Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» шығармасы 1-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
![Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» шығармасы 1-сабақ (8 сынып, III тоқсан )](https://www.zharar.com/uploads/posts/2019-07/1564592896_59c4a19eee2e2.jpeg)
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Дулатов «Бақытсыз Жамал» шығармасы 1-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.3.3. 1 - шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
Сабақ мақсаты: Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдайды.
Сабақ барысы:
1-сабақ
Қызығушылықты ояту
Оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбы , сабақ мақсаты мен жетістік критерийлерін анықтап алу. Жұмыс алгоритмімен танысады.
Топқа бөлу. Кейіпкерлер аты жазылған стикерлер арқылы топқа бөлу.
Үй жұмысын сұрау. "Бір айналым" әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
Шығармаға қатысты қысқаша мәліметтер беру.
1-тапсырма.
«Әдеби үйірме» әдісі.Топтық жұмыс.Оқушылар шығарма желісі бойынша топтық жұмыс атқарады.Әр оқушының өзіндік қызметі болады.
Топ мүшелерінің қызметі:
1 суретші (сол кездегі жағдайдың суретін сөзбен салады)
1 әдебиетші (қазақ отбасына тән мінезді жазады, дәлелімен)
2 кейіпкер (сол кездегі адамдардың кейпінде диалог құрады)
1 сыншы (бұрынғы және қазіргі көрініске сыни тұрғыдан қарайды)
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығарманың көркемдік - идеялық мазмұнын ашу Шығармадағы үзіндіні ала алады;
Кем дегенде 3 аргумент қолданады;
Өз қорытындысын шығара алады
Қалыптастырушы бағалау
2-тапсырма. Шығарманың негізгі идеясын анықтаңыздар. «Бала болашағында қоғам мен ата-ананың рөлі қаншалықты деп ойлайсыздар?». Осы сұраққа сыни көзқарастарыңызды білдіріңіздер.
SWOT талдау
Strengths ағылшын сөздерінен қысқарған— күшті жақтары Weaknesses — әлсіз жақтары Opportunities — мүмкіндіктері Threats — қауіптер
Қалыптастырушы бағалау
3 - тапсырма. "Шығармада суреттелген жағдайға сол кездегі қоғам кінәлі ме, не адам кінәлі ме?" тақырыбында әдеби эссе жазу.
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығарма бойынша жазылған пікірлерді ескере отырып, гуманистік тұрғыда эссе жаза алады Ойын нақты әрі қысқа жеткізеді
Дәлел, мысал келтіреді
Өз қорытындысын шығара алады.....
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Дулатов «Бақытсыз Жамал» шығармасы 1-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.3.3. 1 - шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
Сабақ мақсаты: Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдайды.
Сабақ барысы:
1-сабақ
Қызығушылықты ояту
Оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбы , сабақ мақсаты мен жетістік критерийлерін анықтап алу. Жұмыс алгоритмімен танысады.
Топқа бөлу. Кейіпкерлер аты жазылған стикерлер арқылы топқа бөлу.
Үй жұмысын сұрау. "Бір айналым" әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
Шығармаға қатысты қысқаша мәліметтер беру.
1-тапсырма.
«Әдеби үйірме» әдісі.Топтық жұмыс.Оқушылар шығарма желісі бойынша топтық жұмыс атқарады.Әр оқушының өзіндік қызметі болады.
Топ мүшелерінің қызметі:
1 суретші (сол кездегі жағдайдың суретін сөзбен салады)
1 әдебиетші (қазақ отбасына тән мінезді жазады, дәлелімен)
2 кейіпкер (сол кездегі адамдардың кейпінде диалог құрады)
1 сыншы (бұрынғы және қазіргі көрініске сыни тұрғыдан қарайды)
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығарманың көркемдік - идеялық мазмұнын ашу Шығармадағы үзіндіні ала алады;
Кем дегенде 3 аргумент қолданады;
Өз қорытындысын шығара алады
Қалыптастырушы бағалау
2-тапсырма. Шығарманың негізгі идеясын анықтаңыздар. «Бала болашағында қоғам мен ата-ананың рөлі қаншалықты деп ойлайсыздар?». Осы сұраққа сыни көзқарастарыңызды білдіріңіздер.
SWOT талдау
Strengths ағылшын сөздерінен қысқарған— күшті жақтары Weaknesses — әлсіз жақтары Opportunities — мүмкіндіктері Threats — қауіптер
Қалыптастырушы бағалау
3 - тапсырма. "Шығармада суреттелген жағдайға сол кездегі қоғам кінәлі ме, не адам кінәлі ме?" тақырыбында әдеби эссе жазу.
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығарма бойынша жазылған пікірлерді ескере отырып, гуманистік тұрғыда эссе жаза алады Ойын нақты әрі қысқа жеткізеді
Дәлел, мысал келтіреді
Өз қорытындысын шығара алады.....
![](https://www.zharar.com/image/download.webp)
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қорқыттың нақыл сөздері 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Адамзаттың мәңгілік мәселесі (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 6-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 4-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қорқыттың нақыл сөздері 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Адамзаттың мәңгілік мәселесі (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 6-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы 4-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Іздеп көріңіз: