Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатұлы «Бақытсыз Жамал» романы 5-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Дулатұлы «Бақытсыз Жамал» романы 5-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.1.3. 1 - көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
Сабақ мақсаты: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктей алады.
Сабақ барысы:
1-сабақ
Қызығушылықты ояту
Психологиялық ахуал орнату.
1. Сәрсенбайға молда қай кезде ескерту жасады?
2. Қалампыр Байжанмен құда болуға неліктен көне кетті?
3. Романдағы қысқа мерзімде ғана көрінетін жағымсыз жандар кімдер?
4. Сүйгеніне қосылған жандар бақытты болуға тиісті емес пе еді?
5. Жамал Жұманға неге күйеуге тиді?деген сұрақтарға жауап береді.
Топқа бөлу. Стиер бойынша топқа бөлу. Яғни 4 түсте берілетін стикерде 1,2,3,4 сандары жазылады. Оқушылар стикерді таңдайды және сондағы берілген сандар бойынша 4 топқа бөлінеді.
Үй жұмысын сұрау.
Роман кейіпкерлеріне талдау:
1-топ - Романдағы Жамал бейнесі.
2-топ: Ғали бейнесі.
3-топ: Жұман бейнесі.
4-топ: Ескі психология адамдары.
Дәптерге жазған мінездемелерін оқиды.
1-тапсырма.
Шығармашылық жұмыс. (10 минуттық ойтолғау жазу)
«...әйел басындағы сасық тұман айықпай, халыққа адамшылықтың бақытты күні күліп қарамайды. Ал қазақ мешел болып қалам демесең, тағылымыңды, бесігіңді түзе! Оны түзейін десең, әйелдің халін түзе».
М.Әуезовтің осы сөзін оқып, ойды орайластырып, шағын ойтолғау жазу.
(жазғандарын «Автор орындығы» әдісі бойынша ортаға шығып оқиды.)
Бағалау критерийі Дескриптор
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді Кейіпкерлерге мінездеме бере алады
Шығармадағы кейіпкерлерді жіктей алады
Кейіпкерге хат жаза алады
Қалыптастырушы бағалау
2 - тапсырма
Берілген кейіпкерлерді өзінің мінезіне сәйкестендіріңіз:
Жамал Білімді, мәдениетті,
жаңаша киінген,сыпайы
Ғали Жамалдың әкесі, ескі психология адамы
Сәрсенбай Бай баласы, топас, нашар.
Жұман Ақылына көркі сай, Сәрсенбайдың
қызы.
Бағалау критерийі Дескриптор
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді Кейіпкерлер мінезін сәйкестендіре алады
Кейіпкерлерге мінездеме бере алады
Шығарма кейіпкерлеріне талдау жасай алады
Қалыптастырушы бағалау...
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Дулатұлы «Бақытсыз Жамал» романы 5-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.1.3. 1 - көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
Сабақ мақсаты: Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктей алады.
Сабақ барысы:
1-сабақ
Қызығушылықты ояту
Психологиялық ахуал орнату.
1. Сәрсенбайға молда қай кезде ескерту жасады?
2. Қалампыр Байжанмен құда болуға неліктен көне кетті?
3. Романдағы қысқа мерзімде ғана көрінетін жағымсыз жандар кімдер?
4. Сүйгеніне қосылған жандар бақытты болуға тиісті емес пе еді?
5. Жамал Жұманға неге күйеуге тиді?деген сұрақтарға жауап береді.
Топқа бөлу. Стиер бойынша топқа бөлу. Яғни 4 түсте берілетін стикерде 1,2,3,4 сандары жазылады. Оқушылар стикерді таңдайды және сондағы берілген сандар бойынша 4 топқа бөлінеді.
Үй жұмысын сұрау.
Роман кейіпкерлеріне талдау:
1-топ - Романдағы Жамал бейнесі.
2-топ: Ғали бейнесі.
3-топ: Жұман бейнесі.
4-топ: Ескі психология адамдары.
Дәптерге жазған мінездемелерін оқиды.
1-тапсырма.
Шығармашылық жұмыс. (10 минуттық ойтолғау жазу)
«...әйел басындағы сасық тұман айықпай, халыққа адамшылықтың бақытты күні күліп қарамайды. Ал қазақ мешел болып қалам демесең, тағылымыңды, бесігіңді түзе! Оны түзейін десең, әйелдің халін түзе».
М.Әуезовтің осы сөзін оқып, ойды орайластырып, шағын ойтолғау жазу.
(жазғандарын «Автор орындығы» әдісі бойынша ортаға шығып оқиды.)
Бағалау критерийі Дескриптор
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді Кейіпкерлерге мінездеме бере алады
Шығармадағы кейіпкерлерді жіктей алады
Кейіпкерге хат жаза алады
Қалыптастырушы бағалау
2 - тапсырма
Берілген кейіпкерлерді өзінің мінезіне сәйкестендіріңіз:
Жамал Білімді, мәдениетті,
жаңаша киінген,сыпайы
Ғали Жамалдың әкесі, ескі психология адамы
Сәрсенбай Бай баласы, топас, нашар.
Жұман Ақылына көркі сай, Сәрсенбайдың
қызы.
Бағалау критерийі Дескриптор
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді Кейіпкерлер мінезін сәйкестендіре алады
Кейіпкерлерге мінездеме бере алады
Шығарма кейіпкерлеріне талдау жасай алады
Қалыптастырушы бағалау...
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 4-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 1-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қорқыт «Байбөрі баласы Бәмсі-Байрақ туралы жыр» 3-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» романы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 4-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 1-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қорқыт «Байбөрі баласы Бәмсі-Байрақ туралы жыр» 3-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» романы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Іздеп көріңіз: