Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Кие және Ана махаббаты (8 сынып, III тоқсан )
Пән: қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кие және Ана махаббаты
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: А/И1. Әдеби шығарманың композициясы.
Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
Сабақ мақсаты: Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту. «1 минут» әдісі
1 минуттың ішінде М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы туралы не білетіндігі және түсінетіндігі туралы тоқтамай айта бастайды. Ал екінші оқушы жұбының пікірлерін толығымен ұғыну үшін тек мұқият тыңдап отырады.
Экрандағы таймер тоқтаған уақытта әңгімелесу аяқталады.
Жұбының пікірін тыңдаушы оқушы келесі жұпқа естігенін айнытпай айтуға тиіс.
Экранда таймер қосылып, аралас жұптар қайта бастайды.
Осылайша 5 минут уақыттың ішінде 5 жұпта түрлі байланыс орнайды.
Оқушылардың әңгімелесуіне байланысты «бақылаушы парағы» толтырылады.
1-тапсырма. «Пирамидалық талқылау» әдісі
Сынып алдынала бірнеше топқа бөлінеді.
Әр топқа пирамиданың суреті салынған қағаздар таратылады.
Бұл тапсырмада екі сұраққа жауап беру көзделеді.
Бірінші сұрақ екінші сұрақтың негізін құруы тиіс.
Екінші сұрақ оқушыларды тереңірек ойлануға ынталандыруы тиіс.
Топ мүшелері өз бөліктеріне сұрақтар жазады
Содан оқушылар қағазды бұру арқылы бір-бірінің жауаптарымен танысады.
Енді топ болып талқылап, екінші сұраққа жауап береді.
Қағаздың ішіндегі кіші төртбұрышқа екінші сұрақтың жауабы жазылады.
Жан-жағына бірінші сұраққа қатысты әр оқушының жауабы белгіленеді.
Сұрақ үлгілері:
Поэмада көтерілген мәселе не?
Ананы аққуды атуға итермелеген қандай күш?
Поэма сендер ойлағандай аяқталды ма?
Аққу туралы қандай өнер туындыларын білесіңдер?
Тәуіп деген кім?
Тәуіптің айтқан емі қазіргі медицинаға жата ма?
2-тапсырма.«Талдап білу»әдісі
Оқушылар топ ішінде өзара атқаратын қызметтерін бөліп алады.
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасының экспозициясын бірінен соң бірі оқиды.
Талқылаушы -«Аққулар ұйықтағанда» поэмасының тақырыбын, сюжетін талдайды.
Белгілеуші - Оқиғаның басталуы бойынша сұрақ дайындайды.
(Жетімкөл туралы аңыздар.
Көл еркесі – сұлу аққулар.)
Байланыстырушы - поэмадан алынған үзіндідегі мәселені өмірмен байланыстырады.
(Ауру бала, тәуіп айтқан ем.)
Топ шешені - шығарма оқиғасының шиеленісуіне байланысты сөйлейді, ана махаббаты
туралы мақал-мәтел айтады (Аққуды атқан ана. Астан – кестен көл беті.)
Қорытындылаушы- оқиғаның шарықтау шегі мен шешіміне қорытынды айтып, баға
береді. (Аққудың киесі. Жалғыз ұлдың өлімі. Кие қасіретін тартқан ана.)
-тапсырма. «Фишбоун» әдісі
Талдау жасау үшін балық қаңқасы салынған қағаз таратылады.
Басына поэма көтерген мәселені, үстіңгі сүйектерге поэманың негізгі түсініктерін,
астыңғы сүйектерге мәселенің шығу себептерін, құйрығына мәселенің шешімін жазады.
Оқушылар мәселенің шешімін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.
поэманың негізгі түсініктері
поэма көтерген мәселе мәселенің шешімі
мәселенің шығу себептері.....
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Кие және Ана махаббаты
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: А/И1. Әдеби шығарманың композициясы.
Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау
Сабақ мақсаты: Композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту. «1 минут» әдісі
1 минуттың ішінде М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы туралы не білетіндігі және түсінетіндігі туралы тоқтамай айта бастайды. Ал екінші оқушы жұбының пікірлерін толығымен ұғыну үшін тек мұқият тыңдап отырады.
Экрандағы таймер тоқтаған уақытта әңгімелесу аяқталады.
Жұбының пікірін тыңдаушы оқушы келесі жұпқа естігенін айнытпай айтуға тиіс.
Экранда таймер қосылып, аралас жұптар қайта бастайды.
Осылайша 5 минут уақыттың ішінде 5 жұпта түрлі байланыс орнайды.
Оқушылардың әңгімелесуіне байланысты «бақылаушы парағы» толтырылады.
1-тапсырма. «Пирамидалық талқылау» әдісі
Сынып алдынала бірнеше топқа бөлінеді.
Әр топқа пирамиданың суреті салынған қағаздар таратылады.
Бұл тапсырмада екі сұраққа жауап беру көзделеді.
Бірінші сұрақ екінші сұрақтың негізін құруы тиіс.
Екінші сұрақ оқушыларды тереңірек ойлануға ынталандыруы тиіс.
Топ мүшелері өз бөліктеріне сұрақтар жазады
Содан оқушылар қағазды бұру арқылы бір-бірінің жауаптарымен танысады.
Енді топ болып талқылап, екінші сұраққа жауап береді.
Қағаздың ішіндегі кіші төртбұрышқа екінші сұрақтың жауабы жазылады.
Жан-жағына бірінші сұраққа қатысты әр оқушының жауабы белгіленеді.
Сұрақ үлгілері:
Поэмада көтерілген мәселе не?
Ананы аққуды атуға итермелеген қандай күш?
Поэма сендер ойлағандай аяқталды ма?
Аққу туралы қандай өнер туындыларын білесіңдер?
Тәуіп деген кім?
Тәуіптің айтқан емі қазіргі медицинаға жата ма?
2-тапсырма.«Талдап білу»әдісі
Оқушылар топ ішінде өзара атқаратын қызметтерін бөліп алады.
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасының экспозициясын бірінен соң бірі оқиды.
Талқылаушы -«Аққулар ұйықтағанда» поэмасының тақырыбын, сюжетін талдайды.
Белгілеуші - Оқиғаның басталуы бойынша сұрақ дайындайды.
(Жетімкөл туралы аңыздар.
Көл еркесі – сұлу аққулар.)
Байланыстырушы - поэмадан алынған үзіндідегі мәселені өмірмен байланыстырады.
(Ауру бала, тәуіп айтқан ем.)
Топ шешені - шығарма оқиғасының шиеленісуіне байланысты сөйлейді, ана махаббаты
туралы мақал-мәтел айтады (Аққуды атқан ана. Астан – кестен көл беті.)
Қорытындылаушы- оқиғаның шарықтау шегі мен шешіміне қорытынды айтып, баға
береді. (Аққудың киесі. Жалғыз ұлдың өлімі. Кие қасіретін тартқан ана.)
-тапсырма. «Фишбоун» әдісі
Талдау жасау үшін балық қаңқасы салынған қағаз таратылады.
Басына поэма көтерген мәселені, үстіңгі сүйектерге поэманың негізгі түсініктерін,
астыңғы сүйектерге мәселенің шығу себептерін, құйрығына мәселенің шешімін жазады.
Оқушылар мәселенің шешімін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазады.
поэманың негізгі түсініктері
поэма көтерген мәселе мәселенің шешімі
мәселенің шығу себептері.....
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 5-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 2-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Адамзаттың мәңгілік мәселесі (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Мұңға батқан Жетімкөл (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 5-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 2-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Адамзаттың мәңгілік мәселесі (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Мұңға батқан Жетімкөл (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 3-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
Іздеп көріңіз: