Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №5 (8 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №5
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
Сабақ мақсаты: Кейіпкер мінезін беруші тілдік тәсілдер арқылы тура және жанама мінездеулерді жіктеу.
Сабақ барысы:
Мұғалім оқушылар арасында ынтымақтастық ахуал қалыптастыру үшін «Жұбыңды тап» жаттығуын өткізеді.
1.Оқушыларға әдеби-теориялық ұғымдар сөздігінен қысқаша мәлімет беріледі. Олар оны оқып, жұпта, топта талдайды.
Мінездеу – әдеби кейіпкерді таным-түсінігі мен мінез-құлқын таныта даралай суреттеу.
Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндаса, жанама мінездеу оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһарман бейнесін ашып көрсетеді.
2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
3. Жаңа сабақты меңгерту.
ЖЖ. 1-тапсырма.
Оқушылар кейіпкер бейнесін ашатын концептуалды кестемен жұмыс жасайды.
КЕЙІПКЕР ШЫҒАРМАДАН ҮЗІНДІ МІНЕЗДЕУ ТҮРІ
Әкем өз жанынан өлең шығарып, жиын-тойда айтысқа да түсіп жүріпті. Ескі ақын, жыраулардың термелерін, қиссаларын жақсы көріп тыңдайтын. Бірақ жатқа айта алмаушы еді.
Серкебай
Момынқұл
Оқушылар кесте бойынша жауаптарын келесі жұппен, олар өзге жұптармен араласып бөліседі. Өзара талқылап барып тура/жанама мінездеулердің дұрыс нұсқасымен сыныпты таныстырады.
2-тапсырма.
Т. Қабылбек пен Текебайдың тіресуін оқып, мінездеме беріңдер.
Байзақ датқаның баласын балағаттаған Серкебайдың ісі дұрыс па?
Қабылбек неге тіс жармады?
Даурыққан елдің наразылығы т.т.
4. Топ мүшелерінің жауабы критерийге сай бағаланады, мұғалім сындарлы кері байланыс береді.
Дескриптор
- тура/жанама мінездеудің анықтамасын біледі;
- оның ішкі әлемін танытатын үзінділерді анықтайды;
- сырт келбетін танытатын үзінділерді табады;
-ойын мысалдармен дәлелдейді.
Қабілеті жоғары оқушылар мәтіннен тура және жанама мінездеулерге мысалдар келтіріп дәлелдесе, ал қабілеті төмендеу оқушылар тура мінездеулерді табуы мүмкін......
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №5
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;
Сабақ мақсаты: Кейіпкер мінезін беруші тілдік тәсілдер арқылы тура және жанама мінездеулерді жіктеу.
Сабақ барысы:
Мұғалім оқушылар арасында ынтымақтастық ахуал қалыптастыру үшін «Жұбыңды тап» жаттығуын өткізеді.
1.Оқушыларға әдеби-теориялық ұғымдар сөздігінен қысқаша мәлімет беріледі. Олар оны оқып, жұпта, топта талдайды.
Мінездеу – әдеби кейіпкерді таным-түсінігі мен мінез-құлқын таныта даралай суреттеу.
Тура мінездеу кейіпкердің мінез-құлқын айнытпай, сол қалпында баяндаса, жанама мінездеу оған қатысты құбылыстар мен заттарды суреттеу арқылы қаһарман бейнесін ашып көрсетеді.
2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
3. Жаңа сабақты меңгерту.
ЖЖ. 1-тапсырма.
Оқушылар кейіпкер бейнесін ашатын концептуалды кестемен жұмыс жасайды.
КЕЙІПКЕР ШЫҒАРМАДАН ҮЗІНДІ МІНЕЗДЕУ ТҮРІ
Әкем өз жанынан өлең шығарып, жиын-тойда айтысқа да түсіп жүріпті. Ескі ақын, жыраулардың термелерін, қиссаларын жақсы көріп тыңдайтын. Бірақ жатқа айта алмаушы еді.
Серкебай
Момынқұл
Оқушылар кесте бойынша жауаптарын келесі жұппен, олар өзге жұптармен араласып бөліседі. Өзара талқылап барып тура/жанама мінездеулердің дұрыс нұсқасымен сыныпты таныстырады.
2-тапсырма.
Т. Қабылбек пен Текебайдың тіресуін оқып, мінездеме беріңдер.
Байзақ датқаның баласын балағаттаған Серкебайдың ісі дұрыс па?
Қабылбек неге тіс жармады?
Даурыққан елдің наразылығы т.т.
4. Топ мүшелерінің жауабы критерийге сай бағаланады, мұғалім сындарлы кері байланыс береді.
Дескриптор
- тура/жанама мінездеудің анықтамасын біледі;
- оның ішкі әлемін танытатын үзінділерді анықтайды;
- сырт келбетін танытатын үзінділерді табады;
-ойын мысалдармен дәлелдейді.
Қабілеті жоғары оқушылар мәтіннен тура және жанама мінездеулерге мысалдар келтіріп дәлелдесе, ал қабілеті төмендеу оқушылар тура мінездеулерді табуы мүмкін......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» романы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастаны 2-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №8 (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұрат Мөңкеұлы және «Туған жер» ұғымы (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» романы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Роза Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі 3-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастаны 2-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты №8 (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұрат Мөңкеұлы және «Туған жер» ұғымы (8 сынып, II тоқсан )
Іздеп көріңіз: