Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі 2-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі 2-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты: 8.А/И3. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
Сабақтың мақсаты: Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Оқушылар 1,2,3,4 сандары бойынша топтарға бөлінеді.
«Пазл әңгіме»
Топтарға жыр бөлімдері қиылып таратылады. Оқушылардан берілген бөліктерді 2 минут ішінде рет-ретімен құрау сұралады. Соңында оқушылар бір-бірінің жұмыстарын дайын мәтін арқылы тексереді. Қай топ бірінші аяқтаса және пазлды дұрыс құраса, сол топ жеңімпаз атанады.
Оқушылар сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен танысады.
Мағынаны тану
1-тапсырма ТЖ.
Топтар төмендегідей бөлімдерді бөліп алады:
1-топ 1-7- бөлім;
2-топ. 8-13- бөлім;
3-топ. 14-20- бөлім;
4-топ. 21-26- бөлім;
5-топ. 27-31- бөлім.
Оқушылар «Фишбоун» әдісі арқылы мәтіннен көркемдегіш құралдарды, тұрақты тіркес, астарлы мағынадағы сөздер, риторикалық сұрақтар, әсірелеулер т.б. тауып, мағынасын анықтайды.
Орындалу барысы:
басы – шығарманың тақырыбы;
үстіңгі сүйектеріне мәтіннің ішіндегі көркемдегіш құралдардың түрлері, тұрақты тіркес, астарлы мағынадағы сөздер;
астыңғы сүйектеріне үзінділер арқылы дәлелдер;
құйрығына- шығарманың тілі жайлы оқушының ойы жазылады.
Көркемдегіш құралдарды тауып, талдай отырып, автор стилін анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау
Бағалау парағы
Бағалау критерийі Дескрипторлар:
Әдеби сын-пікірлерге сүйеніп, өзіндік көзқарасын білдіріп, сыни пікір жазады. - Ақынға қатысты әдеби сын-пікірлерді оқып танысады;
- Таңдаған тақырыбына қатысты мәліметтерді жинақтап белгілейді;
- Ақын шығармашылығына қазіргі кезең талаптары тұрғысынан баға беріп, өзіндік сыни пікір жазады.
2-тапсырма. ЖЖ. Жұпта талқыла!
Өлеңнен алынған шумақтардың (тармақ) қайсысын бүгінгі күнмен байланыстыра алар едіңіз?
Жұпта талқылап, өз пікірлеріңізді топта білдіріңіздер.
Әр топтан үздік жұп қорғайды. Алғашқы боп аяқтаған үш жұптың жауабы тыңдалады.
3-тапсырма. «Дәйексөз» ТЖ.
A. Сюжет: Әңгімелеуші кім? Осы сәтте не болып жатыр?
B. Интерпретация: Үзіндінің немесе дәйексөздің маңызы неде? Кейіпкер туралы не айтылады? Тақырып. Тартыс. Өңдеңіз.
C. Анализ: Жоғарыдағы сұраққа жауапты автор қолданған әдеби құралдармен байланыстыру: дикция, детальдар, суреттеу, диалог.
1. Топтарға дәйексөзді талқылауға 4 минут беріледі. Дайын болған топ бастайды. Жұмысын қорғауға 2 минут беріледі.
2. Топ өз жұмысын таныстырып болғаннан кейін, қалған топтардың жұмысын толықтыра алады.
3. Әр топқа өз жұмысын таныстыруға 1 минут беріледі. Көп ұпай жинаған топ жеңіске жетеді.
4-тапсырма. «Постерге саламын!» ТЖ.
Ақын өлеңінен өздеріңіз қалаған үзіндіні
таңдаңыздар.
Таңдаған цитатаны бүгінгі өмірмен байланыстырып,
автор идеясын ашатындай етіп, постерге сурет
салыңыздар.
Өз постерлеріңізді қорғаңыздар.
Үздік постерді дауыс беру арқылы анықтаңыздар......
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Мұрат Мөңкеұлы «Үш қиян» өлеңі 2-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты: 8.А/И3. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
Сабақтың мақсаты: Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
Оқушылар 1,2,3,4 сандары бойынша топтарға бөлінеді.
«Пазл әңгіме»
Топтарға жыр бөлімдері қиылып таратылады. Оқушылардан берілген бөліктерді 2 минут ішінде рет-ретімен құрау сұралады. Соңында оқушылар бір-бірінің жұмыстарын дайын мәтін арқылы тексереді. Қай топ бірінші аяқтаса және пазлды дұрыс құраса, сол топ жеңімпаз атанады.
Оқушылар сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен танысады.
Мағынаны тану
1-тапсырма ТЖ.
Топтар төмендегідей бөлімдерді бөліп алады:
1-топ 1-7- бөлім;
2-топ. 8-13- бөлім;
3-топ. 14-20- бөлім;
4-топ. 21-26- бөлім;
5-топ. 27-31- бөлім.
Оқушылар «Фишбоун» әдісі арқылы мәтіннен көркемдегіш құралдарды, тұрақты тіркес, астарлы мағынадағы сөздер, риторикалық сұрақтар, әсірелеулер т.б. тауып, мағынасын анықтайды.
Орындалу барысы:
басы – шығарманың тақырыбы;
үстіңгі сүйектеріне мәтіннің ішіндегі көркемдегіш құралдардың түрлері, тұрақты тіркес, астарлы мағынадағы сөздер;
астыңғы сүйектеріне үзінділер арқылы дәлелдер;
құйрығына- шығарманың тілі жайлы оқушының ойы жазылады.
Көркемдегіш құралдарды тауып, талдай отырып, автор стилін анықтайды.
Қалыптастырушы бағалау
Бағалау парағы
Бағалау критерийі Дескрипторлар:
Әдеби сын-пікірлерге сүйеніп, өзіндік көзқарасын білдіріп, сыни пікір жазады. - Ақынға қатысты әдеби сын-пікірлерді оқып танысады;
- Таңдаған тақырыбына қатысты мәліметтерді жинақтап белгілейді;
- Ақын шығармашылығына қазіргі кезең талаптары тұрғысынан баға беріп, өзіндік сыни пікір жазады.
2-тапсырма. ЖЖ. Жұпта талқыла!
Өлеңнен алынған шумақтардың (тармақ) қайсысын бүгінгі күнмен байланыстыра алар едіңіз?
Жұпта талқылап, өз пікірлеріңізді топта білдіріңіздер.
Әр топтан үздік жұп қорғайды. Алғашқы боп аяқтаған үш жұптың жауабы тыңдалады.
3-тапсырма. «Дәйексөз» ТЖ.
A. Сюжет: Әңгімелеуші кім? Осы сәтте не болып жатыр?
B. Интерпретация: Үзіндінің немесе дәйексөздің маңызы неде? Кейіпкер туралы не айтылады? Тақырып. Тартыс. Өңдеңіз.
C. Анализ: Жоғарыдағы сұраққа жауапты автор қолданған әдеби құралдармен байланыстыру: дикция, детальдар, суреттеу, диалог.
1. Топтарға дәйексөзді талқылауға 4 минут беріледі. Дайын болған топ бастайды. Жұмысын қорғауға 2 минут беріледі.
2. Топ өз жұмысын таныстырып болғаннан кейін, қалған топтардың жұмысын толықтыра алады.
3. Әр топқа өз жұмысын таныстыруға 1 минут беріледі. Көп ұпай жинаған топ жеңіске жетеді.
4-тапсырма. «Постерге саламын!» ТЖ.
Ақын өлеңінен өздеріңіз қалаған үзіндіні
таңдаңыздар.
Таңдаған цитатаны бүгінгі өмірмен байланыстырып,
автор идеясын ашатындай етіп, постерге сурет
салыңыздар.
Өз постерлеріңізді қорғаңыздар.
Үздік постерді дауыс беру арқылы анықтаңыздар......
Мақала ұнаса, бөлісіңіз:
Ұқсас мақалалар:
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 7-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы 4-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 10-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: «Үш қиян» өлеңіндегі ерлік пен елдік (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы»«Даналық кітабы» - мемуарлық сипаттағы шығарма (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Мұқағали Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы 7-сабақ (8 сынып, III тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ақтамберді Сарыұлы «Күлдір-күлдір кісінетіп» толғауы 4-сабақ (8 сынып, I тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Жүніс Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі 10-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: «Үш қиян» өлеңіндегі ерлік пен елдік (8 сынып, II тоқсан )
» Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Ахмет Йасауи «Даналық кітабы»«Даналық кітабы» - мемуарлық сипаттағы шығарма (8 сынып, I тоқсан )
Іздеп көріңіз: