеби көркемдегіш құралдарын талдайды. .....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 10-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 9-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 7-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 10-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 9-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 7-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
Іздеп көріңіз: