Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастаны 4-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастаны 4-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.Б/С3. Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
Сабақ мақсаты: Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
«Галереяда ой шарлау»
Оқушылар сынып қабырғаларына ілінген афоризм сөздерді аралап жүріп, сөйлегенде, эссе жазғанда қолдану мақсатында өздері үшін маңызды деген нақыл сөздерді жазып алады.
Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті:
ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек.
Абай Құнанбаев
Ақын бойына адамгершілік қана жарасады. Екеуінің біріне ақау түссе - алдымен ақындық өледі
Ғабит Мүсірепов
Сұлулық, әдептілік, білімділік, сезімділік, ерлік, даналық - бәрі де жеке адамның меншігінде емес, ең алдымен, елдің, халыктың еншісі.
Ғабит Мүсірепов
Өзі таза адам өзгеге күйе жаға алмайды. Күйе жағу үшін өзінде күйе болу керек.
Ғабит Мүсірепов
Адалдық: өзі алданса алданар, өзі ешкімді алдамас.
Ғабит Мүсірепов
Махаббат, достық, бауырмалдық - адамның ең бір асыл қасиеттері.
Ғабит Мүсірепов
Тұзаққа түскен бұлбұлдан еркін жүрген торғай артық.
Төле би Әлібекұлы
Айнымай тұтқан жолың болсын мынау -
Азаттық, ағайындық, тендік сұрау.
Тайсалмай дұрыстыққа жаның қисаң,
Борышы адамдықтың сонда тұр-ау.
Міржақып Дулатов
Адамның алдымен адам сипаты болуға тиіс.
Міржақып Дулатов
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. Топқа бөлу.
Мағынаны тану
Әр оқушының әдеби эссе жазар алдында ойын жинақтауы үшін «Сюжеттік кесте» толтыру тапсырмасы беріледі.
1-тапсырма Ж. «Сюжеттік кесте»
Ақынның ішкі ойы Ақын өкініші Ақынның болашақтан үміті Дастанның қазіргі замандағы өзектілігі (дәлелде)
2- тапсырма ТЖ. «Идеялық тізбек» (Б.Блум бойынша)
Оқушылар төмендегі мәселелерді топта талқылайды. Мұғалім аралап, оқушылардың жауаптарын тыңдай жүріп, стикермен бағалап кетеді.
1.Оқылған шығарманың мазмұнын еске түсіру:
Шығармадағы оқиғалар тізбегін еске түсіріңіздер.
2.Идеялар, деректер, құндылықтар арасындағы байланысты анықтау және ойын түсіндіру:
Дастан авторы оқырманға қандай идеялық құндылықты жеткізгісі келді?
3.Қолдану:
Өзіңізді бір сәт ақынның орнына қойып көріңіз: оқиғалар тізбегінен қандай жағымсыз жағдаяттарды алып тастар едіңіз, тағы қандай оқиғалар қосқан болар едіңіз?
4.Талдау:
Шығармадағы адами құндылықтар қаншалықты шынайы көрсетілген? Шәкәрім гуманизмі неде?
5.Жинақтау:
Дастаннан алынған ақпаратқа толық логикалық қорытынды жасаңыз: ақынның шығармашылық табысы неде?
6.Бағалау:
Ақынның жақсылыққа ұмтылысы, халық атынан сөйлей алатын оптимистігі, болашаққа сенімі, терең ойшылдығына баға беріңіздер.
Топтық бағалау. Ауызша комментарий арқылы бағалайды.
3- тапсырма Ж.
Оқушы ұсынылған тақырыптардың бірін таңдап, әдеби эссе жазады.
Тақырыптар:
«Еңлік-Кебек» дастанында Кебектің азаматтық тұлғасын сомдаудағы автордың су¬рет¬керлік ерек¬шелігін талдап жазы¬ңыз.
«Еңлік-Кебек» дастанындағы ақынның шынайы достық, адалдық, махаббатқа деген көзқарасын талдап жазыңыз.
Автордың характер жасаудағы шеберлігін Еңлік бейнесі арқылы дәлелдеп жазыңыз.
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жаза алады. Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдайды;
Әдеби эссені талапқа сай жазады;
Өз ойын көркем тілмен бейнелі жеткізеді......
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» дастаны 4-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.Б/С3. Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
Сабақ мақсаты: Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
«Галереяда ой шарлау»
Оқушылар сынып қабырғаларына ілінген афоризм сөздерді аралап жүріп, сөйлегенде, эссе жазғанда қолдану мақсатында өздері үшін маңызды деген нақыл сөздерді жазып алады.
Үш-ақ нәрсе адамның қасиеті:
ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек.
Абай Құнанбаев
Ақын бойына адамгершілік қана жарасады. Екеуінің біріне ақау түссе - алдымен ақындық өледі
Ғабит Мүсірепов
Сұлулық, әдептілік, білімділік, сезімділік, ерлік, даналық - бәрі де жеке адамның меншігінде емес, ең алдымен, елдің, халыктың еншісі.
Ғабит Мүсірепов
Өзі таза адам өзгеге күйе жаға алмайды. Күйе жағу үшін өзінде күйе болу керек.
Ғабит Мүсірепов
Адалдық: өзі алданса алданар, өзі ешкімді алдамас.
Ғабит Мүсірепов
Махаббат, достық, бауырмалдық - адамның ең бір асыл қасиеттері.
Ғабит Мүсірепов
Тұзаққа түскен бұлбұлдан еркін жүрген торғай артық.
Төле би Әлібекұлы
Айнымай тұтқан жолың болсын мынау -
Азаттық, ағайындық, тендік сұрау.
Тайсалмай дұрыстыққа жаның қисаң,
Борышы адамдықтың сонда тұр-ау.
Міржақып Дулатов
Адамның алдымен адам сипаты болуға тиіс.
Міржақып Дулатов
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. Топқа бөлу.
Мағынаны тану
Әр оқушының әдеби эссе жазар алдында ойын жинақтауы үшін «Сюжеттік кесте» толтыру тапсырмасы беріледі.
1-тапсырма Ж. «Сюжеттік кесте»
Ақынның ішкі ойы Ақын өкініші Ақынның болашақтан үміті Дастанның қазіргі замандағы өзектілігі (дәлелде)
2- тапсырма ТЖ. «Идеялық тізбек» (Б.Блум бойынша)
Оқушылар төмендегі мәселелерді топта талқылайды. Мұғалім аралап, оқушылардың жауаптарын тыңдай жүріп, стикермен бағалап кетеді.
1.Оқылған шығарманың мазмұнын еске түсіру:
Шығармадағы оқиғалар тізбегін еске түсіріңіздер.
2.Идеялар, деректер, құндылықтар арасындағы байланысты анықтау және ойын түсіндіру:
Дастан авторы оқырманға қандай идеялық құндылықты жеткізгісі келді?
3.Қолдану:
Өзіңізді бір сәт ақынның орнына қойып көріңіз: оқиғалар тізбегінен қандай жағымсыз жағдаяттарды алып тастар едіңіз, тағы қандай оқиғалар қосқан болар едіңіз?
4.Талдау:
Шығармадағы адами құндылықтар қаншалықты шынайы көрсетілген? Шәкәрім гуманизмі неде?
5.Жинақтау:
Дастаннан алынған ақпаратқа толық логикалық қорытынды жасаңыз: ақынның шығармашылық табысы неде?
6.Бағалау:
Ақынның жақсылыққа ұмтылысы, халық атынан сөйлей алатын оптимистігі, болашаққа сенімі, терең ойшылдығына баға беріңіздер.
Топтық бағалау. Ауызша комментарий арқылы бағалайды.
3- тапсырма Ж.
Оқушы ұсынылған тақырыптардың бірін таңдап, әдеби эссе жазады.
Тақырыптар:
«Еңлік-Кебек» дастанында Кебектің азаматтық тұлғасын сомдаудағы автордың су¬рет¬керлік ерек¬шелігін талдап жазы¬ңыз.
«Еңлік-Кебек» дастанындағы ақынның шынайы достық, адалдық, махаббатқа деген көзқарасын талдап жазыңыз.
Автордың характер жасаудағы шеберлігін Еңлік бейнесі арқылы дәлелдеп жазыңыз.
Бағалау критерийі Дескриптор
Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, әдеби эссе жаза алады. Шығарманың көркемдік-идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдайды;
Әдеби эссені талапқа сай жазады;
Өз ойын көркем тілмен бейнелі жеткізеді......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қорқыттың нақыл сөздері 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік – Кебек» дастаны 10-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі 4-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Адамзаттың мәңгілік мәселесі (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Қорқыттың нақыл сөздері 1-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік – Кебек» дастаны 10-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі 4-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы» әңгімесі 4-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Адамзаттың мәңгілік мәселесі (8 сынып, III тоқсан )
Іздеп көріңіз: