Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 5-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 5-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И1. Әдеби шығарманың композициясы
Сабақ мақсаты: Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Сұрақтар планетарийі
Оқушылар өткен сабақтағы алған білімдері бойынша сұрақтар құрастырады. Өзге топқа ұсынады. Ол топ сұрақтарды талқылап, ой қорытады.
Сұрақ үлгілері:
1. Пролог шығарманың қандай бөлігі?
2. Планетолог деген кім?
3. Мергеннің әкесі немен айналысады, мамандығы кім?
4. Мерген деген кім?
5. Мұғалімнің есімі кім?
6. Ол оқушылардын не туралы сұрады?
7. Сартай деген кім?
8. Сартай мен Мерген қандай оқиғаға тап болды?
9. Шығармада қандай проблема көтерілген?
10. Неге әңгіме «Айдағы жасырынбақ» деп аталған?
11. Эпилог дегеніміз не?
12. «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің эпилогында не айтылады?
Сабақ тақырыбы мен мақсаты талқыланып, таныстырылады.
Топқа бөлу
1-тапсырма. «Сұрыптап талдау» әдісі
Оқушыларға «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің эпизодтары таратылады.Сынып төрт топқа бөлінеді де тапсырмаларын алады.
А тобы – Шығармадан үзінді келтіре отырып планетаның ластануына өз көзқарасыңды білдір.
Ә тобы – Шығарманың көбірек әсер еткен эпизоды. Осы эпизодтың шығармаға арқау болуына түрткі болған ой.
Б тобы – Шығарманың кез келген эпизодын алып тастасақ, шығарманың идеясы өзгере ме? Неге?
Эпизодтардың бір-бірінен айырмашылығы туралы не айтасың?
В тобы – Эпизодтарда адамдар бейнесі қалай көрсетілген? Кейіпкерлер іс-әрекетін қандай мақал-мәтелмен түйіндеуге болады? Неге?
2-тапсырма. Блум таксономиясы
БІЛІМ. «Басқа ғаламшар иелері» кімдер?
ТҮСІНУ. Адамзаттың басқа ғаламшарға сапарын шығарма идеясына сүйене отырып түсіндіріңіз.
ҚОЛДАНУ. Адамдар Айға ғарыш кемесімен күнделікті сапар шегуі мүмкін бе?
АНАЛИЗ. Шығармадағы Мерген мен Сартай бейнелеріне талдау жасаңыз.
СИНТЕЗ. «Басқа ғаламшарға сапар шегу - адамзат арманы» деген ойды тұжырымдаңыз.
БАҒАЛАУ. Басқа ғаламшар адамдарымен күнделікті қалай байланысуға болады?
3-тапсырма. «Рефлексиялық эссе» әдісі
Ж.Сахиевтің «Астрономия» энциклопедиясында ата-бабаларымыздың жұлдызды әлемге қай кезден назар аударып, жұлдыздар мен аспан денелері жайлы ғылыми негізді аңыздар тудырып, оларды күнделікті тіршілік пен ауа райын алдын ала болжауға қалай пайдаланғаны, осы жолдағы халық ырымдары берілген. Одан әрі қарай астрономия ғылымының ел-елде қалыптасу тарихы, астрономиялық құралдардың жасала бастауы мен олардың жетілдірілуі баяндалған.
Өтеш Өтеуліұлы
Оқушылар пікірді оқып, пікір бойынша туындаған ойларын «Айдағы жасырынбақ» әңгімесімен байланыстырып кері байланыс эссесін жазады:
- Алдымен біз былай ойладық...
- Одан кейін мына эпизодқа тап болдық...
- Эпизодты талдау үшін біз ... жасадық.
- Бұдан біз ... көрдік.
- Демек, бұл мынаны ... білдіреді
- Сонымен біз ... деген шешімге келдік.
Топтық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығармадағы оқиғаларды тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды сұрақтар құрастырады
сұрақтарға жауап беріп, ой қорытады
сұрыптап талдау жұмысын орындайды
кейіпкерлер әрекетін мақал-мәтелмен тұжырымдайды
Блум таксономиясы бойынша талдау жүргізеді
қаламгер туралы пікірді оқиды
пікірді әңгімемен байланыстырып эссе жазады.....
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 5-сабақ
Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттары: (Оқу бағдарламасына сілтеме) А/И1. Әдеби шығарманың композициясы
Сабақ мақсаты: Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Сұрақтар планетарийі
Оқушылар өткен сабақтағы алған білімдері бойынша сұрақтар құрастырады. Өзге топқа ұсынады. Ол топ сұрақтарды талқылап, ой қорытады.
Сұрақ үлгілері:
1. Пролог шығарманың қандай бөлігі?
2. Планетолог деген кім?
3. Мергеннің әкесі немен айналысады, мамандығы кім?
4. Мерген деген кім?
5. Мұғалімнің есімі кім?
6. Ол оқушылардын не туралы сұрады?
7. Сартай деген кім?
8. Сартай мен Мерген қандай оқиғаға тап болды?
9. Шығармада қандай проблема көтерілген?
10. Неге әңгіме «Айдағы жасырынбақ» деп аталған?
11. Эпилог дегеніміз не?
12. «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің эпилогында не айтылады?
Сабақ тақырыбы мен мақсаты талқыланып, таныстырылады.
Топқа бөлу
1-тапсырма. «Сұрыптап талдау» әдісі
Оқушыларға «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің эпизодтары таратылады.Сынып төрт топқа бөлінеді де тапсырмаларын алады.
А тобы – Шығармадан үзінді келтіре отырып планетаның ластануына өз көзқарасыңды білдір.
Ә тобы – Шығарманың көбірек әсер еткен эпизоды. Осы эпизодтың шығармаға арқау болуына түрткі болған ой.
Б тобы – Шығарманың кез келген эпизодын алып тастасақ, шығарманың идеясы өзгере ме? Неге?
Эпизодтардың бір-бірінен айырмашылығы туралы не айтасың?
В тобы – Эпизодтарда адамдар бейнесі қалай көрсетілген? Кейіпкерлер іс-әрекетін қандай мақал-мәтелмен түйіндеуге болады? Неге?
2-тапсырма. Блум таксономиясы
БІЛІМ. «Басқа ғаламшар иелері» кімдер?
ТҮСІНУ. Адамзаттың басқа ғаламшарға сапарын шығарма идеясына сүйене отырып түсіндіріңіз.
ҚОЛДАНУ. Адамдар Айға ғарыш кемесімен күнделікті сапар шегуі мүмкін бе?
АНАЛИЗ. Шығармадағы Мерген мен Сартай бейнелеріне талдау жасаңыз.
СИНТЕЗ. «Басқа ғаламшарға сапар шегу - адамзат арманы» деген ойды тұжырымдаңыз.
БАҒАЛАУ. Басқа ғаламшар адамдарымен күнделікті қалай байланысуға болады?
3-тапсырма. «Рефлексиялық эссе» әдісі
Ж.Сахиевтің «Астрономия» энциклопедиясында ата-бабаларымыздың жұлдызды әлемге қай кезден назар аударып, жұлдыздар мен аспан денелері жайлы ғылыми негізді аңыздар тудырып, оларды күнделікті тіршілік пен ауа райын алдын ала болжауға қалай пайдаланғаны, осы жолдағы халық ырымдары берілген. Одан әрі қарай астрономия ғылымының ел-елде қалыптасу тарихы, астрономиялық құралдардың жасала бастауы мен олардың жетілдірілуі баяндалған.
Өтеш Өтеуліұлы
Оқушылар пікірді оқып, пікір бойынша туындаған ойларын «Айдағы жасырынбақ» әңгімесімен байланыстырып кері байланыс эссесін жазады:
- Алдымен біз былай ойладық...
- Одан кейін мына эпизодқа тап болдық...
- Эпизодты талдау үшін біз ... жасадық.
- Бұдан біз ... көрдік.
- Демек, бұл мынаны ... білдіреді
- Сонымен біз ... деген шешімге келдік.
Топтық бағалау.
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығармадағы оқиғаларды тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды сұрақтар құрастырады
сұрақтарға жауап беріп, ой қорытады
сұрыптап талдау жұмысын орындайды
кейіпкерлер әрекетін мақал-мәтелмен тұжырымдайды
Блум таксономиясы бойынша талдау жүргізеді
қаламгер туралы пікірді оқиды
пікірді әңгімемен байланыстырып эссе жазады.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 7-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 1-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 2-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 7-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 1-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 2-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
Іздеп көріңіз: