Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 4-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 4-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
Сабақ мақсаты: Драманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманизм тұрғысынан талдай отырып әдеби эссе жазады.
Сабақ барысы:
1. Өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру.
Ми шабуылы. Бақыт деген сөздің мағынасын қалай түсінесіздер?
«Бақыт» сөзіне топтастыру жасаңдар.
Сыныпқа жалпы сұрақ:
Ал «Әпкенің» кейіпкерлері не дейді?
Кәмила. ... Өз пікірі, өз ойы болмаған адам алдына ешқашан мақсат қоя алмайды. Демек ол өз бақыты үшін қалай күресуді, өз ғұмырын қалай құруды да білмейді.
Кәмила. ... Бақыт деген... бақыт деген мына сендер түсінетіндей ылғи қуаныш, ылғи сәттілік емес. Бақыт деген – азап.
Омар. Сонымен, тоқетерін айтсам, бақыт дегеннің өзін бірнеше салаға бөлуге болады. Отбасындағы, қызметтегі, махаббат, тағы-тағылар саласында. Осының бәрін синтездеп келген соң, сол жеке адамның өмірі мен қоғам мүддесіне, оның ішкі-сыртқы саясатына, халықаралық аренадағы беделіне көз жіберу керек. Қоғамсыз адам жоқ. Демек әрбір адамның қуанышы, күйініші, мүддесі өзі өмір сүріп отырған қоғам мүддесімен сәйкес келіп, өз тіршілігінде іздеген мақсатына жетсе немесе соған жету жолында аянбай күрес жүргізсе, оның өмірі – бақытты өмір. Қорытып айтқанда, бақыт деген – жеңіс немесе жеңіске апарар күрес.
Әйел. Бақыт деген осы-ау деймін, Қамажай. Аналарыңның тойы құтты болсынІ Бәрін жеткіздің, бәрін өсірдің. Азамат деген сендей-ақ болсын!
2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
3. Жаңа сабақты меңгерту.
Ж. Оқушылар берілген тақырыпқа сай әдеби эссе жазады. Тақырыбы: Қамажай әпке шын мәнінде бақытты ма?
Қабілеті жоғары оқушылар
шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманизм тұрғысынан талдаса, ал қабілеті төмендеу оқушылар драма желісіне сүйеніп жазады.
Дескриптор
- бақыт ұғымы туралы ойларын жинақтайды;
- кейіпкерлердің ойларымен танысады;
- тақырыпқа сай әдеби эссе жазады;
- гуманистік тұрғыдан талдайды;
- эссе талаптарын сақтайды.
4.«Мұғалім – оқушы» әдісімен жазған эсселерін бір-біріне оқып, өзара бағалайды......
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 4-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)8.3.3.1 шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу;
Сабақ мақсаты: Драманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманизм тұрғысынан талдай отырып әдеби эссе жазады.
Сабақ барысы:
1. Өткен тақырып пен жаңа сабақты байланыстыру.
Ми шабуылы. Бақыт деген сөздің мағынасын қалай түсінесіздер?
«Бақыт» сөзіне топтастыру жасаңдар.
Сыныпқа жалпы сұрақ:
Ал «Әпкенің» кейіпкерлері не дейді?
Кәмила. ... Өз пікірі, өз ойы болмаған адам алдына ешқашан мақсат қоя алмайды. Демек ол өз бақыты үшін қалай күресуді, өз ғұмырын қалай құруды да білмейді.
Кәмила. ... Бақыт деген... бақыт деген мына сендер түсінетіндей ылғи қуаныш, ылғи сәттілік емес. Бақыт деген – азап.
Омар. Сонымен, тоқетерін айтсам, бақыт дегеннің өзін бірнеше салаға бөлуге болады. Отбасындағы, қызметтегі, махаббат, тағы-тағылар саласында. Осының бәрін синтездеп келген соң, сол жеке адамның өмірі мен қоғам мүддесіне, оның ішкі-сыртқы саясатына, халықаралық аренадағы беделіне көз жіберу керек. Қоғамсыз адам жоқ. Демек әрбір адамның қуанышы, күйініші, мүддесі өзі өмір сүріп отырған қоғам мүддесімен сәйкес келіп, өз тіршілігінде іздеген мақсатына жетсе немесе соған жету жолында аянбай күрес жүргізсе, оның өмірі – бақытты өмір. Қорытып айтқанда, бақыт деген – жеңіс немесе жеңіске апарар күрес.
Әйел. Бақыт деген осы-ау деймін, Қамажай. Аналарыңның тойы құтты болсынІ Бәрін жеткіздің, бәрін өсірдің. Азамат деген сендей-ақ болсын!
2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
3. Жаңа сабақты меңгерту.
Ж. Оқушылар берілген тақырыпқа сай әдеби эссе жазады. Тақырыбы: Қамажай әпке шын мәнінде бақытты ма?
Қабілеті жоғары оқушылар
шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманизм тұрғысынан талдаса, ал қабілеті төмендеу оқушылар драма желісіне сүйеніп жазады.
Дескриптор
- бақыт ұғымы туралы ойларын жинақтайды;
- кейіпкерлердің ойларымен танысады;
- тақырыпқа сай әдеби эссе жазады;
- гуманистік тұрғыдан талдайды;
- эссе талаптарын сақтайды.
4.«Мұғалім – оқушы» әдісімен жазған эсселерін бір-біріне оқып, өзара бағалайды......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қорқыттың нақыл сөздері 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №8 (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 7-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 5-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 2-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қорқыттың нақыл сөздері 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №8 (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 7-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 5-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Дулат Исабеков «Әпке» драмасы 2-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Іздеп көріңіз: